Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
70449
 

Deniz suyunun faydaları ve denize girmemiz için birçok sebep...

Deniz suyunun faydaları ve denize girmemiz için birçok sebep...
 

Siz hiç hayatlarında portakal ve deniz görmeyen insana rastladınız mı?

Ben böylesi insana çok rastladım.

Deniz kenarında yaşayıp da denize girmeyenlere birkaç laf söylemekte fayda var.

Öncelikle öylesi kişilere denizin faydalarını anlatmakta fayda var.

Denizin bize sundukları saymakla bitmez…

Sadece seyretmesi bile bütün sorunları alıp götürüyor. Her renginde başka bir dünya gösteriyor bize. Kendi başına bir terapidir deniz…

Denizin sesi, suyu, kokusu, soluduğumuz havaya kattıkları, sunduğu mahsulleri, güzelliği, rengi, dalgası… Her şeyi ile.

Kozmetikte ve ilaç sektöründe deniz suyunu, tuzunu ya da yosun özünü sıkça duyar olduk. Sıcak deniz su ile yapılan özel “talassoterapi” uygulaması ile metabolizmayı hızlandıran, yağ yaktıran bakım kürleri de gittikçe popüler oluyor.

Daha önce çok kere keşfedildi ki faydaları saymakla bitmiyor deniz suyunun ve denize girmenin. Cildimizden ruhumuza olan etkilerine kadar işte denize girmenin faydaları…

Tıbbın babası Hipokrat, balıkçıların ellerinin sık sık oltayla kesilmesine rağmen hiçbir zaman enfeksiyon kapmadığının farkına varır ve buradaki etkenin deniz suyu olduğunu keşfeder. Fransız biyolog Rene Quinton deniz suyunun kan plazmasıyla aynı öğelere sahip olduğunu ortaya çıkarır ve tedavi edici özelliğini bilimsel olarak kanıtlar

Deniz suyu, kan plazması gibi, 104 ana element ve mineral içeriyor. Cildin gözeneklerinden nüfuz eden deniz suyu dolaşım sistemine giriyor ve vücut fonksiyonlarını dengeliyor. Bu nedenle denize girmek vücut için son derece faydalı ancak ısıtılmış deniz suyuna girmek bu etkilerin daha da artmasını sağlıyor.

Deniz suyu, sadece fiziksel hastalıklara deva olmaz. Birçok psikolojik rahatsızlığa da şifa olabilmektedir. Anksiyete, depresyon, sinirlilik, agresiflik, ruhsal bozukluklara, içeriğinde bulunan magnezyum, brom, lityum maddeleri etkisi ile tedavi etmektedir. Çünkü bu maddeler, beyindeki melatonin ve serotonin seviyesini dengelemektedir. Böylece mutluluk ve huzur verir.

Saçların kepeklenmesini önler.

Sivilcelerin kurutulmasında ve siyah noktaların temizlenmesinde son derece etkilidir. Deri soyulmasına zemin oluşturduğu için daha sağlıklı ve güzel ciltlere kavuşturmaktadır. Bu yüzden estetik ve güzellik merkezlerinde deniz suyu kullanılmaktadır.

Kan dolaşımını hızlandırır ve mideyi rahatlatır

Mantar gibi olumsuz etkenlerden vücudu arındırır. Özellikle erkeklerin korkulu rüyası ayak kokusu ve ter kokusunu giderme de başarılıdır.

Son zamanlarda diş sağlığına çok önemli katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Diş ağrısı esnasında deniz suyu, ağızda gargara yapıldığında ağrıyı gidermektedir. Ağızda bulunan yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Deniz suyu, araştırılmalar neticesinde İnsan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğu ortaya çıkmıştır. Kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat özellikleri şifa özelliği kazandırmaktadır.

Deniz suyunda bulunan iyot (deniz tuzu) bağışıklık sistemini gelistirir ve tiroid aktivitesi artırır. Büyük bir doğal antiseptik olan deniz suyu önemli derecede enfeksiyonlara karşı, bakteri ve mikrop öldürmek için vücudun direncini arttırmaktadır.

Deniz suyu eski çağlardan bu yana tıp alanında sıklıkla kullanılmıştır. İnsan vücudu bünyesinde yer alan 84 maddeyi bünyesinde barındıran su, vitamin deposu özelliği taşımaktadır. Mineral tuzları, amino asitler ve eser elementlerden oluşan deniz, doğal tedavi yöntemidir.

Her suya girdiğinizde, denizin kendi büyük elektromanyetik enerji alanının içinde hissedersiniz ve doğal olarak enerji sisteminizi şarj etmenizi ve tekrar dengelemenizi sağlar. Bu çok belirgin bir biçimde, detoks ve yenileme sürecine katkıda bulunur.

Ayrıca deniz kıyısındaki hava, kanın ve dokuların temizlenmesine ve atılımın hızlanmasına yardımcı olan negatif iyonlarla yüksek oranda yüklüdür.

Denizdeki dalga hareketleri ve akıntıların ritmik etkisi, masaj banyoları ile ilgili olarak bahsedilen sağaltıcı etkinin benzerini vücuda uygular. Vücudun maruz kaldığı bu hareket de çok etkili bir masaj niteliğindedir.

Daha mı?

Daha ne olsun!

Doğanın bize verdiği bu güzelliği kullanmak ve yaşamak varken…

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşem bir ödül deniz suyu bizlere bir de temiz tutabilsek, elinize sağlık saygılar selamlar

Cemile Torun 
 04.07.2014 13:10
Cevap :
Merhaba, haklısınız. Gerçekten de muhteşem. Her gün iki kilometre yüzmek harika. Selamlar, saygılar...  04.07.2014 15:08
 

Çocukluğumdan beri o kadar çok denize girdim ki artık biraz uzak durmak istiyorum. Özellikle antalya'nın nemi beni çok rahatsız ediyor, deniz kenarında bile. İlginçtir ama ben kara insanıyım galiba. Dağlar, ovalar beni daha çok çekiyor, ama bu denize önem vermediğim anlamına gelmiyor. Ablalarım ve eşim denize bayılır. Eşimin zoruyla her haftasonu deniz kenarına gidiyoruz :-) Bu bloğunuzu okutmayayım, akşamları bile gitmeye kalkar vallahi :-) Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 03.07.2014 13:03
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Denize girmek de, dağda, belde gezmek iyidir.Selamlar, saygılar...  04.07.2014 10:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2886
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster