Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '15

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
110
 

Denizli'de Minik Parmaklar Kodladı

Denizli'de Minik Parmaklar Kodladı
 

Denizli'de Minik Parmaklar Kodladı


Denizli’nin Minik Parmakları oyun programladı. Denizli Elit Ortaokulu Koleji’nde Hour Of Code kampanyası düzenlendi. 7-13 Aralık tarihleri arasında dünya çapında “Hour Of Code (Kodlama Saati)” kampanyası gerçekleşiyor. Hour Of Code kampanyasına, Türkiye’de destek veren Habitat Derneği, Türkiye’nin dört bir yanında gönüllü eğitmenleri ile eğitimlerini gerçekleştirdi. 7-15 yaş arası çocuklar ile yapılan etkinlik Microsoft Türkiye, UNDP, Kalkınma Bakanlığı ortaklığında gerçekleştiren Geleceğini Tasarla Programı, Finansbank, Microsoft, Habitat ortaklığında gerçekleştirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor Projesi ve TTNET, UNDP ve Habitat ortaklığında gerçekleştirilen İnternetle Hayat Kolay Projesi kapsamında gerçekleşti.

Etkinliğin Denizli ayağını gerçekleştiren Gönüllü Eğitmenlerden Yasin Köse programlamanın küçük yaşta kazanılan becerilerden biri olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde Bilgisayar Programlama ile uğraşan çok, doğru programlamayı bilen çok az insan var. Bu durumun kaynağı algoritma mantığını tam olarak kavrayamamamızdan kaynaklıyor diye düşünüyorum. Mühendislik eğitimlerinde bile algoritma mantığı tam olarak oturtulabilmiş bir durum değil. Halbuki algoritma mantığı programlamanın temel kaynağıdır. Bu sebeple bunu küçük yaşlarda kazandırmayı hedefliyoruz. Çocuklarla hem eğleniyoruz, hem de programlamayı öğretiyoruz. Bir şey üretmenin keyifli olduğunu çocukların gözlerinden okuyabiliyorum.”

Kampanyaya ev sahipliği yapan Elit Ortaokulu Koleji Müdürü Mehmet Budak,etkinliğin gelecek açısından yararlı olacağını belirtirken şu açıklamalarda bulundu: “7-13 Aralık Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası nedeniyle okulumuzda Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi kapsamında gerçekleştirilen Hour Of Code kampanyası, Uluslar arası Sanat Eğitimcileri Derneği aracılığıyla, değerli eğitmenimiz Yasin Köse sayesinde çok verimli geçti. Öğrencilerimiz program yapmayı öğrendi ve bunu yaparken de çok eğlendiler. Bu etkinliğin diğer faydası da tüketen toplumdan üreten topluma geçişte gençlerimize yol göstermekti. Oyunlar için Milyar Dolarlık bir bütçe ayrılıyor ve biz bu oyunların çoğunu dış ülkelerden alıyoruz. Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor eğitimi ve bu kampanya sonunda öğrencilerimiz artık hayal güçlerini de katarak öğrenebilecekler.  Belki de dünya çapında milyonlarca insan bu oyunları oynayacak ve ortaokul düzeyinde bir öğrenci için çok önemli bir başarı olacaktır.

Tabii sadece oyun değil. Aynı zamanda öğrencilerimiz kendi hayatlarını da programlamayı öğrendiler. Bu da zamanı daha iyi yönetmeleri için güzel bir fırsat oldu. Bize bu fırsatı tanıdığı için öncelikle değerli eğitmenimiz Yasin Köse’ye ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’ne teşekkür ederiz.”

Hour Of Code nedir?

Günümüzde “kod okuryazarlığı” önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi tüm dünyada herkesi kod yazmaya davet eden ve cesaretlendiren çeşitli etkinlikler düzenlenmesine öncülük ediyor. Bu amaç ile öncülük ettiği etkinliklerden bir tanesi de Hour of Code Kampanyası. Hour of Code Kampanyası bu sene “Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftasında”, 7-13 Aralık 2015 tarihleri arasında tüm dünyadan çeşitli kurumların desteği ile çeşitli ülkelerde uygulanacak. Hour of Code(Kodlama Saati) 180'den fazla ülkede gerçekleşen 10 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir hareket. Hour of Code Kampanyası’nda herkes dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir Kodlama Saati etkinliğini organize edebiliyor. Sitedeki bir saatlik dersler 30'dan fazla dile çevrilmiş durumda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 135
Kayıt tarihi
: 02.06.15
 
 

8 Ağustos 1993 yılında Denizli'de dünyaya geldim. İlkokulu Raşit Özkardeş İlköğretim Okulu, ortao..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster