Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

28 Ekim '06

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
973
 

Deprem: Güzel şeyler de var!...

Deprem: Güzel şeyler de var!...
 

İstanbul Depremi bizi taa buralardan ürkütüyor...
Sanki, birşeyler yapmadan, yapamadan öylesine bir felaketi bekliyormuşuz gibi geliyor...
Daha doğrusu geliyordu...
Bugün ki haberi okuyana kadar...
"İstanbul'da Deprem Tatbikatı Yapılıyor..."
Ne kadar akıllı, ne kadar medeni bir düşünce!
Savaşa top yekün hazırlanılır!
Sivil, asker, belediye, özel sektör....
Dahası var. Bakın neler yapılmış. Sizler okuyun:

Okullardaki durum

İstanbul'da eğitim, sağlık, sosyal hizmet ve kamu binalarında deprem riskinin azaltılmasıyla ilgili önemli bir projeyi uyguladıklarını ifade eden Güler, Dünya Bankasının verdiği 400 milyon dolarlık kredinin 300 milyonluk kısmının bu iş için ayrıldığını anlattı.

Güler, kentte 133 okulun yıkılıp yeniden yapıldığını, 57 okulda büyük onarım, 74 okulda da takviye gerçekleştirildiğini belirtti.

Vali Güler, "İstanbul'da tüm okullarla ilgili deprem dayanıklılığını en geç 3 yıl içinde bitirmiş olacağız. Bu iddialı bir hedeftir ama bunu yapmak durumundayız" diye konuştu.

Kredinin yaklaşık 74 milyon dolarının da haberleşme ve bilgi sisteminin kurulması için harcanacağını kaydeden Güler, bu kapsamda olası depremde 70 bin alıcının haberleşmesini sağlayacak bir sistem kuracaklarını söyledi.

Güler, geri kalan 26 milyon doların da acil müdahale kapasitesinin geliştirilmesi ve eğitim hizmetleriyle ilgili faaliyetler için kullanılacağını bildirdi.

Deprem hastaneleri

Sağlık tesisleriyle ilgili olarak da belli hastanelerin güçlendirilmelerinin yapıldığını kaydeden Güler, önümüzdeki dönemde deprem hastanelerinin yapımının gündemde olduğunu söyledi.

Güler, ''Her 2 yakada, oraya gelecek hastalar süratle ilk müdahaleleri yapılıp diğer merkezlere aktarılabilsin diye anayollara, denizyoluna ve havayoluna bağlantısı olabilecek hastaneler düşünüyoruz'' dedi.

Acil müdahale kapasitesinin artırılması konusunda da büyük hazırlıklar bulunduğunu belirten Güler, yeni bir afet yönetim merkezi oluşturduklarını, acil yardım ve kurtarma planlarının güncellendiğini ve mahalle afet gönüllüleri destek projesinin sürdüğünü bildirdi.

Güler ayrıca, hazırladıkları kitap ve broşürlerin de okullara dağıtılacağını söyledi.

Vali Güler, olası bir depremde meydana gelen hasarın tüm bilgilerini görüntülerle merkeze aktaracak bir bilgi sistemi kurulacağını da ifade etti.

***

Bir de kredi beklemesek!...
Kendi işimizi kendimiz yapsak yok mu?
Dağlar deviririz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok haklısınız Kemal Bey, sonrası için alınan önlemler arttırılmaya başlandı çok şükür. Ama yine bir yazımdan bahsedeceğim üzülerek 100 milyarlarca lira verilerek satılan evlerin raporları ve zemin etütleri hala şaibeli ve belediyeler göz yumuyor. Bunları meslek olarak takip ettiğimden lüks bir binanın yanında gördüğüm boş arazinin deprem sonrası için hazırlandığını düşündükçe içim sızlıyor. Üstelik bir okulda deprem tatbikatını görünce oradan canlı çıkacağı ihtimalini düşünmek bile istemedim. İşimiz Allah'a kaldı gibi. Umarım öncesi önlemler daha sıkı alınır. Tek temennim bu şu anda. Sevgiler

Deniz 
 28.10.2006 23:17
Cevap :
Deniz Hanim: 70 milyonluk ulke de, sizin gibi, konuya hakim insanlarimizin sayilarinin cok olduguna, imkan verilirse, akilli onlemler alinacagina inanmak istiyorum. Saygilar,  29.10.2006 1:10
 

Göründüğü gibi değil ne yazık ki.. İstanbul için ciddi bir şeyler yapmak için hem bu paralar çok komik hem de gerekli önlemleri almak için planlama ve zamanlama fırsatı kaçırıldı. İkinci konuda şu ki , resmi olarak dillendirilmeyen ama bazı ağızlarda dolaşan '' yıkılan yıkılacak ölen ölecek , İstanbul yola devam edecek'' zihniyeti. Ne yazık ki o kadar basit değil . Konuşulandan daha küçük bir deprem bile Türkiye'yi de , İstanbul'u da şok edebilecek güce sahip olacaktır. Her zaman olduğu gibi; işimiz Yüce Allah'a kalmış durumda ve Allah bizi korusun . Slm.

Sevgiağacı 
 28.10.2006 23:10
Cevap :
Sevgili Ilker: Demek ki diyorum; guzel seyler gormeye, isitmeye hasret kalmisiz... Mutlu olmak icin kendimizi zorluyoruz... Bana Umut'un yazip, burada yayinladigimiz "500 Yil da Istanbul Depremi" yazisindan sonra, "Yahu fazla haksizlik etmiyormuyuz? Baksana guzel seyler de yapiyor buyuklerimiz..." diye dusunmustum... Akilli, dogru ve cesur insanlara ihtiyacimiz var... Saygilar, M. Kemal Ozturk  29.10.2006 18:49
 

Pilot Bölge olarak İstanbul seçilmiş. En az ülkemizde yaşayan insalar kadar yurtdışında yaşayan vatandaşlar olarak çok tedirgin oluyoruz. Bizleri bir nebzede olsa kabüslarımızdan ardiran, takdire değer bu çalışmaların diğer şehirlerimizde de uygulanmasını diliyorum. Tanrı ülkemizi ve insanlarımızı felaketlerden korusun. Gönül istiyor böyle ileriye dönük, bilinçli ve yararlı çalışmaların ardı arkası kesilmesin. Ülkemle ilgili güzel haberler beni çok duygulandırıyor ve gurur duyuyorum. Buna hepimizin çok ihtiyacı var...

mine objektif 
 28.10.2006 21:54
Cevap :
Mine Hanim: Firtina da, kilisi de ki papazi kurtarmaya geliyorlar. "Bana tanri yardim eder!" diyor. Yardimlari red ediyor. Kayikla geliyorlar. Hayir. Sel her yeri basiyor. Helikopterle yardima geliyorlar. Yine, hayir, diyor. Beni tanrim kurtarir. Sonuc da bogulup, oluyor. O kizginlikla Tanri'nin huzuruna cikiyor: Ben sana bu kadar guvendim... Senin yaptigina bak!... Tanri, sakin ol, diyor... Ben sana yardim ekipleri gonderdim. Hayir, istemem, dedin... Botla yardim gonderdim. Red ettin... Helikopter gonderdim... Kabul etmedin... Daha ne yapacaktim?...Tanri'nin bizlere de yeterince akil verdigine inaniyorum. Kullanabiliyor muyuz?... Hep beraber tartisiyoruz... Akilli olanlar galip gelsinler... Daha dogrusu akillarini insanlik icin kullananlar... Saygilar,  29.10.2006 1:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2488
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster