Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '08

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
1412
 

Deprem Geliyor

Deprem Geliyor
 

Bu fotoğraf bir gün bu kadar güzel olmayacak.


Deprem güçlendirmesi yapan bir mühendis olarak tekrar tekrar uyarıyorum!!! İstanbul'da binaların durumu bir facia. Çoğunluğu deniz kumuyla yapılmış. Deniz kumundaki tuz betonun içindeki demirleri yemiş bitirmiş. Demirleri elimizle rahatlıkla ufalıyabiliyoruz. Açtığımız betonlardan midye kabukları çıkıyor. Hazır betonun olmadığı dönemlerde yapılan binalarda beton kalitesi sıfır. Abartmıyorum sıfır. Bir mühendis olarak bu binaların (deprem olmasa dahi ) hala ayakta durmasına hayret ediyorum.

İstanbullulara tavsiyem ne yapın edin binalarınızı güçlendirin. Evet maliyetli bir iştir, ama araba kredisi alacağınıza bu iş için kredi alın. Kaderci olmayın lütfen. Çoluğunuza çocuğunuza yazık. Bu şehir muhtemel depremi asla kaldırmaz. Felaket tellallığı yapmıyorum gerçek bu. Muhtemel deprem gerçekleşirse (ki uzmanlar olacak diyor) bu şehire günlerce kimse giremez. Bugün ambulansın bile giremediği sokaklara deprem zamanı kim girebilecek. Yıkıntı altında hayatta kalsanız bile size yardım ulaşması günlerce mümkün olmayacak. Türkiye'nin yarısından fazlasının İstanbul'da akrabası var. Milyonlarca insanın yardıma koşmak için, akrabasına koşmak için yaratacağı kargaşayı düşünebiliyor musunuz?

Biz felaketleri çabuk unutan bir milletiz. Gözlerinizi kapatın bir an düşünün, o anı bir hayal edin. Kendinizi tonlarca ağır betonların altında hayal edin ve uyanın artık. Tehlikedesiniz. Sizin, eşinizin, çocuğunuzun hayatı ciddi tehlikede. Devlet sadece okulların, hastanelerin, resmi binaların güçlendirmesini yapıyor. İstatiklere bakarsanız depremlerin çoğu gece veya sabaha karşı olmuştur. Yani saydığım bu binaların boş olduğu zamanlar. 17 Ağustos depremi sabah 3.00 de olmuştu. Bu resmi binaların güçlendirilmesinin bir amacı deprem sonrası vatandaşa sığınılacak yer sağlamak. Yani hayatta kalanlara sahip çıkabilmek. Ya göçüklerde kalanların hesabını kim verecek?

Yeni ev alacaklar mümkün olğu kadar tünel kalıp sistemiyle yapılan inşaatları tercih etsinler veya bir mühendise danışarak ev alsınlar.

Güçlendirme maliyetli bir iş. Ancak daire başına 20-30 milyar kredi çekilebilirse yapılabilir. Keyfiniz için bu kredileri rahatlıkla çekiyorsunuz. Araba almak, evinizi yenilemek v.s..bir kere de canınız için çekin. Hayatınızla, sevdiklerinizin hayatıyla kumar oynamayın. Gözlerinizi birkez daha kapatın. Binanızı güçlendirdiğinizi ve deprem olduğunu, binlerce insan ölürken ailenizin bu yüzden hayatta kaldığını düşünün. O parayı zamanında harcadığınıza, o mali sıkıntıyı çektiğinize şükretmez misiniz?

Eğer binanızı güçlendirmeye karar verirseniz araştırmanızı iyi yapın. İstanbul'da bu işi bildiğini iddia eden bir sürü firma türedi. Güçlendirme inşaatı yeni bir inşaat yapmaktan çok farklı bir iştir. Projesi, uygulaması çok farklıdır. Daha önce bu işi yapmamış bir mühendis bile acemilik yapabilir. Hele hele başında mühendis olmadan bir müteahhite yaptırmak ikinci bir intihardır. En doğrusu şu anda resmi binaların güçlendirmesini yaptıran İstanbul Proje ve Koordinasyon Birliği (İPKB) yetkililerine bu konudaki uzman firmaları sorun. Beğendikleri mühendisleri sorun size yönlendirsinler.

Bu konuda ben de sorularınıza cevap vermeye hazırım. Elimden gelen yardımı yaparım.

Deprem geliyor. Yeri belli, zamanı belli değil. Deprem geliyor ve kaçacak yer yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Endişelerinizi çok iyi anlıyorum. Bir evim vardı sattım. Satma nedenlerinden biri de sizin özellikle üzerinde durduğunuz güçlendirme çalışmalarına komşularımın katılmak istememeleri. Herkes araba, ev eşyası için bankalardan kredi alırken bina için kılları kıprdamıyordu. "Alın yazımızda varsa göçük altında kalmak, elden ne gelir?" mantığı ile hareket ediliyor. Aslında devlet destekli düşük faizli kredilerle bu türden çalışmalar cazip kılınabilinir. İşimiz allah'a kalmış. Felaket "geliyoruuum!" diye bağırıyor. İnsana verilen değer maalesef bu kadar memleketimizde. Hata insanlarımızın kendilerine verdikleri değer. Yarın hep beraber oturup ağlayacağız göçük altındakilere. Arsız ve yüzsüz nutuklarla avunacağız sonra. Ama siz uyarılarınızla lütfen insanlık görevinizi yapmaya devam edin. Saygılarımla.

Hakkı Uysal 
 22.10.2008 21:37
 

Deprem geliyor diye üzülme kardeşim. Artık depremleri yıllar,aylar,haftalar,günler öncesinden YER,ZAMAN,ŞİDDET (Mağnitüd) Olarak TAM İSABET derecesinde Geliştirdiğim üstün teknoloji ve Binlerce Buluşlarımla Önceden Hesaplayabiliyorum. Şimdiye kadar Son Meksico 6.7 Mağ. Depremi dahil 2270 Depremi Önceden Bildirdim. www.depremerkenuyari.com SEVGİ VE SAYGILARIMLA...

Hüsamettin SENER 
 18.10.2008 9:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1423
Kayıt tarihi
: 21.07.06
 
 

... KTÜ mezunu inşaat mühendisiyim. Proje müdürlüğü , İnşaat kontrollüğü ve danışmanlığı, Statik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster