Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1876
 

Deprem vergileri nasıl duble yol oldu?

Deprem vergileri nasıl duble yol oldu?
 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek deprem için toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar, demiryolları için kullanıldığını söyleyince, kimse bu açıklamayı ciddiye almadı.

Bildiğiniz gibi aynı bakan birkaç hafta önce, bazı mallarda yapılan vergi artışlarını (Özel Tüketim Vergisi) GÜNCELLEME olarak tarif ederek, yaşanan acılardan vatandaşı bir an arındırıp gülümsetmişti.

Sayın Bakan Deprem için yalnızca iki yıl toplanması için çıkartılan, ancak hala devam eden ve 2004 yılında AKP hükümeti tarafından devamlılığı yönünde kanun çıkartılan, Özel İletişim vergisi, artarak devam ediyor. Bu kanunla toplanan vergilerin sadece depremde kullanılabileceği kanun maddesi olmasına rağmen, buradan toplanan vergilerin hiçbir zaman deprem için kullanılmadığı, deprem öncesinde alınması gereken önlemlere harcanmadığı malumunuz.

Bu alanda; kimi verilere göre 48 milyar lira, kimi verilere göre 44 milyar lira toplanmış olması gerekiyor. Ancak bu paraların ne miktarı, ne de harcandığı yer kesin olarak bilinmiyor.

Sayın Maliye Bakanı bu paraların miktarını açıklamadan, nerelere harcandığını açıklayınca, Van depremini yaşayan halkımız, yeni bir depremle sarsıldı!

Deprem paralarının harcandığı yerleri öğrenen Ankara, Van’daki kadar olmasa bile küçük ölçekli bir deprem yaşadı.

Deprem paralarının, amacı dışında kullanılmasına tepki gösteren muhalefet, maalesef basında yer alamadı. Ancak sosyal medyada, deprem paralarının harcandığı yerlerle ilgili çok güzel espriler birbirini takip ediyor.

İşte sosyal ağlarda vatandaşın gösterdiği yoğun esprili tepkilerden birkaçı:

* Deprem vergisi duble yollara gitmiş, sağlık sektörüne gitmiş! Kime sordular bunu ve o zaman adı niye deprem vergisi? (Aslında adı Özel İletişim Vergisi.)

* Deprem vergisi yola gitti, yol vergisi hastanelere gitti, hastane vergisi uçağa gitti, uçak vergisi dağa kaçtı, dağ yandı bitti kül oldu...

* Deprem vergisiyle yol yaptık deniyor ya, kimse sormuyor mu, o zaman adı neden deprem vergisi? Yol vergisi de isteseydiniz almayacak mıydınız?

* Soru: 20 yılda toplanan deprem vergisi yol olursa, 1 haftada toplanan yardımlar ne olur? Cevap: Arazi olur!

* Hocam peki yol yapmak için aldığınız vergiler ne oldu? Onlarla da duble pide mi söylediniz?

* Ben o yolları 1999'da deprem yaşayan Düzce'de pek göremedim mesela. Deprem bölgelerine uzanmadı herhalde yollar?

* Deprem vergisi yola gitti! Yol vergisi? Sağlığa kaçtı! Sağlık vergisi? ÖTV oldu! Peki ÖTV? O da GÜNCELLEME oldu!!!

Ne diyelim, yeni yollar, hastaneler, demiryolları ve yeni güncellemeler dileğiyle…

Deprem mi?

Onu halk finanse eder! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye deprem ülkesi olduğuna göre bu fonlara her zaman ihtiyaç var. Deprem olduğu zaman zararı giderme maliyetinin büyük kısmını devlet karşılamıyor mu. Vatandaştan toplanan yardımlar ancak günlük hayatı normale döndürmeye yeter. Altyapıyı yeniden kurmak, imar faaliyetleri vs. bunlar hep devletin işi. Deprem olduğu zaman devlet bu işlerin maliyetlerini genel bütçeden karşılamıyor mu. Özel iletişim vargisi de genel bütçenin parçası olduğuna göre.. 99 depreminin vergisi Kocaeli depreminin hasarını gidermekte kullanıldı diyelim, daha sonra olmuş ve olacak depremler için de ayrı ayrı vergi mi konup kaldırılacak. Bu açıdan da bakmakta fayda olabilir.

Buz Adam 
 29.10.2011 21:06
Cevap :
Özel İletişim vergisinin iki yıl için çıkartıldığını biliyorsunuzdur her halde. Toplanan o paraların nereye harcandığına gelince, bence yandaşlara peşkeş çekildi. Ayrıca Özel İletişim Vergisi, bütçenin bir parçası değildir. Adı üstünde, belli bir amaç için toplanır. Gerçi AKP iktidarı 9 yıldan beri, vergiyi tabana yayma politikası(!) izlediği için dolaylı vergilere yükleniyor hep. Sosyal Devlet vatandaşın sırtına yük bindirmeden, bu tür doğal afetler için oluşturdğu fonları kullanır. Ayrıca deprem riski, sigorta şirketleri arasında pay edilir. Özel İletişim Vergisi, deprem için özel olarak konulmuştu. Bunu bilmekte de yarar var.  30.10.2011 9:30
 

Daha kaç depremle sarsılacağız acaba ? Van halkı gibi. :(Selam olsun Mesut Bey

Şennur Köseli 
 29.10.2011 11:58
Cevap :
Merhaba, aslında bu ülke her gün yeni bir depremle sarsılıyor. Nice depremsiz günler dileği ile, selamlar, saygılar...  30.10.2011 9:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2970
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster