Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Nurcan Arslan Kanber

http://blog.milliyet.com.tr/nurcanarslan

07 Şubat '20

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
9
 

DEPRESYON BULAŞICI MI?

 

            DEPRESYON BULAŞICI MI?

 

 

Yoğun  çalışma saatleri, trafik, geçim sıkıntısı, kedine zaman ayıramamak, kendini ifade edememek ve bu durumdan üzüntü hissetmek gibi karmaşık duygu durumu kişiyi mutsuz eder. Geçici hissedilen kısa süreli duygusallık  bireyi mutlaka depresyona sokacak diye bir düşünceye girmek yanlıştır. Üzüntü ve sıkıntı  veren olaylar karşısında kendimizi üzgün hissetmek anlık ve normaldir. Depresyonda kendimizi üzgün hissetmekten daha derin duygular, farklı boyutlar vardır. O nedenle kendini üzgün hissetmek bazen depresyonamı girdim düşüncesini beraberinde  getirmemelidir.

   Depresyon, insanın yaşama istek ve zevkinin kaybolduğu, kişinin kendisini derin bir keder içerisinde hissettiği, geliceğe ilişkin kötümser, karamsar düşünceler, geçmişe ilişkin yoğun pişmanlık, suçluluk duygu ve düşüncelerinin taşıdığı, bazen ölüm düşüncesi bazen de intihar girişimleri, uyku, iştah ve cinsel istek gibi fizyolojik bozuklukların görüldüğü bir rahatsızlıktır. Depresyonda bireyin günlük etkinlikleri ilgi ve istek yapma, bunlardan ve yaşamdan zevk almanın yerini keder, mutsuzluk, isteksizlik karamsarlık ve suçluluk gibi duygular yer almaktadır.

   Kişiye depresyon tanısı koyabilmek için aşağıdaki belirtilerin en az 5’ inin ya da  daha çoğunun bulunması ve bu belirtilerin en az iki hafta devam ediyor olması gerekir.

   Bu belirtiler:

  • Sürekli kendini üzgün hissetmek, çökkün duygu durumu
  • Günlük etkinliklere ilgi duymama, zevk almamak
  • Kilo vermeye çalışmıyorken çok kilo vermek ya da kilo almak
  • Neredeyse her gün uykusuzluk çekmek ya da aşırı uyumak
  • Sürekli yorgun hissetmek, halsizlik
  • Konuşmada ve hareketlerde yavaşlılık
  • Değersizlik ve suçluluk hissetmek 
  • Konsantrasyon kaybı, karar verme zorluğu
  • İntihar eğilimi gibi belirtilerin en az 15 gün devam etmesi halinde kişiye depresyon tanısı konulabilir.

  Bu bulgular 1 ay ve 1 aydan uzun sürüyorsa majör depresyon (İleri derece depresyon) tanısı konulmaktadır. O nedenle depresyon her yaşta, her kişide görülmesi mümkün olağan fakat mutlaka  yardım alınması, tedavi edilmesi gereken psikolojik bir rahatsızlıktır. Sadece erken tedavi ve rahatsızlığın seyrinin artmaması için erken tanı ve teşhis yapılmalıdır. Günümüzde her 10 kişiden 1 kişi bunalımda ve depresyona girdiğini düşünmektedir. O nedenle depresyonun yaygınlığı, kimi insanları tedirgin etmekte  ve bulaşıcı mı düşüncesini oluşturmaktadır. Tabi ki hayır. Depresyon bulaşı değildir. Depresyonlu kişi ile aynı ortamda olmak depresyonun bir başkasına geçmesini sağlamaz. Sadece sizi anlık karamsarlığa ve üzüntüye sokabilir. Depresyon erken tanıda tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Fakat depresyona giren bir kişinin yaşamı boyunca bir daha depresyon ile karşılaşmayacağı anlamına gelmez. İleriki süreçlerde ruh sağlığına dikkat etmez, sorunlarına çözüm getirilmezse maalesef defalarca depresyon ile karşılaşabilir. Burada önemli olan bizi bunalıma sokan kendimizi mutsuz, yorgun hissettiğimiz sorunlarla yüzleşip çözüm getirebildik mi? Kendimize ne kadar iyi baktık ve sosyalleşebildik mi? 

Kaygı ve korkularımızla yüzleşebildik mi? 

   Mevsimsel geçişlerde yeni bir işe atılım, yeni bir sorumluluk, bedendeki değişimler çevremizdeki kişilerin bizlere yüklediği sorumluluklar  bizi yorabilir. Ama önemli olan taşıyabileceğimiz yükleri omuzlayabilmek ve anlık bunalımlardan sıyrılma çabasında olmak, kendinize zaman ayırabilmek.

En önemlisi kendinizin ne kadar değerli olduğunuzu bilip, kendinizi sevmek. Hayatınıza bu günden itibaren farklı çerçeveden bakmaya ne dersiniz?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3627
Kayıt tarihi
: 23.08.12
 
 

Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Kl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster