Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
417
 

Depresyon ve Başarı arasındaki çizgi

Depresyon ve Başarı arasındaki çizgi
 

Dikkatsiz olursanız BEFORE(Depresyon), dengeli olursanız AFTER(Başarı)


Denge? Fizik? Kanun?

.....

Konumuzun detaylarına girmeden önce, fizik kurallarını bir gözden geçirelim.

Yukarıdaki anahtar kelimeler, bizi hayatta başarıya götüren faktörlerdir. Hayatta yapmamız gereken işler vardır. Bunlara itici kuvvetler denir. Hayatta yapmamamız gereken işler vardır. Bunlarada da durdurucu kuvvetler(sürtünme) denir. Fizik dersinden hatırlarsınız belki, F=m.a (Kuvvet=kütle x ivme)

İvme: İnsanın başarıya ne hızla gideceğini belirler. İnsanları ileriye götürecek bir kuvvet olmasa, hareketsiz bir şekilde insan hayatı devam eder, yaşar bir şekilde mutlaka. Ancak, dünyada bir tek varlık bir tek insan olmadığı için, başkalarının sürtünme kuvveti ile duraklama pozisyonundan gerilemeye geçilir. Yani, insan canlısının hayatını sürdürebilmesi için aktif bir pozisyon alması zorunludur. İnsan sayısı arttıkça, değişikliklerin çeşitliliği de artacağı için mutlaka kendini güncel tutması ve adapte olması gerekmektedir. Adaptasyon kaçınılmazdır. Eğer ki, bir insan lider değilse mutlaka adaptasyon özelliğini kazanmalıdır. Lider olan ise, mutlaka yeni bir şeyler çıkartmalıdır ki liderliğini kaybedip, adaptasyona uğramak zorunda kalmasın.

Görüldüğü gibi, adaptasyon ve yaratıcılık kavramlarının bir arada bulunması imkânsız gibi görünse de, aslında ideal olanı budur. Yani, DENGELİ insan.

Adaptasyon yeteneğinin ya da yaratıcılık yeteneğinin azalması ya da artması, insanı ya bencil ya da sencil yapar. Ancak insan her iki durumda da zarar görür. Aslında ikisinin de sonucu, kendi problemlerini karşılaştırarak çözememeye ya da hiç çözmemeye yönelterek, yanlış sonuçlar alınmasına ve DEPRESYON'a sebep olur. Biraz karışık bir durum ama özetle, depresyona eğilimli insanların hem problemi tanımlamada, hem problemin önemini kavramada, hem de problemin çözümlenmesinde sıkıntı yaşadığı görülebilir.

BAŞARI ise, bulunduğu ortama adapte olmak, hem kendini hem de çevresindekileri yaratıcılığıyla yukarıya çekmeyi başarmaktır. Başarı, tek başına yaşanamaz. Başarıyı getiren birçok faktör vardır. Bu nedenle, bir insanın "BEN BAŞARILIYIM" demesi inandırıcı değildir. Bu dünyadaki tek varlık olmadığı sürece, insan canlısı tek başına başarılı olamaz. Neden mi? Örnek: Bir yöneticinin, bir ürünü satıp kâr elde etmesi için; işçisi, taşıyıcısı, muhasebecisi, personeli... nin de işini doğru yapması gerekir. Buna, yöneticinin başarısı değil; ekibin başarısı denir. Yönetici insan da, diğer çalışanlar da; adapte ve yaratıcı olabilmelidir.

KISACA, bir skala oluşturduğumuzda; bu skalanın minimum ve maksimum değerleri DEPRESYON, orta değerleri ise BAŞARI'yı gösterir.

İlk başta yazdığımız formüle dönersek, F(Kuvvet)'e ihtiyacımız var ama fazla uygulandığında kontrolsüz bir gidiş yakalarız. Az uygularsak, geride kalırız. Kuvveti kontrol edebileceğimiz düzeyde tutmamız gerekmektedir.

Sevgi ve saygılarımla,

Ferhat YILDIZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3137
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster