Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1466
 

Depresyonda mısınız ?

Depresyonda mısınız ?
 

Bölüm 1

Zen Budizm’in vurguladığı en değerli nokta , hayatta depresyon da dahil yaşamın bize sunduğu her şeyi ruhsal gelişmemize yardımcı olacak şekilde bir armağan olarak görebilmemizi, kabul etmemizi sağlayacak bir bakış açısı geliştirmemizin mümkün olduğudur.

Bu yazı dizisini depresyonla savaşmak yerine depresyonun yerine koyabileceğimiz alternatifleri araştırmak ve onu kötü bir hastalık olarak görmek yerine kendini keşfetme sanatına çevirebileceğimizi görmek için hazırladım.

Günümüzde hiç depresyona girmemiş birinin bulunması nadiren rastlanılacak bir durum. Bu nedenle depresyon hakkında yazmak uzun zamandır istediğim bir şeydi. Bu derin dibe vurma duygusu ve karanlıktan nasıl ve niçin başa çıkabileceğimizi size ‘ 87-88 ve ‘ 92-93 yılları arasında geçirdiğim iki depresyondan da yola çıkarak anlatmayı deneyeceğim.

Depresyona tıbbi kaynaklı açıklamalar getirmek veya psikolojik tedaviler önermek yerine günlük yaşamımız içinde bir ruhsal gelişim aracı olarak bakmaya çalışacağım. Tabii gerektiğinde bundan doktora danışmayı gözardı etmenizi söylediğim anlamını çıkarmayın lütfen.

Bu yazı dizisini hazırlarken sonradan "Karanlıkta bir ışık" adıyla Türkçe’ye de çevrilmiş olan bir kitaptan yararlandım. Bu kitabın yazarı olan Cheri Huber bir Zen Ustası. California Zen Budist Meditasyon Merkezinde yapılan çalışmalardan yararlanarak kitaptaki çözüm önerilerini hem benim de yapmaya çalıştığım gibi Zen Budizm öğretisinden aldığını söylüyor. Hem de yine benim gibi kendi depresyon yaşantısından..

Eğer depresyon içinde acı çekerken kendi içinizdeki şefkati bulmaya istekliyseniz belki de bunun başarılacağını göreceksiniz.

Bu yazı dizisi kendinize acı çektirmenize nasıl neden olduğunuzu gösterme amacı güdüyor. Ve eğer bu süreci olduğu gibi ama geçici bir süreç olarak görebilir ve kabullenirseniz, kendinize şefkatle yaklaşarak acınızı dindirebileceğinizi iddia ediyor.

Hemen şimdi ! Daha sonra kendinizi daha iyi hissedince değil !

Şimdi, depresyondayken uygulamanız gereken 3 adım :

1- Acıyı kabul edin.

2- Kendinize karşı olabildiğince nazik ve şefkat dolu olun. Aynen sevdiğiniz ve yanında bulunmaktan çok hoşlandığınız birinden beklediğiniz gibi.

3- Bu 2 adımı atmaya istekli olduğunuz için de öncelikle kendinizi kutlayın.

Devamı olacak…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzel, böyle yaralı yazılarınız, bilgileriniz bizimle paylaşıyor olmanız. Sağolun, sevgiyle kalın...

DİNOZOR 
 25.02.2007 12:44
Cevap :
Sağolun, hangimiz yara almadık ki ? Önemli olan yaralarımızı kimseden beklemeden kendimize göstereceğimiz şefkatle iyileştirmek. Kendimize değer vermeyi öğrendiğimizde daha az yara alacağız. Alsak bile fırtınanın ortasında sakin kalacağız.  27.02.2007 19:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2202
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster