Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
50
 

Depresyonda Olana Tavsiyeler

Depresyon, ruhsal çöküntü demektir. Çeşitli nedenlerle, bunlar içsel (endojen) veya dışsal olabilir, beyin kimyasında meydana gelen değişiklik sonucu oluşur. Daha da açıklarsak beyinde mutsuzluk yönünde çalışma olur, mutluluk hormonlarının seviyesi düşer. Bunların başında dopamin ve serotonin gelir.

Belirtileri: Herkesin depresyonu kendine özel olmakla beraber; genelde halsizlik, isteksizlik, işe karşı üşengeçlik, moral bozukluğu, mutsuzluk, uyku sorunları vb. görülür. Dünyaya karamsar bir bakış açısı ile bakılır. Ağlama nöbetleri ve intihar düşünceleri de olabilir.

Tavsiyeler: Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki bu durum geçicidir. Yani depresyon ya kendiliğinden ya da en iyisi tedavi ile kısa sürede düzelebilecek bir durumdur. Bu süre bazen uzun da olabilir ama sabredip gitmesini beklemek lazımdır. Tedaviye devam etmeliyiz.

Günlük yaşadığımız kısa süren mutsuzluk ve isteksizlik durumlarını depresyon sayamayız, bunlar zaten kısa sürede kendiliğinden geçip gider. Uzun süren mutsuzluk, keder, uyku bozukluğu ve halsizlikten söz ediyorum. Depresyon diyebilmek için… Tabi neticede son kararı bir doktor verecektir. Her doktor sizi dinleyerek depresyon var mı, yok mu karar verebilir ve sizi doğru yönlendirir. Yeter ki arayış içinde olalım, doktora ya da psikoloğa gidelim. Size en yakın Doktor Aile Hekiminizdir. İşe oradan başlayın.

Bu süre içinde, yani depresyonda olduğunuzu hissettiğiniz zamanlar önemli kararlar almayınız, bunları daha sağlam kafa ile hallediniz.

Bazen insan kendisi depresyonda olduğunu kestiremeyebilir. Böyle anlarda eş ve dostlarınızın samimi uyarılarına kulak veriniz. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar çabuk sonuç alınır. İlaçların yan etkilerinden korkmayın, onlar bir iki haftada kendiliğinden kaybolup gider. Depresyon tedavisi ihmal edilirse müzminleşir, kronikleşir. İşler daha da sarpa sarar.

Unutmayın ki çağımız depresyon çağı ve sizin gibi milyonlarca insan depresyonla mücadele ediyor. Çare arayın ve ona yenik düşmeyin lütfen!

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

28 Ağu. 19

Kocaeli 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep aynı boşvermişlik...

Kerim Korkut 
 03.09.2019 14:14
Cevap :
Anladım. Teşekkürler.  04.09.2019 10:10
 

Şahsım adına sonsuz teşekkürler sevgili Doktorum:) Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 29.08.2019 12:25
Cevap :
Siz de sağ olunuz, mutlu kalınız değerli Hocam. Selam ve dua ile.   29.08.2019 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 3063
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster