Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
742
 

Depresyonla başedin

Depresyonla başedin
 

İki yıl önce depresyondaydım.Çevreme baktığımda, çok fazla insanın psikolojik bir takım sorunlarının olduğunu görüyorum ve duyuyorum. Peki neden bu sorunlar yıllar geçtikçe toplumda çoğalıyor ve bunlarla nasıl başederiz. Bende aynı illeti çekmiş biri olarak kendimce bir takım yöntemler geliştirmiştim...

Depresyon öyle bir şey ki, sanki insan bu dünyaya sığamıyor. Tek istediğin ağlamak, bütün günü yatakta geçirmek, kimsenin size karışmaması oluyor. Sanki içinize bir ateş topu koymuşlar , ruhunuzda gezinip duruyor ve sizide birlikte yakıyor. İnsan kendini çok güçsüz, bu dünyayla başa çıkamayacak kadar zayıf hissediyor. Çünkü anlamsız geliyor herşey.

Benim bu süreçten çıkmam aylar sürmüştü. Kitaplar okuyordum, doktorlara gidiyordum ama bunlar çözüm olmadığı için sinirlerim çok bozuluyordu. Sonra birgün aynaya baktım, ne zamandır aynaya baktığımda gördüğümün aslında kendim olmadığını anladım. Sonra düşündüm , fiziken sağlıklıydım, üniversitede okuyordum, arkadaşlarım ve ailem üstüme düşüyordu. Oysa dışarda hasta, sakat, yalnız o kadar insan vardı ki...Onlar bu hayata sıkı sıkı tutunmuşken ben neden kopartıyordum hayatla bağımı. Utandım kendimden. Tabi ki böyle düşününce birden tüm psikolojiniz düzelmiyor. Ama şunu anlamıştım, beynime ve ruhuma hükmeden bendim. Kendimi bu hale getiren de ben olmalıydım öyleyse. Bunu yapabiliyorsam tam tersinide yapabilirdim.

Kolay değildir insanın kendine söz geçirebilmesi, o yüzden bazı şeyleri yapmaya mecbur ettim kendimi. Canım istemese de ;dışarı çıktım arkadaşlarımla, sinemaya gittim,hep eğlenceli şeyler izledim, daha güzel daha bakımlı olmaya çalıştım. Yavaş yavaş bunları yapmak mecburiyet değil, eğlenceydi benim için. Herşey bu kadar bir anda değişip geçmez tabi ki. Günlük tuttum ve üzülüp sıkıldığımda okumak için ,kendimi keşfetmek için güzel şeyleri yazmaya başladım. Kafamı hep bişeylerle meşgul etmeye çalıştım. Kendimi salsaydım aynı boşluğa düşecektim biliyordum. Kendime hobiler buldum yeni yeni...gitar çalmayı öğrenmeye karar verdim, ilgi alanlarımı keşfettim mesela..

Şimdi hergün uyandığımda o günü sadece bir kez yaşayacağımı hatırlatıyorum kendime...Ve iyi yada kötü o günü biçimlendirmek benim elimde...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 937
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Evet kendimden bahsetmeliyim. Ben 22 yaşında bir üniversite öğencisiyim.. Her genç kız gibi tabi ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster