Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

perihan reyhan ALKAN

http://blog.milliyet.com.tr/pra

01 Nisan '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
716
 

Derdim Başka!!!

Derdim Başka!!!
 

Her Nisanın 1 inde Orhan Veli gelir aklıma. Daha da öncesinde başlıktaki isimli şiirinin birkaç dizesi ve ay boyunca da yineler dururum.

Bahar demek Nisan demek, Nisan demek bahar demek. Her ikisi ise Orhan Veli; hepsi birlikte de ben. Yani her doğum günümde ben ve Orhan Veli. Bir de badem ağaçları içimde yeşeren dal dal, filiz filiz, tomurcuk tomurcuk! Bana yazmış, benim için yazmış gibi hisseder ve o dizeleri defalarca yineler, yineledikçe gençleşirim, bir yaş daha alıp yaşlanışım ve malum sona yaklaşışımı unutup. Biraz daha ve bir kez daha aşık olurum, aşk dolarım kanımın her zerresine kadar. Aşık olurum dağlara, taşlara, ağaca, çiçeğe, böceğe, ne varsa yaşamda, doğada ne varsa, aşık olur sarar sarmalar kucaklarım en bitimsiz sevgilerle.

Aşık olurum düşlediğime, daha bir özlerim onu, o her kimse ve her neredeyse, ona her Nisan 1 de ve inanırım bir gün Nisan bir yapmayacağına bana, yıllardır yapa geldiklerine rağmen. Hayır, bu defa gerçek olacak, şaka yapmayacak, bir görünüp bir yok olmayacak, varmış gibi durmayacak bir yerlerinde hayatın, umundurmayacak boş yere, bekletmeyecek gelmeyeceğini bile bile. Bu defa gelecek, hem de koşa koşa diye avutur, kandırır, mutlandırırım kendimi bu büyülü yalanla.

Mahcup, çekingen, ürkek yaşasa da, dolu dolu, doygun olamasa da, yine de içinde bir yerlerde hep yaşadı ve yaşattı Orhan Veli aşklarını. Ama yakasını hiç bırakmayan maddi yoksunluk ketledi hep bir şeyleri. Bırakmadı ki yaşasın dolu dolu, doygun ve kendisini dingin aşkların büyülü kucağına bırakabilsin gönül rahatlığıyla. Her şiirinde hissettirdi kendini parasızlığı. Şevket Rado’ya da mektuplarında sıklıkla bu sıkıntısından söz edip durdu hep.

Benim derdim de başka, ama onunkinden de başka benimkisi. Tek ortak yanımız, aşklarımızı içimizde bir yerlerde yaşayıp satırlarımızda yansıtmak. Ve de her Nisan gençleşip zamana inat, her Nisan yeniden aşık olmak; küllenmeye ramak o içimizde bir yerlerde kırk bohçaya sarmal gömülü aşkı yeniden yaratmak. Gövertmek, yeşertmek, fırtınalarında ruhumuzun o minik kıvılcımı aleve sarmak…

AŞIK OLMAK… AŞIK OLMAK… AŞIK OLMAK…

DERDİM BAŞKA…

Sanma ki derdim güneşten ötürü.

Ne çıkar bahar geldiyse?

Bademler çiçek açtıysa?

Ucunda ölüm yok ya.

Hoş olsa da korkacak mıyım zaten.

Güneşle gelecek ölümden?

Ben ki her Nisan biraz daha genç

Her bahar biraz daha aşığım.

Korkar mıyım?

Ah, dostum, derdim başka…

Orhan Veli


Ben de, ah ben de…

HER NİSAN BİRAZ DAHA GENÇ,

HER BAHAR BİRAZ DAHA AŞIĞIM


KORKAR MIYIIIIIIIIIMMMMM?!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

..kadınlarımızın hepsi senin gibi mutlu olablse. O zaman biz erkekler de mutlu olacağız.

Yüksel ÖNAÇAN 
 02.04.2010 18:27
Cevap :
Yine erkek zihniyetiyle,her şeyi olduğu gibi,mutluluğu da kadından beklemektesiniz farkında mısınız?! ERKEKLER MUTLU ETMEYİ BİLSE KADINLAR PEK ALA MUTLU OLURLAR DİYE BİR DÜŞÜNCEYLE KARŞINIZA ÇOK ÇIKAN OLACAKTIR BU DÜŞÜNCENİZLE.LAKİN BEN HİÇBİR OLGUYA TEK YANLI BAKMADIĞIM GİBİ,KADIN-ERKEK OLGUSUNA DA AYRIMCI BAKMIYORUM,BÜTÜN ELE ALIYORUM,HEP BİRLİKTE MUTLU OLALIM,MUTLU EDELİM DİYE DÜŞÜNÜP DİLİYORUM.ZATEN KADIN KADINLIĞINI,ERKEK ERKEKLİĞİNİ BİLSE VE DE KENDİNE DÜŞENİ YAPSA,ORTADA HİÇBİR SORUN KALMADIĞI GİBİ,MUTSUZLUKLAR DA SÖZ KONUSU OLMAYACAKTIR. Katılım ve düşünce paylaşımınıza teşekkür ediyorum efendim.Selam ve saygımla.  03.04.2010 14:59
 

Sevgili Perihan hanım. Baharı müjdeleyen çiçeklerin o muhteşem renkleri ve kokusu , bir daha ki 1 Nisana kadar hep sizinle olsun. Sevgilerle..

SELMA GÜNEŞ 
 01.04.2010 21:37
Cevap :
Hepimizle birlikte ve daima olsun Sn.Güneş.Tek başına hiçbir güzelliğin ve baharın anlamı yok.Çok teşekkür ediyorum güzel dileklerinize ve de çok daha fazlasını ben de sizin için diliyorum.Selam ve saygımla efendim.  03.04.2010 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 290
Toplam yorum
: 291
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 11.03.08
 
 

İlk ve orta öğrenimimi Gölcük/ Kocaeli, lise ve üniversite öğrenimimi Ankarada gördüm. İlk okuldan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster