Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
16059
 

Dereotu ve Süt! Ne Alaka?

Dereotu ve Süt! Ne Alaka?
 

Evet, aynı başlıktaki gibi… Dereotu ve Süt !:. Ne alaka diyenler, şu aşağıdaki satırları okusun. Ben de ne alaka demiştim ama !. Bana gelen bir maili okuyunca, fikrim değişti.

Dereotu, Nisan-haziran ayları arasında, sarımtırak renkli çiçekler açan 30–70 cm boyunda, güzel kokulu, bir senelik otsu bir bitkidir. Dereotu, durak otu olarak da bilinir. Rutubetli, sulak ve gölgeli yerleri sever. Gövdesi dik, dallı, tüysüz, üstü çizgili ve içi bostur. Yapraklar ince ve dar parçalı, koyu yeşil renkli ve etlidir. Yaprak sapının alt kısmında gövdeyi saran geniş bir yaprakçık bulunur. Alt yaprakları saplı, üst yapraklar sapsızdır. Çiçekler bileşik semsiye durumunda toplanmışlardır.

Dereotu, ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerinde bahçelerde yetiştirilir. Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonunda toplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, pektin ve azotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa da tesiri iyidir. Yaprakları da yemek ve salatalarda kullanılır. Özellikle, bazı et yemeklerinde ve taze bakla yemeğinde nefis bir hoş koku yayar. Yemesi daha zevkli olur.

Bu açıklayıcı bilgiden sonra, süt ve dereotunu aynı satırda işlememizin nedenine gelince; ikisinin de içerdiği ve doğal yaşamımızda, özellikle kemik gelişimi için çok önemli olan KALSİYUM. İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oranın 208 olması, dereotunun sütün alternatifi olarak görülmesine neden oluyormuş. Uzmanlar şimdilik böyle diyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tip Fakültesi Çocuk Bölümü Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sütün alternatifinin dereotu olduğunu söylemiş. Biraz araştırdım, internette ilgili yazısını da buldum. Konu ile ilgili de bazı kaynak yazılara rastladım. Gazetede de çıkmış, ben görmedim. Okuyan olmuştur muhakkak ama okumayanlar için işte dereotunun marifeti.

Sayın Prof. Dr. Aydın, ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır" demiş dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABD'de, yine dünyada en çok osteoporoz (kemik kaybı, kemik erimesi) rahatsızlığının olduğunu söylemiş. Prof. Dr. Aydın, çocukların ve anne- babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önermiş.

Alışkanlıklarımızı, bir kenara atmamız gerekiyor değil mi? Daha düne kadar, sütün faydalarından, herkesin içmesi
gerektiğinden, bilhassa gelişme çağında olan çocuklar için gerekliliğinden bahsederken, bugün bir otun içinde sütten daha fazla kalsiyum olduğunu öğreniyoruz. Ben dereotunun, sütün yerini alacağını zannetmiyorum ama süt içemeyenler, sütün kokusunu bile duymak istemeyenler için dereotu mükemmel bir alternatif gibi gözüküyor. Özellikle anneler, yemeklerine muhakkak dereotu koymalılar ki, diğer vitaminlerle birlikte bolca kalsiyum takviyesi de alınsın. Özellikle salatalara konmalı, zira çiğ olarak tüketilirse daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka süt için ama yemeklerinizden de dereotunu eksik etmeyin. Magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir. Sütün tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Dereotu da, bu işi üstleneceğe benziyor. Zira fosil incelemelerinde, tas devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu gösteriyor. Hatta bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot turu yiyecekler tüketmesindendir.

İnsanlar, kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezler.
Bunu da kendimizden ve yakın çevremizden görebiliriz. Özellikle sonraki yaşamlarında süt tüketmeyenlerde kolayca kemik erimesi hastalığına ve sonrasında oluşabilecek başka rahatsızlıklara yakalanma riskleri artar. Osteoporoz’dan uzak durmak için dereotunu bolca yemek gerektiği gerçeğini unutmamak gerekiyor.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte blog sayfalarının faydaları, yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. Teşekkürler. Esen kalın

Erdoğan Şahin 
 25.05.2007 16:42
Cevap :
İnanın, uygulamakta fayda var.. Taze olarak tüketmek daha faydalı, örneğin salatanın içinde.. Ama dereotu var diye sütü kesmek te olmuyor.. Selamlar  25.05.2007 18:46
 

ben atlamışım bu haberi. iyi oldu paylaştığınız. Mesela benim oğluma süt yasaklandı. Bağırsaklarına alerji yapıyor gibi bir durum var. Henüz kesin değil ama süt içimini kestik şimdilik. Sütten alması gerekeni bir şekilde dereotundan alabileceğini öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler. Sevgilerle..

Gülün içinden 
 22.05.2007 1:23
Cevap :
Oğlunuz için geçmiş olsun. Evet, verdiğiniz örnek, benzer problemler yaşayan insanlar için de iyi bir örnek oldu. Herhalde bir çok kişi, şimdi daha çok dikkat edecektir. Edilmeli de... Sevgi ve selamlar...  22.05.2007 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2334
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster