Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1285
 

Derin devlet olmadan büyük devlet olunmaz!

Derin devlet olmadan büyük devlet olunmaz!
 

derinlik


Irak’ta başımıza çuval geçirilmesinin millet vicdanında açtığı yara kanamaya devam ederken Kuzey Irak’tan çekiliş zamanlaması başımıza geçen çuvaldan daha fazla üzdü bizi.

Yüzlerce yıl hükmettiğiniz toprakların üzerinde operasyon yapabilmek için Okyanus ötesi bir devletten istihbarat ve izin almak hangimizi üzmez ki?...

Bir ülke kendisini ancak bir başka ülkenin kanatları altında yaşayabilecek kadar küçük gören kadrolar tarafından yönetiliyorsa orada kandırma, kullanma, yönlendirme, izin ve yasaklama, onuru kırma ve törpüleme olaylarını yaşanacaktır.

ABD’sinden İngiltere’sine, Almanya’sından İsrail’ine kadar devletlerin ajanlarıyla cirit attığı, kendi çıkarları için kışkırtmalar, örgütlenmeler, kedine bağlı aşiretler, siyasi liderler yetiştirirken Türkiye yıllardır zamanı boşa geçirmiş sanki.

Büyük devlet olmak için büyük ordu, büyük toprak, büyük millet, büyük nüfus, büyük tarih yetmiyor.Büyük devlet adamları gerekiyor…Donanımlı, ileri görüşlü, bilgili, kendinden emin, güven veren, emperyal bir vizyonu olan…

Türkiye, genetik birikimi itibariyle hala dünyada özgün bir deneyin başını çekebileceği kaygısı diğer devletlerin hafızalarında yaşamaktadır.Bu bağlamda Sevr ya da Lozan imzalandığında “parçalanma, güçsüz ve mecalsiz bırakılma” hedefleri ve çalışmaları bitmiş değildir.

Türkiye eskiden beri kendi içinde dövüştürülerek, kardeş kavgalarıyla, ekonomik krizlerle cebelleşirken kendi ayakları üzerinde duramayacak bir yapıda kalması istenmektedir.

Bu anlamda borçsuz, bağımsız, kendi kendine yetebilen, bilgi ve teknoloji üretebilen, inisiyatif alan, güçlü ve lider bir ülke haline gelmemesi için Anadolu toprakları dünyanın en fazla ajanının olduğu, yabancı istihbarat örgütlerinin bu amaçla türlü oyunlar oynadığı bir gerçektir..

Türkler tarihi top yekun unutmadığı sürece, yani bir zamanlar Hunlarla, Atilla ile ilgisi olduğunu, Göktürklerle, Selçuklularla, Osmanlılarla aynı kökten, aynı mayadan geldiğini bilen nesiller az çok bilmeye devam ettiği sürece Türkiye dünyanın uygarlık alternatifi olmaya devam edecektir.Bu sebeple Türkiye emperyalist devletler ve küresel sermaye için ciddi bir tehdittir.

Türk toplum eğer yöneticisini seçmede isabet kaydedebilse; yani önüne sürekli başkalarıyla bağlantı kurmuş, önce dışarıdan destek ve icazet alıp sonra vatandaş önüne çıkmış insanlar değil de, dış güce yaslanmadan iktidar olabileceğini düşünen insanlar iktidar olsa işte o zaman Türkiye’nin önü açıktır.

Türkiye bu gün Irak’ta dengeleri değiştirebilecek uzantılara ve kendine özgü bir oyun planına sahip ülkelerin arasında yoksa devlet vizyonunun yirmi, elli, yüz yılını kurgulayıp hamleler yapabilecek bir “derin devlet”inin olmaması yüzündendir.

Devleti devlet yapan temel niteliklerden birisi olan “derin devlet” denilince ülkemizde hukuk dışı yapılanmalar, entrikalar, cinayetler, kendi milletine karşı komplolar kuran, yer altı dünyasına bulaşmış “çete”ler akıla gelmektedir.“Çete”lere “derin devlet” sıfatı yakıştırmak, devletin bir kurumuymuş gibi algılanmasını sağlamak milletimize ve devletimize yapılmış en büyük ihanetlerin başında gelmektedir. Eli kolu bağlı, ülkesinde ve dünya üzerinde devletlerin , örgütlerin yaptıklarını sadece seyreden, müdahil olamayan, vizyonsuz yani derin iradeden yoksun bir devlete devlet denmez oysa.

Bir ülkede tarihe ve milletle hesap vermek durumunda bulunan sorumluların denetleyemediği her türlü gizli oluşum ancak “derin çete” adıyla anılmayı hak edebilir.

Bir devlet, devlet özelliği gösteriyorsa derin iradesi ve elbette bunun meşru yapısı vardır.Ama bir devlet, devlet olma vasfını kaybederse köpeksiz köyde herkes değneksiz dolaşmaya başlar.Bu gün Türkiye’de derin devlet rolü oynamaya çalışan “derin odak”lar mevcutsa bunun sebebi aslında gerçek bir derin devletin olmayışındandır.

Derin devlet olarak tanımlanan yapılar devlet olmanın olmazsa olmaz bir vasfıdır.Derin devletin temel amacı “devletin zaafa düşmesini önlemek”tir. Türkiye’mizde ise devletin tekerine çomak sokarak onu arızaya uğratmak ve sonra güya onu onarmak için devreye girip devleti kurtaran yapılar vardır.Bunun adı derin devlet değil “çete” dir.Derin çeteler hangi duygularla ve kimlerle oluşursa oluşsun vatan ve millete değil Türkiye üzerinde oyunlar oynayan dış güçlerin amacına hizmet eder.

Türkiye bir türlü dünyanın gelmiş geçmiş en muhteşem devlet nizamını gerçekleştirmiş bir millete yakışacak siyasi, askeri, akademik, stratejik ve ekonomik tasarıların ülkesi olamamaktadır.

Kurtuluş savaşı vermiş bir ülkenin bugün her bakımdan “bağımlı” bir konumda bulunduğunu her olayda başımıza vurula vurula görmek giderek derinleşen hayal kırıklıkları yaratmaktadır.

ABD’nin kanatları altında civciv bir ülkeye dönüşmeyi Türkiye’nin kabul edebilmesi mümkün değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dünya üzerinde ki konumumuz itibariyle dünya merkesinde ki ana ssinir biziz neden derseniz bir beyin niteliğinde olan ülkemiz dünyada gelişen en küçük bir kıvlcımı hissediyor ve bunu etkilerini görüyor . bu bağlamda köprü diye adlandırılan ülkemiz aslında dünyanın sinir uçlarının birleştiği beyindir yönetimin verdiği aktif güçlerle odaklanılan her konu üzerinde hakimdir yani demem o ki beyin kendine olan zararı engelleyemez ama vücudun her hangi bir bölgesinde oluşan hasara müdahil olur. o yüzden türkiyenin gücünü hissetirmesi için beynin harekete geçmesi gerekir yaydığı elektrik dalgalarını beyin doğru yerlere odaklarsa vücud yönetimi başarılı olur

arda yigit 
 05.12.2008 12:35
 

İllegal işler yapan derin devletin Türkiye'ye verdiği zarar akıl almazdır. Bu kurum belki 40-50 yıldır vardır. İnanılmaz insan kıyımı yapılmıştır. Darbelere ortam hazırlanarak, her darbede, on milyonlarca insanıın çabaları gelişimleri sekteye uğratılmıştır ve geri gidilmiştir. İstikrar olmadığı için hiçbir ekonomik gelişim sağlanamamıştır. Şu anda bu sürecin sonunda, Türkiye tek tip düşünür hale itilmiş ve bilinen kesimler, özerklik istemektedir. Yani ülkenin bölünmesi taleplerini adamalar rahat rahat konuşuyorlar. Bunun nedeni, onlara yapılan zalimaneliktir. Sorunlarının çözülmeyişidir. Dışlanmalarıdır. Siz de bu ayrımı yapıyorsunuz, ama kendi olmasını istediğiniz yapıya, daha güzel bir ad seçseniz daha iyi olmaz mı? Ama sakın illegallik olmasın bu yapının içinde.

Erdal Aydın 
 05.03.2008 11:30
 

Buna ister kader deyin, ister ihmal. Sanayimizi ve ekonomimizi geliştirip kontrolü elimizde tutabileceğimiz, güçlenebileceğimiz geniş ve kolay zamanları tükettik. Şimdi, sanayileşmenin değil de, üretip satma yarışının sürüp gittiği bir dönemi yaşıyoruz. Artık sadece bizde değil, herkeste satılık mal var. Bıraksan Çin dünyayı ürüne boğacak. Böyle bir durumda yarış kazanmak çok zor. Gırtlağı aşmış borçla, bağımsız ve güçlü olmak, güçlü kalmak, başkalarına yüz vermemek mümkün mü? Bu duruma düşmemizin vebali, işte bu derin devlet veya derin çetenin üzerindedir. Herkesin derin devleti, ülkesinin çıkarlarını korurken, bizimki kendini sağlama almıştır. Yıllarca şeriat korkusu yayarak devleti sömürüp saltanatını sürmüştür. Hala da yapıştığı yeri terketmemekte kararlıdır. Bunlar devletin yakasından düşerse, belki bağımsızlığımız ve sonraki nesiller için bir umut vardır. Selamlar.

Hüseyin Atacan 
 04.03.2008 18:16
 

Görüşlerinize tamamiyle katılıyorum. Bugün İsrail gibi küçük bir devletin, tüm dünyayı yönetme gücü, istihbaratının, yani derin devletinin gücünden kaynaklanmaktadır. Buna bir de dünya çapında sermaye gücü eklenince, istediğin gibi at oynatma eklenmektedir. Dünyada derin devlet tabiri, gizli istihbarat birimlerine verilmiş bir isimdir. Ancak Türkiye'de medya sayesinde bu tabir, çeteler olarak anılmaktadır. Kendi tüzel kişiliğini koruyamayan, her gün sokaklarda düzenlenen gösterilerle, kişiliğine, bayrağına küfür edilen bir devlet, elbetteki çok kötü bir durumdadır. Bunda AKP katkısı çok büyüktür. Avrupa Birliği kisvesi altında maalesef devletimiz bu durumlara gelmiştir. Selamlar...

Murat Yazmacı 
 04.03.2008 17:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1468
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Balıkesir doğumlu.1990 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. Balıkesirspor Kulüp Yöneticili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster