Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
373
 

Derin devlet

Derin Devlet var mı yok mu?

Siyasetçisinden sanatçasına, esnafından memuruna kadar şimdi herkes bunu tartışıyor.

Derin Devlet var mı?

Ne kadar derin?

İşsizlik, geçim derdi unutuldu. Sokaklar artık herkesi ürkütüyor. Gasp, tecavüz rutin haber haline geldi. Bunları konuşan düşünen yok artık. Varsa yoksa Derin Devlet!

Gözümüzü kapatıp şöyle bir düşünelim:

Bir kamyonla bir otomobilin çarpışması, devletin aradığı bir kaçak ile devletin milletvekili ve devletin emniyet müdürünün yan yana oturabildiğini gözümüze sokuyor.

Baklava çalan dört çocuğa 9 yıl, çoluk çocuğun gittiği işyerini bombalayana ise10 ay hapis cezası vermeye ‘Adalet’ diyoruz.

Yıkanmak, rahatlamak için gidilmesi gereken ‘sauna’dan inanılmaz karışık ilişkiler çıkabiliyor.

Yasadışı işlere karıştığı devlet tarafından da belgelenen ve cezaevine konulan kişiye, devletin müdürü, çıktığı televizyon programından selam gönderebiliyor, yanaklarından öpebiliyor.

Gazeteciyi öldüren bir katilin eline Türk bayrağını tutuşturarak ‘kahraman’ pozları çektirebiliyoruz. Ve bu fotoğrafların çekildiği çay ocağında, devletin emniyet müdürü ile devletin savcısı bulunabiliyor.

Her türlü yolsuzluğun-kaçakçılığın ardından devletin müdürünün-bürokratının ve siyasetçisinin çıkması artık olağan bir hal aldı.

Nobel edebiyat ödülünü kazanan yazarımız, can güvenliğinden endişe ettiği için bir başka devlete kaçmak zorunda hissedebiliyor kendisini.

Ve bu tür derin ilişkilerin örneklerini sayfalarca uzatabileceğimiz bir devlette, Derin Devlet var mı yok mu diye tartışıp duruyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Derin devleti iyi tanımlamak gerekli bence... Bir zamanlar devlet derinden derinden işler yapıyordu; belki buna deniyordu DD. Fakat şimdi onun yerini Derin Sermaye aldı. O nedenle DD diye bir oluşum kalmadı bence. Ama KDSÇ'ye, yani Küresel Derin Sermaye Çeteleri'ne kaldı meydan. Saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 21.03.2008 0:07
Cevap :
Haklısınız Mehmet bey, artık devletleri 'seçilenler' değil, küresel çeteler yönetiyor. katılıyorum görüşlerinize..  21.03.2008 7:49
 

Hocam ben düşündüğüm gibi konuşuyor,konuştuğum biçimde yazıyorum.Günlük hayatımda ironik ifadelere yer veriyorum.Lütfen alınmayınız..Ben yanlızca espiri yapmaya çalışmıştım.Galiba biraz soğuk kaçtı.Ben ömrüm boyunca bu tür suçlamalara maruz kaldım.Gösterdiğim tepki haksızlığa isyandır.haddizatında değindiğiniz konu; yıllardır benim de kafamı yoran konudur.Ben de kendi açımdan olayları analize tabi tutuyorum.sosyolojik temalı yazılarımı okumak lütfunda bulunursanız; meseleyi;benim de bir başka açıdan tahlil etmeye çalıştığımı görürsünüz.Affedildim mi?..

Ümit İpekçeker 
 14.02.2007 13:20
 

Üstat.sizin sorunuz bence yanlış.S izin yazınızı okuyunca maddeler halinde sıraladığınız tespitlerin doğruluğunu bize teyit ettirme çabasında olduğunuzu algılıyorum.Doğrusu: derin devlet olmalı mı?.derin devlet nedir?, bu soruya ideolojik saplantılardan arınmış olarak yaklaşılabilir mi?olmalıydı.Siz bu soruları bizzat bana yöneltseydiniz ''estağfurullah hocam ben gariban bir dokumacıyım.ben bu işlerden anlamam.hele siz bir analiz yapında okuyup anlamaya çalışalım derdim''.Madem Antalya'dasınız; görünce; tecavüzcü çoşkuna sorarsanız doyuruyu cavap alabilirsiniz..Bu konular kendisinin uzmanlık alanıdır!!..

Ümit İpekçeker 
 14.02.2007 11:50
Cevap :
Merhabalar Ümit bey, Yorumunuzu inan anlayamadım. Hele tecavüzcü Coşkunla, benim yazdığımın arasında nasıl bağlantı kurduğunuzu hiç anlamadım. Ben çok kısa olarak, karanlık -derin- ilişkilerin her tarafımızı sardığını, derin devlet tartışmalarını ön plana çıkararak kafaların karıştırılmaya, asıl sorunun unutturulmaya çalışıldığını anlatmak istedim.  14.02.2007 12:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1146
Kayıt tarihi
: 10.06.06
 
 

1962 yılının mayıs ayında Rize'nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyünde doğmuşum. Gazi Üniversitesi BYYO..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster