Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '08

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
1013
 

Derinlere hiç daldınız mı?

Derinlere hiç daldınız mı?
 

suyun derinlikleri harika


Deniz bazıları için; üzerinde yüzülen bir su, tekne ile açılanlar için sığınılacak bir liman, balıkçılar için ekmek teknesi, deniz canlıları için yuva, martılar için iyi bir sofra, benim için hayat, balıkadamlar içinse; bir tutkudur.

Peki balıkadamlar bizim görmediğimiz neyi görüyor olabilirler?

Ben bunun cevabını hafta sonu öğrendim. Deniz sadece görselliği ile değil içinde barındırdığı olağanüstü sessiz ve bir o kadar da hareketli dünyası ile sizi içinden çıkılmaz yeni bir dünyaya davet ediyor.

Dalış yapmak için hazırlandığım sırada sevgili hocam “terapiye hazır mısın?” diye sormuştu. Heyecandan uyuşmuş beynim ve titreyen ellerimle ne demek istediğini ancak suyun derinliklerine indiğimde anladım.

Sualtı tam olarak bir terapi merkezi. Deniz canlıları ise yeni tanıştığınız dünyanın sessiz sakinleri… Onlarla yüzmek ve onlara dokunmak harikaydı. Altın sarsı kumlar ellerim arasından akıp giderken kum taneciklerinin sarı birer kristale dönüştüğünü izlemek ve onları merkezinde yani suyun altında yaşamak harikaydı.

Deniz canlılarının, siz onlara yaklaşmadığınız sürece, size zarar vermeyeceklerini biliyor muydunuz ? Onlar suyun altında öylesine huzurlu ki bazen pek çoğunun soyunu tükettiğimizi hatırladığımda bir insan olarak çok ama çok üzüldüm.

Balıkadamlar sualtı dünyasının bekçileri gibidirler. Daha doğrusu ben bunu balıkadamlarla tanışınca anladım. Onlar suyun altına girdiğinde kesinlikle avlanmıyorlar. Hatta doğal çevreyi korumak adına; sualtı temizliğinde, sualtındaki zararlı bitki ve hayvanların üniversitelere iletilmesinde, sualtında bulunan kültür varlıklarının yetkililere bildirilmesinde ve korunmasında önemli rol oynadığını biliyor musunuz?

Peki ben bu kadar çok bilgiyi nereden öğrendim.

JERFİ DALIŞ MERKEZİNDEN.

27. yaşımı bitirdiğim bu son haftada, bugüne kadar öğrendiğim ve yaşadığım en güzel deneyimi bana yaşattıkları için; Jerfi Dalış Merkezinin yakışıklı hocası Gencer Hoca ile Okenos Dalış Merkezi’nin güzel sahibi ve her şeyi Umut’a, beni suyun derinliklerine güvenli bir şekilde indiren ve sonrada yüzeye kolayca çıkmama yardımcı olan çok sevgili hocam Sean Walker’a sonsuz sevgi ve saygılarımla.

Hayatıma çok şey kattınız.

Dip Not: JERFİ, farsçadan dilimize girmiş bir kelime ve anlamı; DERİNLİK demek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fotoğrafta bir şey dikkatimi çekti; size yardım eden kişi başınızdan bastırmasa sanki su yüzüne çıkacakmış gibisiniz. Ben dalsam direkt dibe çökerim, bir daha da su yüzü görmem. Pazara az kaldı, yine dalın!

Mustafa Mumcu 
 23.07.2008 11:09
Cevap :
pazara az kaldı hatta bu cumartesi de dalış var :))) belki dalışlarımıza siz de katılırsınız? kim bilir?  23.07.2008 14:56
 

Fotoğraflar şahane ! Yazı ondan şahane ! Pelin desen....Hepsinden şahane...Derinlere uçmuşsun sen kızım, uçmuş...Bunun adına vurgun denir. Sen artık iflah olmazsın ! Bir gün belki birlikte ?

Neşe İleri 
 22.07.2008 14:48
Cevap :
Vallaha bir gün deil bence belirleyelim sen havalarda uçabilecek kadar cesur bir hatun suyun derinlikleri seni korkutmaz demi?  22.07.2008 16:40
 

benim de bir dalışhikayem var. Okumanızı tavsiye ederim. SEVGİLER

EVA 
 19.07.2008 23:05
Cevap :
:)  21.07.2008 10:47
 

Deneyimin zaten harika ama bu resimler..... Yaaa gerçekten bu güzellikleri görüp, peşinde koştun demek ki? Fobim var ama yenmeye çalışıyorum, bu fotoğraflar çekiyor valla. Ailene selamlar , hepinizi çok öpüyorum.

Deniz 
 18.07.2008 17:41
Cevap :
deniz korkulcak hiç bişey yok inan bana. ben yapabildiysem herkes hatta öyle söyleyeyim. kesinlikle tehlikeli bir spor deil. hatta suyun altında yüzeyde olduğundan çok daha güven olduğunu bile söyleyebilirim. sen izmir'e gel dalmaya gideriz işte o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlarsın :) kesinlikle bu deneyimi yaşamalısın. Öpüyorum seni çokkk... kendine çok iyi bak.  18.07.2008 20:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 1145
Toplam mesaj
: 191
Ort. okunma sayısı
: 3239
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ya herşeyim ya hiçim.... Birbirinden güzel fotoğraflarıyla yazılarımı destekleyen canım arkadaşı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster