Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
9630
 

Ders çalışmaya dair küçük öneriler

Ders çalışmaya dair küçük öneriler
 

Başarmak istiyorum


Ders Çalışma ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim. Daha çok uygulamaya ve pratik önerilere dayalı bir yazı. Dilerim ki, Milliyet blogları ziyaret eden öğrencilere yararlı olur. Ders çalışma öğrencilerin hayatında nerede ise her gün süreklilik taşıyan bir kavram. Çevreden, aileden, arkadaşlardan okuldan ve öğretmenlerden işittiğiniz.
Düzenli Ders Çalışma, Planlı Ders Çalışma, Verimli Ders Çalışma.. Sonuçta çalışma.

Bütün ders çalışma pogramlarının özü, günlük tekrara dayanır. Her ders günlük olarak okuldan geldikten sonra tekrar edilmelidir. Bu tekrarların devamında ise test çözme, soru çözme ile desteklenmelidir. Kendi başınıza çalışmakta zorlandıgınız dersler için konu anlatımlı, çözümlü kaynak kitaplar oldukça yararlıdır..

İkinci bir husus; ders öncelikle derste öğenilir. İyi bir şekilde not tutulmalı. Sözel, Sayısal ders ayrımı yapılmadan. Anlaşılmayan konular ya da aklınıza takılan sorular mutlaka derste öğretmene sorulmalı. Test çözme pekiştirmeyi ve tekrarı sağlar. Test sonunda çözülemeyen soruların konuları mutlaka not edilmeli, o konular tekrar çalışılmalıdır. Konular, eğer evde kendi başınıza çalışıyorsanız konu anlatımlı kitaplardan çalışılabilir.

Ders çalışma ve ardından gelen başarı, bir alışkanlık olduğu kadar sabır da ister.İstenen başarı yakalanamadı ise asla vazgeçilmemeli. Gün geçtikçe, siz çalışmaya devam ettikçe daha iyi sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. Kısa bir des çalışma örneği, genel olarak.

Ben bu anlattığım çalışma sitiline blog yönetimi diyorum, öğrencilerle görüşmelerim, yazışmalarım sonucu ortaya attığım br fikir. Daha çok bir dersi günde ne kadar çalıştığınız sorgusuna dayanıyor. Önce A Dersine 40 DK çalışıyorsunuz. Sonra 10 DK ara. Ardından B dersine 40 DK çalışıyorsunuz. A ve B dersine çalışma ve aradaki 10 DK'lık dinlenmenin toplamı 90 DK eder. Bu bir blog oluyor ve iki farklı dersin 40'ar DK çalışılmasından oluşuyor. Buna ikili blog diyorum.

Ve üçlü Blog.

A dersine 40 DK çalışıyorsunuz. Ardından 10 DK ara veriyorsunuz.
Sonra B dersine 40 DK çalışıyorsunuz ve ardından 10 DK ara veriyorsunuz.
Ardından C dersine 40 DKçalışıyorsunuz. Toplam 3 ders ve iki dinlenme arası 2 ara 140 DK yapıyor.
Bu zamanlamaya üçlü blog diyorum. Üç dersin 40'ar DK çalışılmasından oluşuyor.

Şimdi bir öğrenci bir günde kaç blog çalışabilir? Bir dersi tek olarak da çalışabilir. Ancak benim anlalttığım durumda hangi saatlerde ders çalışacağını kendisi belirliyor. Sadece iki blog arasında mola 10 dk dan daha fazla mıola verebilir. Mola süresi de kendisine kalmış. Eğer önce ikili bir blog sonra üçlü bir blog çalışırsanız bu 5 ders eder. Eğer üç tane ikili blog çalışırsanız bu 6 ders eder.

Ya da bir tane ikili blog bir tane üçlü blog ardından bir tane birli blog çalışılabilir. Bütün bu seçenekleri
geliştirmek, değiştirmek öğrencinin kendi elinde. Mesela bloglar arasına yeri geldiğinde bir yemek vakti koyabilirsin ya da televizyon seyredebilirsiniz. Kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Biraz dinlenebilirsiniz. Kitap ya da gazete okuyabilirsiniz.

Öğrenci o günkü okul ders programına ve gündelik hayatına göre o günkü programını kendisi düzenleyebilir.
Blogların saatlerini bir programa yerleştirebilir.

Bir dersi günün hangi saatinde çalıştığın değil, bir günde ne kadar çalıştığın onemli.

Güngör ŞEKEROĞLU
Psikolojik Danışman
Rehberlik Saati

Sinan ÇAĞIRAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba ben 10.sınıf sayısal bölümünde okuyorum konu yetersizliğim nedeniyle 9.sınıf ve 10.sınıf 1.dönem konularını bitirmek istiyorum bu dönem teşekkür aldım nerden başlayabilirim yardım ederseniz sevinirim.

Tugçe Demir 
 23.06.2010 15:11
Cevap :
Baştan başla.. MEsela yaz tatilini değerlendirebilirsin. Bir çok öğrencim yaz tatilinde açıklarını kapatarak başarılı oldu. Tabi yaz tatili dedimse de bütün gün eve kendini kapatma anlamında demedim. Sabah iki saat akşam iki saat gibi. Bu bir örnek tabiki... Bilmiyorum anlatabildim mi ? Senin düzeni yaşayışına göre değişir. Çünk herkesin gündelik hayatı farklı... Ama bu değerlendirme ile seneye daha başarılı ve dolu olarak yeni öğretim yılına başlayabilisin... Başaracağına inanıyorum...  23.06.2010 22:50
 

ben 10 sınıf sözel bölümüne gidiyorum normalde düzenli çalışan bi öğrenciydim 8 kadar 9sınıfta hiç deftere bile bakmadım sınıfı geççek kadar çalıştım fakat bu sene düzenli bir şekilde çalışıyorum ve tüm derslerim 5-4-3 anladım ki çalışınca yapamıycağım bişi yok bölüm konusunda çok kararsız kalmıştım fakat şuan ne olmak istediğimden eminim ve o yüzden çalışıyorum hukuk okumak isttiyorum sizce seneye bölüm değişrirsem önümde 2senem daha var ve şuan mat çalışıyorum ünv. yapabilirmiyim

gennco 
 27.12.2009 15:03
Cevap :
Eğer alan değiştirir ve Matematiği yeteri kadar çalışırsan yapabilirsin. Çünkü onunde daha zaman var. Boş zamanlarında özellikle tatil zamanalrında matematikd eki farkı kapatabilirsin. MEsele düşünki 2 yaz tatili matemetik tekrar edip çalıştığını. Sence ne olur durum ?? Bence inanmaktan geçer sorun. İnana çalış ve sonucu göre..  02.01.2010 0:17
 

güzel söylüyorsınız iyi söylüyorsunuzda siz yaptınız mı söylediklerinizi öğrencilik dönemlerinizde? samimi olun ben hiç yapmadım deyin)))

Faik A 
 11.11.2007 16:59
Cevap :
Zaten yazım bu şekilde çalışmak isteyenler içindir. Yada planlı çalışma konusunda yardım isteyenler için. İstemeyenler için yapacak bir şey yok.  11.11.2007 22:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 5
Kayıt tarihi
: 30.07.07
 
 

1971 doğumluyum. İlk ve orta öğretimim Adapazarı Ankara Niğde ve Konyada tamamladım. Hacettepe Ün..