Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
608
 

Dersane terörü

Dersane terörü
 

acılı anne


Birkaç gün önce yaşanan dersane borçlusu bir ailenin tirajik öyküsü, yüreklerimizi derinden yaralamış ve ülkemizin çarpık bir sistemine ait önemli bir işaret olmuştur. Bu vahim olay, basında yer aldığı gibi; dersaneye olan borcunu ödeyemeyen bir anne’nin demir parmaklıklar arkasına konulması ve ardından 18 yaşındaki oğlunun çaresizlikten bunalıma düşüp intihar etmesi şeklinde gelişmiştir. İnsan olanın böyle bir olay karşısında keder, nefret, hırs, vs. gibi duygulara kapılmaması mümkün mü?

İnsan ister istemez, eğitim sistemini böyle bir cendere şekline getirenlere ve bunu devam ettirenlere, buna çare üretmeyenlere lanet etmekten kendini alamıyor. Gece haberlerinde, salıverilen annenin, oğlunun mezarı başındaki hali ve acı dolu sözleri ‘’ demirleri kıramadım oğlum’’ ‘’sana yetişemedim oğlum’’ ‘’özür dilerim oğlum’’ diye ağlayıp inlemesi dayanılacak cinsten değildi. Seyrederken hırsımdan, oturduğum kanapeyi yumrukladım. Yapabileceğim tek şey, o anne için Allah’tan güç kuvvet ve sabır dilemekti..

İnsan sormadan edemiyor, neden mahkumuz özel dersanelere. Okulların bilgi seviyesi yeterli değilse devletin görevi bunu düzeltmek değimlidir? Devletin, vatandaşını bilgi simsarlarının ellerine teslim etmesi mi gerekir? Her türlü örneği batıdan almaya kalkan yönetenlerin, eğitim konusunda da oradaki örnekleri incelemeleri gerekmez mi. Oralarda böyle bir sebepten aileler çökmüyor, insanlar intihar etmiyor. Ailenin çöküşü, toplumun da çöküşü demektir. Böyle bir sürece girildiğinin işaretleri daha ne kadar görmezden gelinebilir? Bir dersane müşterisi baba olarak sebep olanları bir kez daha lanetliyorum. Eğitimin, ticaret malzemesi haline getirilmesinin derhal önüne geçilmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

satılmadık yer kalmadı nasıl olsa güzelim ülkemizde, kurumlar tek tek gitti, şimdi de okullarımızı satalım yani her yer dershane olsun, parası olan okusun olmayan okumasın...olup olacağı bu işte..böyle çarpık, böyle anlamsız bir eğitim sisteminde gelinecek nokta maalesef ki budur başkasın için umudumu yitirmiş durumdayım...

Niliş 
 09.04.2010 15:19
 

Ne üzücü ve korkunç bir dram. Eğitim paralı olur mu hiç, sağlık paralı olur mu hiç? Ne yazıkki ticarete soyunduk bir kere... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 07.04.2010 16:10
 

Devletin görevi sadaka vermek.Annenin dersaneye olan borcunu ödediler ya. Haksızlık etmişsiniz :) Ölen çocuğun yaşam hakını elinden alan devlettir, düzeni saylayamamktan, geliri eşit dağıtamamaktan, öyle çok şuçları var ki, bir kişinin borcunu ödemekle sorunlar bitti mi? Yarın bir başkasının başına aynı olay gelecek.kimse suçlu aramayacak, hakkın hiç aramayacak. Nereye gidiyoruz diyeceğim ama gittiğimiz yön belli.

Fatma Güneş ERGEN 
 07.04.2010 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 661
Kayıt tarihi
: 22.12.09
 
 

1969 Tarhan Kolej (lise), 1978 Atatürk Eğ. Ens. Türk dili ve edebiyatı bl. Mezunuyum. Araştırmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster