Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
301
 

Dersaneler kaldırılınca okulların eğitim kalitesi dengelenebilecek mi?

Dersaneler kaldırılınca okulların eğitim kalitesi dengelenebilecek mi?
 

Dersaneler kaldırılınca okulların eğitim kalitesi dengelenebilecek mi?


Sayın Başabakan Erdoğan anlayamadığımız bir saikle ortaya bir söylem attı. Dersanler kaldırılacak…

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu anlayamadık doğrusu. Sayın Erdoğan gerekçesini anlattığına göre maddi durumu zayıf ailelerin çocuğunu dersaneye göndermekte zorlanıyor olması. Haklılık payı var elbet. Dersanler bir gereklilik haline geldi.sınav eşiği gibi görülmeye  başlandı. Haliyle nede olsa öğrenci dersaneye gidecek diye okullar da da sınava yönelik bir eğitim verilmediği gibi asıl dersler de ihmal edilir oldu.fakir aileler de çocuğunu okutmak için zorunluluk gördükleri dersanelere kıyıda köşede biriktirdiklerini verir oldular.
 
AKP hümetlerinin sosyal alanda attığı adımları inkar edemeyiz. Fakir ailelere, işsizlere, yaşlılara, dul ve hastalara yönelik yaptığı maddi yardımlar önemli hususlardır. Bu yardımlar vesile ile çocuklarını dersaneye gönderme gücüne kavuştular.
 
Ancak dersanlerein kaldırılması fakir ve zengin öğrenci arasındaki haksız rekabeti kaldıracağını zannetmiyorum. Hatta aksi durumu olur. Çünkü maalesef eğitim kalitesi her eğitim kurumunda aynı değil. Ortaöğretim puanalrı buna kanıt. Okul türleri ve özel ile devlet okulları arasındaki fark da ortada. Kırsal kesimdeki bir lise ile istaanbuldaki bir Anadolu lisesi aynı eğitim kalitesinde değil maalesef. Hatta sınıflar arasında bir eğitim farkı var.eğitim sisteminin eksiklği maalesef. Dersanler bu farkı bir nebze azalttığını kabul etmek lazım. Öbür taraftan bir sektör haline gelmesi ucuz ve pahalı dershane meselesi de aileleri yıpratmaktadır.
 
Devlet,okulların eğitim kalitesini dengeyecek ve yükseltecek ise hak verilebilir. Ama sorumluluğun farkında olan vicdanlı öğretmenleri hariç tutarak MEB’te işini garantilemiş havasıyla artık işine lakayt kalan savsaklayan öğretmen bozmaları dururken nasıl dengeleyeceksiniz okulların eğitim kalitesini merak konusu…
 
www.haberasr.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdığınız gibi dershaneler maddi olarak yetersiz aileleri oldukça zorlayan müesseseler. Komşunun çocuğu dershaneye giderken kendi çocuğunun da dershaneye gitmesini, büyük adam olmasını istiyor aileler. Maddi açıdan yetersiz olan aileleri zorlamasına rağmen dershanelerin kapatılması ülke için zararlı olacaktır. Başbakan dershanelerin özel okul olacağını söylüyor. Fakat her dershane buna yönelmeyecek, duruma göre dershanelerini kapatacaklardır. Çünkü her dershane özel okul olacak fiziki yeterliliğe sahip değil ülkemizde. Bu durumda zaten var olan işsiz öğretmenler kervanına yenileri eklenecektir. Bence Başbakan okul sayısını artırdıktan sonra dershanelei kapatma yoluna gitmelidir. Ancak o zaman dershanelerden açıkta kalan ve henüz iş bulamamış olan öğretmenlere iş kapısı görünür ve işsiziğin önüne geçilmiş olunur.Hala 70 - 80 kişilik sınıflarda eğitimin verildiği günümüzde dershanelerin kapatılması yanlıştır. Yine yazdığınız gibi okullarda eğitim çok kötü.

ARAL 
 14.09.2012 22:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 24.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde okuyorum. Sosyal medya ve internet ilgi alanım. İstanbul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster