Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
954
 

Derse bakış açınıza göre aydınlatma başarıyı arttırır mı?

Derse bakış açınıza göre aydınlatma başarıyı arttırır mı?
 

Fotoğrafta, solda kırmızı yelekli H.Ertuğrul Şahin. Ortada Alpaslan Akbaş. Sağ tarafta Ahmet Akkurt.


Matematik dersine çalışırken farklı renk, Türkçe dersine çalışırken farklı renk aydınlatma ile öğrenmeye olumlu katkı sağlanabilir mi?

Renklerin hayatımızdaki yeri zaman zaman gündeme geliyor ancak ders çalışırken nasıl bir katkısı olabileceği ne kadar düşünülmüştür? Ya da bir adım daha ilerisini düşünen olmuş mudur; yani derse bakış açımıza göre aydınlatma!

Bu sorunun cevabını arayan H. Ertuğrul Şahin, düşüncelerini işadamı Ahmet Akkurt ile paylaşmış. Daha sonra birlikte tasarladıkları bir okuma lambası modelini, 3 D İç Mimarlık & Grafik ile ürün haline getirmek için çalışmalara başlamışlar.

Konu hakkında bir açıklama yapan H. Ertuğrul Şahin şunları söyledi:

“Öncelikle renkler konusunda herkesin araştırma yapmasını tavsiye ederim. Bu konuda internette ilginç bilgiler bulunabilir. İşin eğitimle ilgili kısmında ise, fikir aklıma geldikten sonra çeşitli araştırmalar yaptım. Renklerin ders çalışmaya etkisi ile ilgili yazılar var ancak benim aradığım anlamda bir bilgiye ulaşamadım. Benim düşüncem oldukça pratik bir mantığa dayanıyor: Bize sıcak gelen derslere sıcak renkli aydınlatma ile, soğuk gelen derslere soğuk renkli aydınlatma ile çalışmak!

Yani, ders programınızı alıyorsunuz ve dersleri, size sıcak gelen ve soğuk gelen dersler şeklinde ayırıyorsunuz. Daha sonra da, size sıcak gelen derslere, sıcak renkler ışığında çalışıyorsunuz, soğuk gelen derslere ise soğuk renkler ışığında çalışıyorsunuz.”

Bu önermenin şimdilik bir deneme olduğunu da ifade eden Şahin, bu konuda doğruyu bulmak için çalışmalara Ahmet Akkurt ile devam edeceklerini belirtti.

“İnsanların parmak izi gibi, derslere bakışı ve kendilerine uygun olacak renkler de diğer insanlarınkinden farklı olabilir, burada yapılmak istenen konuya dikkat çekmek” diyen H. Ertuğrul Şahin, sağlanacak imkânlar dâhilinde okullarda ve dershanelerde oluşturulacak özel sınıflarda bu konuda çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

İşadamı Ahmet Akkurt ise şunları söyledi: “Öğrencinin derse bakış açısına göre aydınlatma yapılması önerisi gerçekten yenilikçi bir bakış açısı. Ben de bu nedenle yardımcı olmaya çalıştım ve sıcak ve soğuk renkleri içeren bir aydınlatma lambası tasarladık. Endüstriyel ürün haline getirilmesi için de çalışmalara başladık.”

İnsanlar, bilginin yüzde doksana yakınını görme yolu ile beyne iletiyor ve görme yolu ile beyne iletilen bilginin de yüzde sekseni renkler şeklinde iletiliyor deniyor. Bu haberi okuyan herkesin kendi doğru rengini bulması için bir araştırma yapması iyi olacak gibi görünüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeterli düzeyde reklamını yaptıktan sonra,patentini alıp,.... Amaç,hangi renk uygulamalarında,öğrencinin dikkati ve verimi artırılabilir?,olsaydı,çok daha samimi ve ticari kaygıdan uzak bir çalışma olurdu..Ancak,burada gördüğüm kadarıyla,zaten ilgisiz olduğu derse,öğrencinin bir de soluk ışıkla çalışmak gibi verimliliği daha baştan düşüren bir önermeyi sunmanız,bence çok işlevsel değil..Kusura bakmayın..

G.Çoban 
 13.04.2010 3:00
Cevap :
Merhaba, bana ait fikrin haber yazımı tarafımdan çok titiz bir şekilde hazırlandı. Bu şekilde bir bakış açısına rastlamadığım için gündeme getirmeyi uygun buldum. Sıcak gelen derslere sıcak renklerle, soğuk gelen derslere soğuk renklerle çalışılması da bir önerme ve sağlanacak imkanlar dahilinde bu konuda çalışmalar yapmak istediğimiz de haberde yer alıyor. Ticari kısımda ise şunu söylemek isterim: Fikrin ürüne dönüşmesi gerekir tabi ancak şunu da unutmayalım ki, özellikle bu konuda patent alınsa dahi insanlar kendi evlerinde aydınlatmayı istedikleri renkle yapabilirler ve kimse de bir şey diyemez. O nedenle, işin ticari yönü çok da önemli değil burada. Yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.  13.04.2010 10:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 604
Kayıt tarihi
: 07.02.07
 
 

Ertuğrul Şahin, 1968 Mersin doğumlu. Karadenizli. Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Biliml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster