Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3703
 

Dershane öğretmenlerinin akıbeti ne olacak?

Son zamanlarda hükümetin dershaneleri kapatmakla ilgili bazı çalışmaları olduğunu biliyoruz.

Açıkçası bu konu ile ilgili düşünülecek, konuşulacak, tartışılacak o kadar çok şey var ki…

Herşeyden önemlisi ülkemizde neden  bu kadar çok dershane var? Önce bu sorunun cevabını bulmamız gerekiyor.

Bu kadar çok sınavın olduğu bir ülkede bu kadar çok dershanenin de olması herhalde anlaşılamaz bir şey değil…

Yani eğer hükümetin dershaneleri kaldırmak gibi bir planı varsa, sınavları da yeni bir problem yaratmayacak şekilde kaldırma planın olması gerekir.

Bu konu ile ilgili diğer bir soru da “dershane öğretmenlerinin akıbeti ne olacak?”  sorusudur.

Dershaneleri ortadan kaldırma planı olan bir hükümetin, dershaneler kapatıldığında işsiz kalacak olan öğretmenler  için de bir planı olmalıdır.

Dershane öğretmenlerinin dershanelerin kapatılması ile ilgili sıkıntısı budur. Aslında dershane öğretmenlerinin daha pek çok sıkıntısı vardır ama maalesef hem bu kükümet hem de bundan öncekiler bu sorunlarla hiç ilgilenmediler.

Dershane öğretmenleri çok ağır koşullarda çalışırlar. 10 ay maaş alırlar ve 10 ay sigortaları ödenir. Hatta pek çok dershane öğretmeni maaşını almakta sıkıntı yaşar. Sigortası en düşükten ödenir. Zaten aldığı maaş da aslında yüksek değildir. Pek çok dershane öğretmeni devlette çalışan öğretmenden daha düşük maaş alır. Emeklilik ise yalnızca bir hayaldir… Bir de hükümet “dershaneleri kapatacağım” dediğinde gelecek kaygısı ve işsizlik kaygısı başlar.

Bütün bu olumsuz çalışma koşullarına rağmen dershane öğretmenleri yüksek bir performans sergiler. İşte bu yüzden veliler okuldaki eğitimi yetersiz bulup çocuklarını dershanelere verir.  

Dershane öğretmenlerinin, dershanelerin kapatılması durumunda hükümete bir teklifi var:

Atamalarda dershane öğretmenlerine öncelik verilmesi.

Bu aslında hem hükümetimizin hem eğitim sistemimizin hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerin çıkarları gereğidir. Eğer OECD ülkeleri içinde eğitimde başarı sıralamasında biraz yukarılara çıkmak istiyorsak böyle bir şey yapmamız gerekiyor. Ülkenin eğitim başarısını yükseltecek olan dershane öğretmenleridir. Dershane öğretmenlerinin başarısı ve çalışma azmi ortada. Bunu anlatmamıza gerek bile yok.

KPSS ile öğretmen ataması başarıyı artırsaydı, 10 yılda ülkenin eğitim kalitesinin şu anda çok üst sıralarda olması gerekirdi.

Eğer hükümet bu seneden itibaren (yani hiç vakit kaybetmeden) atamalarda yaşı büyük olana öncelik verecek şekilde bir düzenleme yaparsa, özel sektörde çalışan tecrübeli öğretmenleri Milli Eğitim kadrosuna alabilir. Eğitimde daha fazla kaybedecek vaktimiz yok.  

 

Ctmaksaray1973 bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1820
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

1977 Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Özel bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster