Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
3035
 

Dershaneler kapatılmalı ama kapatamazsın; çünkü demokrasiye inanıyorsan böyle bir hakkın yok

Dershaneler kapatılmalı ama kapatamazsın; çünkü demokrasiye inanıyorsan böyle bir hakkın yok
 

Dershaneler eroin mi imal ediyor; yoksa terörist mi yetiştiriyor? Millete devlete zararının olduğuyla ilgili tespitin var mı? Hangi gerekçeyle kapatıyorsun? Kanuni dayanağın ne olacak?

Türkiye’de hür teşebbüs, girişimcilik yasak mı? Dershane açmak bunlara girmiyor mu? Sen nasıl dersin adama çalışamazsın, iş yapamazsın, iş yeri kuramazsın. E bu da iş yeri. Adam demez mi benim faaliyetimde kanunlara aykırı bir durum var mı? Anayasa mahkemesine başvursa otomatikman kazanır.

Bu ülkede insanlar yapacakları işleri sana mı soracaklar? Yaptığım iş kanuna aykırı mı, çocuklara ders veriyorum. “Dershaneleri kapatacağız” Emrin olur paşam, padişahsın ya! Ülkede bir Allahın kulu da çıkıp bunun hukuki dayanağı yoktur demiyor ya! Demokrasiyi bilen yok ki, kim diyecek! Ha şunu yaparsın, dershanelerin mevcut eğitim sistemiyle bağını kesersin. İsteyen yine dershaneye gider. Bu konuda talep varsa ne dershaneye gidene ne de dershane açana hiçbir şeycik diyemezsin.

Sen dershaneleri kapatamazsın ama insanlar dershaneye gitmezler ve dershaneler kendiliğinden kapanır. Bu olur. Devlet gücünü kullanarak zorla ben bunu yaptırmayacağım diyebilmen için yapılan şeyin kanunlara aykırı olması gerekir. “Ben beğenmiyorum, doğru bulmuyorum” Olabilir, ülkede her şey senin isteğine göre mi olacak. Sen beğenmiyorsan ben beğeniyorum, belki beğenen var. Eğitimin kalitesini yükselt kimse dershaneye gitmesin. Okullarından mezun olan elli bin öğrenci ÖSS’de sıfır çekti. Görüyoruz, dershaneye gidenler sınavı kazanıyor. Bu durumda senin yapabileceğin hiçbir şey yok. Dershaneye karşı olanlar bile senin bu kapatma kararını savunamıyor.

Beni cemaat falan ilgilendirmiyor; ülkemde demokrasiye aykırı her hareketin karşısındayım. Talep var, adamlar da dershane açmışlar. Kimse bu öğrencileri zorla dershaneye götürmüyor. Sistemde yanlışlıklar varmış. Fahiş fiyat alıyorlarmış. Uyguladığın serbest piyasa değil mi? “Serbest piyasa hırsızlıktır” başlıklı yazımız sitede duruyor. Alan razı, veren razı; adam istediği fiyatı koyar. Gitme kardeşim. Hani siz kapitalistler diyorsunuz ya “İstediğim fiyata satarım, alma kardeşim” Bu da öyle bir şey işte.

Ben dershaneyi savunan bir adam değilim ki. “Aldatılan gençlik-Türkiye’de sınav rezaleti”, “Ağaç Hareketi eğitim sistemi” başlıklı yazılarımız sitede, kim bakıyor? Bakın bakalım bizim modelimizde dershaneye gerek var mı?  Üniversiteye girmek olmazsa olmaz bir şey mi? Siz ilkel eğitim sisteminizle bu düzene mecbur ve mahkûmsunuz. Dershaneleri kapatamazsınız. Ha kapatırsanız nolur? Diktatörlüğünüz tescillenir! Bunlar hangi demokrasiye inanıyorlar ya!

Emin TOPRAK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Düşüncenize tamamiyle katılıyorum.Bende dershanelere kesinlikle karşıyım.Hemde yıllardır karşıyım .Ama bu şekilde kapatılmasına da karşıyım.Devletin asıl yapması gereken dershanelere ihtiyaç duyulmayacak,gerek kalmayacak eğitim sistemini kurmak olmalı.Demokrasi işine gelene evet işine gelmeyene hayır demek değildir.Deshaneleri hiçbir şekilde savunmuyorum ama,hür teşebbüsün bu şekilde yasaklanmasınıda savunmuyorum.'Ben demokratım'diyen herkes her durum ve şartta bu şekilde düşünmeli.

yavuz abdis 
 16.12.2013 10:36
Cevap :
Alkışlanacak bir yorum; teşekkür ederim beyefendi.  16.12.2013 13:59
 

senin "hur tesebbus" mantigina gore karaborsanin da serbest olmasi lazim, çunku o da bir eksikligi gidermek için para karsiligi hizmet sunuyor ... demokratik yoldan seçilen hukumetlerin gorevi etik disi firsatçiliga engel olmak ve bazilarinin insanlarin çaresizliginden nemalanmasini engellemektir bu ara haberin olsun, MB"de sana rakipler çikmaya basladi, direk basbakan olmayi dusunenler var, agaç filan derken sap gibi tek basina ortada kalirsan yazik olur. hayal dunyasinin basbakani kim olacak diye merak ediyorum ...

Demokrasi Penceresinden 
 14.12.2013 22:07
Cevap :
Valla efendim hür teşebbüsü ben savunmuyorum, tabi siz işinize gelen yazılara bakıyorsunuz; serbest piyasa hırsızlık diyen biriyim ben.Ama işte hür teşebbüs hayatın ve demokrasinin bir realitesi.AKP dershaneleri kaldırır mı kaldırır ama demokrasi tarafı yara alır. Benim başbakan olmam konusuna gelince...Burası er meydanı. Herkesin böyle bir hakkı yok mu? Çıkar mindere boyumuzun ölçüsünü alırız. Ama sanırım şunu demek istiyorsunuz "padişahların elinden başbakanlığı almak o kadar kolay değil, hele de böyle biat etmiş kulları varken" Son derece haklısınız efendim,son derece haklısın ız!  16.12.2013 13:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6033
Toplam yorum
: 14988
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster