Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1447
 

Dersim, Kürtler, CHP ve İnönü

Dersim, Kürtler, CHP ve İnönü
 

Dersim'den kim sorumlu?


1937-38’deki “hadiseler” dolayısıyla CHP’nin üzerine geliniyor. Binlerce Kürt’ün ölümünden CHP sorumlu tutuluyor. İşin garip tarafı, bu eski yarayı bir CHP’li vekilin kaşıması ve tartışmaları başlatması…

Deniliyor ki, CHP “özür” dilesin!

Tabii “CHP” deyince akla gelecek isim İsmet İnönü

Neden?

Çünkü kesintileri çıkarırsak 80 yıllık CHP’nin 40 yılında, partiye İnönü başkanlık etti de ondan.

Peki, CHP’nin İnönü’sü veya İnönü’nün CHP’si Kürtlere zarar vermek ister mi?

Bu sualin cevabı, İnönü’yü tanımakla ortaya çıkarılabilir. Burada elbette İnönü’nün Kürt kimliğiyle münasebeti ve Kürtlere bakış açısı sorgulanmalı…

İnönü “Kürt” olabilir mi?

Kendisi Malatyalıdır.

Malatya’da Kürt var mıdır?

Başka bir Malatyalı olan, 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, “Ben anne tarafından Kürt’üm, bende Kürt kanı vardır” demişti.

Malatyalı Özal’ın Kürt olma ihtimali varsa İnönü’nün de vardır.

x   x   x

Şimdi, ateşli tartışmaların konusu olan dönemlerin canlı tanığı olan Nihal Atsız “Z Vitamini” adlı eserinde, İnönü’nün “Millî Şef” sıfatını, “Beşeri Şef”e dönüştürerek hicveder. “Beşeri Şef”, Türkçülüğe, Türk milliyetçiliğine savaş açmıştır. Çünkü “Beşerî Şef” millet ayrımına karşıdır. Bütün milletler birbiriyle kardeş olmalıdır. Bunun ilk adımını kendi bünyesinde atar… Her milletten getirilen kanlar, sırayla “Beşerî şef”in damarlarına zerk edilir. Sıra Kürt kanına gelince “Beşerî Şef”te bir hoşluk, bir haz meydana gelir… Kürt kanından bir doz daha zerk edilmesini ister.

Yani Atsız’a göre, İnönü Kürtleri çok sever. Onlara bayılır. Türkçüleri ise hiç sevmez… Nitekim 1944’te, başta Atsız Hoca ve Alparslan Türkeş başta olmak üzere Türk milliyetçilerini ezmiştir.

Şimdi, insaf edin, böyle bir siyasetçi Kürtleri “kırmak” istemiş olabilir mi?

x   x   x

İşin bir başka boyutu; olayların yaşandığı 1937-38 yıllarında başbakan İnönü değil, Celal Bayar’dır. Başbakan Bayar olduğu halde söz konusu olaylarla o niçin hiç ilişkilendirilmiyor?

Eğer hadiselerden CHP sorumlu tutulacaksa, o günün CHP’lisi olan Adnan Menderes’in de olaylarda payı olduğu niçin hiç dile getirilmiyor?

x   x   x

Öte yandan; oradaki harekâtı asker yaptığına göre, askerin başında bulunan Mareşal Fevzi Çakmak’a niçin hiçbir mesuliyet yüklenmiyor? Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli Genel Kurmay Başkanından habersiz ve izinsiz tek mermi atılmış olabilir mi?

x   x   x

Tabii biz, 70-80 sene önce olmuş hadiselerden dolayı kimseyi suçlamak niyetinde değiliz. Fakat mademki dosya açıldı, hadiseler iz’an ve insafla ve her yönüyle ele alınmalı.

Bu tartışmalarda en fazla üzüldüğüm husus, konuşulanların “birliğe” değil, ayrılmaya, ayrıştırmaya, kin ve nefret tohumları ekmeye, insanları kışkırtmaya “hizmet” ettiğidir.

Sizin niyet ve maksadınız birlik ve huzur mu yoksa ayrışma ve kargaşa mı?

Siz neye ve kime hizmet ediyorsunuz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

27 EYLÜL AKŞAMI HABERTÜRK'TE: Tarih Profesörü Halil Berktay; "1937 yılında Dersim'e harekat yapılmış, 237 kişi ölmüştü. Başbakan İnönü, Meclis kürsüsünden artık harekâtın bittiğini ve bir daha yapılmayacağını açıkladı. Yeniden yapılmasına da karşı çıktı. Atatürk, İnönü'yü yanına çağırtarak, 'İsmet, sen iyice Kürt oldun. Sen bu işi yapamayacaksın' diyerek Başbakanlıktan azlettiğini ve Başbakanlığa Celal Bayar'ı atayarak, sonraki büyük harekâtların Bayar'ın Başbakanlığıyla yapılabildiğini" söyledi.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 28.09.2013 8:49
 

Merhaba...Dersim İsyanı ile ilgili bloğunuzu okudum; yapılan yorumları da...İnönü'yü Nihat Atsız'ın bir kitabına bakarak anlatmanız ilgimi çekti...Nihal Atsız, Türkiye'nin gelmiş, geçmiş ve hiçbir zamanda gelemeyecek derecede, "Türkçü, Milliyetçi ve Turancı" bir kişiliğe sahiptir...Benim bloğumda, İnönü'ye atfen söylediğim Kürtlere yönelik ifadeleri bile Nihat Atsız'ı tatmin etmez...Alparslan Türkeş ve şimdiki Devlet Bahçeli bile on göre, çok demokratik kalırlar...Nihal Atsız'ın ve arkadaşlarının "ırkçılık" suçlamasıyla hapse atılması da İnönü'nün hukukçulara verdiği işaretle olmuştur...İsyan sırasındaki, söylediğiniz yetkililer(Celal Bayar, Fevzi Çakmak(Kürtlere yönelik sözlerini yazdım)o zamanlarda etkisiz elemanlardı...O dönemin, doğrularını ve yanlışlarını kişilere değil de yönetime bağlamak daha doğru olur, diye düşünüyorum...Selamlar.

cdenizkent 
 29.08.2013 15:53
 

ismet İnönü Malatyalı değildir daha fazla bilgi için Metin Heper'in İnönü hakkın da ki müstakil kitabına bakabilirsiniz. Bu nedenle de teoriniz hiç bir mantıklı tarafı yoktur. Saniyen Dersim olayları konusunda iktidar olan parti CHP idi ve CHP genel başkanı bir alevi olmasına rağmen özür dileme büyüklüğünü gösteremedi. Büyüklük bir tarafa hani birileri iddia ediyor ya "AKP din satarak oy topluyor" CHP Atatürk'ü sevdiğini iddia edenler olmasa kimden oy alabilir acaba? Bu nedenle CHP'nin tabanın hoşuna gitmeyecek olan söylemler geliştirmesi tehlikeliydi ve bu nedenle Dersim konusunda somut hiç bir adım atılmadı. Bunu da bir tarafa koyalım parti ve tabanı arasında farklı söylemlerin olduğu konu sadece bu değil. Yıllardır halkı küçümseyen onların verdiği oyu kendi oyu ile eşit görmeyen Canan Arıtman gibi vekiller bu dönem CHP sıralarında yok. Bu nedenle Menderes dönemine bakmadan önce bence CHP'nin bugünkü tavrını tartışmak daha doğru olur kanısındayım.Çünkü mesele gönül almak.

a 
 13.02.2012 16:56
 

Herşeyden önce DERSİM'de yıllar önce olanlar kim ya da gurubu tarafından ortaya atıldı.. Son olarak: Dersimde de analar ağlamıştı," sözünü ortaya atan kişi, gurubu ile gurubun liderinin, önce bunu söyleyeni alkışlaması, sonra da: "- Devrim gereği yapılmalıydı," demesini ve bu liderin (pardon, genel başkanın)hükümete muhalefet mi yapıyor, yoksa hükümetin pozitif propagandasını yapmak için mi çalıştığını düşünmek gerekir. Bir de şunu belirtmekte yayar var. Kürt vatandaşların TÜRKÇE BİLMİYOR olmasına sebep DEMOKRAT PARTİ İKTİDARIDIR. Çünkü o zamana kadar İnönü'nün isteği ve yasalar doğrultusunda Kürtçe konuşanlar 10 Lira ceza vermek zorunda kalıyordu. Faydalı bir yazıydı; paylaşım için teşekkürler, saygı öncelikli saygılar.(Niyetleri mi? İç savaş çıkarmak.)

Yüksel ÖNAÇAN 
 02.12.2011 15:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster