Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1766
 

Dev-Yol sanıkları için geciken adalet

Dev-Yol sanıkları için geciken adalet
 

Dev-Yol davası Yargıtay'da bozuldu. Bakalım bundan sonra ne olacak ?


Türkiye'nin en uzun davası olarak tarihe geçen Dev-Yol davası 12 Eylül sonrası 1982’de görülmeye başlanmıştı ve tam 27 yıl sonra tekrar Yargıtay'daydı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 27 yıldır süren Dev Yol ana davasında sanıklara yeteri kadar savunma hakkı tanınmadığı gerekçesiyle dava hakkında bozma kararı verdi. Yan, dava süreci bozuldu ve yeniden görülecek. Dava’nın ne zaman sonuçlanacağı belli değil ama en azından tekrar görüşülecek. Dava açıldığında 20’li yaşlarda olanlar, bugün 50’li yaşlara merdiven dayamışlar ve birçoğunun saçları ağarmış, kimi hayatta değil, kimi de yurtdışına gitmiş ve bir daha yurda geri dönmemiş, kimi ise eski siyasi görüşünü bir kenara atarak o karşıtı oldukları liberal ekonominin peşinden gitmiş ve patron olmuş. Hala üzerlerinde eski günlerin kalıntısı ve Mamak cezaevinin kokusu bulunanlar da sanırım bu davanın bozulma sürecini büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşılamışlardır. Çünkü, bu uğurda, o kadar çok acı çekildi ve seneler heba edildi ki !

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin verdiği kararın ardından dosya Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrardan görülecek. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi 2006 yılında 20 sanık hakkında müebbet hapis, 2 sanık hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti. Sanırım bu davanın Yargıtay tarafından bozulması onları epeyce umutlandırmış ve sevindirmiştir. Davanın bozma kararında, <ı>''Sanıklar hakkında yapılan temyiz incelemesi sonucunda, sair yönleri incelenmeyen hükmün bu sebepten dolayı CMK Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun gereği uygulanması gereken 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunun ilgili maddesi uyarınca isteme aykırı bozulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir'' denilerek davanın bozulduğunu ve yeniden görüşülecek olması özellikle davaya muhatap sanık kişiler ve onların yakınlarınca yaşlı gözlerle uzun süre alkışlanmış. Nasıl sevinmesinler, kolay değil tam 27 yıl süren bir dava bu netice de… Bir anlamda bu ülkenin bir ayıbıdır. Şimdi, neticelendirilmesi için bir umut ışığı yanmıştır. Bundan sonra Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, bozma gerekçesi doğrultusunda sanıklar hakkında yeniden karar verecek.

Peki, bu ülke tarihine adı Dev-Yol davası olarak geçen ve 27 yıl süren bu dava neydi ?

Devrimci Yol, öğrenci hareketlerinin çok arttığı ve yaygınlaştığı, 12 Eylül darbesi öncesi gelişen anti-faşit bir sosyalist öğrenci hareketlerinden biridir. Çıkış bildirgesini ilk sayısı 1 Mayıs 1977 yılında yayınlanan Devrimci Yol Dergisi oluşturmuştur. Döneminin en etkili ve kitlesel hareketlerinden biri olmasına rağmen 12 Eylül darbesi sonrası tamamen örgütsel anlamda dağılmıştır. Devrimci Yol’un en çok tartışılan ve net olarak tanımlanamayan yönü, diğer sol örgütlerce örgütten ziyade kendiliğinden doğan bir hareket olarak tanımlanmasıdır. Devrimci Yol, Sıkıyönetim Askeri Savcıları tarafından ise örgüt olarak tanımlanmaktadır. Mahkemelerdeki Devrimci Yol sanıklarının anlatımlarına göre ise ortada iddia edildiği gibi bir örgüt yoktur. Ama bazı Dev-yol taraftarları 12 Eylül sonrası, dağlara çıkıp, gerilla faaliyetlerinde bulunmuşlar ve bu durum dava konusunu oluşturan etmenlerin başında gelmektedir.

1980 İhtilaliyle askerin ülke yönetimine el koyması sonrasında başlayan tutuklamalar binlerce kişiyi kapsamıştı ve özellikle sol görüşlü öğrencilerin oluşturduğu Dev-Yol’cular olarak bilinen belli bir kesim, Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanmışlardı ve bu dava, 18 Ekim 1982 tarihinde başlamış ve birleştirilen dosyalarla 723 sanığı kapsıyordu. Görülen davalarla, sıkıyönetim Mahkemesi, 17 Temmuz 1989'da, 7 kişi hakkında idam, 39 kişi hakkında ömür boyu, 346 kişi hakkında 2 ile 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları vermişti. Daha sonra, kararın bozulması ve sıkıyönetim mahkemelerinin kaldırılmasının ardından Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden ikinci yargılamada, idam cezası istemiyle yargılanan 22 sanıktan 2'si idam, 20'si müebbet hapis cezasına mahkûm olmuştu.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 28 Mayıs 2004'te, müebbet hapis cezasına çarptırılan 20 sanık hakkında verilen kararı, idam cezası üzerine kurulduğu gerekçesiyle bozmuştu. Bozma gerekçesinde, kararın kaldırılan idam cezası yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası üzerine kurulması gerektiği belirtilmişti. Davayı tekrar görüşen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi 2006 yılında, sanıklardan Nuri Özdemir, Emin Koçer, Yaşar Kanbur, Nurettin Aytun, Cahit Akçam, Murat Parlakay, Erdoğan Genç, Hasan Ertürk, Yusuf Yıldırım, Mehmet Hassoy, Hilmi İzmirli, Celal Mut, Melih Bekdemir, Ahmet Akın Dirik, Atalay Dede, Hıdır Adıyaman, Turhan Yalçın Bürkev, Halil Yasin Ketenoğlu, Bünyamin İnan hakkında müebbet, Veli Yıldırım ve Hüseyin Aslan hakkında ise 16 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Bir hukuk ve demokrasi devleti olan Türkiye’nin bir ayıbı ve kamburu olarak duran ve bazı hükümlülerin şuan hayatta olmadığı bu dava bir çok filme dolaylı olarak konu oldu. Hakkında çok yazılar ve kitaplar yazıldı, şarkılar bestelendi. Bu yazıyı yazarken bir kez daha dinledim bu şarkı meğer o yılların sisli günlerine atıfta bulunarak, hapiste çekilen dramı ve bir özlemi yansıtıyormuş. Sizin de çok iyi bildiğiniz bu şarkının sözleri 1971 yılında Kemal Burkay tarafından yazılmıştır ve bestesi Selim Atakan’a aittir ama en çok Yeni Türkü’nün seslendirmesi ile üne kavuşmuştur. Şiir, tutsak olmanın en gerçekçi dille anlatıldığı ve insanda bulunduğu kapalı ortamdan dışarı çıkma isteği bir şiirdir. 12 eylül döneminde Ankara Mamak cezaevinde yaşayan insanları anlatan şarkının ve Mamak Türküsü yada Samsun Asfaltı olarak ünlenen bu şarkıda ne diyordu ;

Tutsaklar

Geldiğimizde otlar yem yeşildi
ve kuzeydeydi güneş
Kömür deposu boşaldı iste
Mamağa son bahar geldi
Güneş altında tutsaklar
Gecen son bahara bakıyorlar
Şirin mi şirin gece kondu evleri,
Samsun asfaltında otomobiller,
Ne güzeldir yollarda olmak şimdi.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2483
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster