Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
305
 

Devasa Yatırımlar Neden Hep İstanbul'a Yapılıyor?

Devasa Yatırımlar Neden Hep İstanbul'a Yapılıyor?
 

Bir sürü nedeni var ama buna rağmen sanki ortada bir yanlışlık var.  Kanal İstanbul, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, Çanakkale Köprüsü (Uzak da olsa İstanbul’u ilgilendiriyor) bunlardan bazıları.

Bunlardan bir tanesinin başka bir şehrimizde benzeri yok…

Tamam şehir büyük, ihtiyaçlar fazla, ülke gelirinin %42’si İstanbul’dan, Avrupa’yla bağlantımız buradan…

İstanbul’da 15 milyon insan yaşıyorsa 65 milyon da diğer yerlerde yaşıyor…

“Büyük yere büyük yatırım, küçük yere küçük yatırım” dediğinizi duyar gibiyim lakin ben İstanbul’a yapılan yatırımların da şov olduğunu düşünüyorum, İstanbul’a park yapsanız adınız manşetlerde, Acıpayam’a İkiz Kule dikseniz kim bilecek.

Belki ihtiyaç ama buraya bu kadar yapıp başka yerlere yapmamak biraz haksızlık gibi görünüyor,  Anadolu’da böyle büyük projelere ihtiyacı olan hiç mi yer yok?

Dahası varınızı yoğunuzu buraya döküyorsunuz Allah Göstermesin yarın öbür gün bir savaş falan çıksa düşman da varı yoğuyla burayı hedef alır, ülkenizin yarı varlığıyla hedef olursunuz; üstelik ufukta İstanbul depremi de var.

İstanbul mega kent olsun, Anadolu köy kalsın! Akla gelmeyen başka bir şey; her şeyi buraya yaparsanız herkes buraya gelir, İstanbul’a göç en çok şikâyet ettiğimiz konuyken.

Biliyorum ülkeler şehirleriyle büyür, Tokyo olmasa Japonya olmaz ama sanki biz bu işi biraz abartıyoruz.

İstanbul’u (Ya da Maramara Bölgesi’ni) bu kadar büyütürseniz kabına sığmaz yarın öbür gün özerklik ister, hiç aklınıza gelmiyor değil mi; bence gelsin!

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nüfusu bir sayı olarak değil de metrekareye düşen insan yaşamı olarak ele almalı. İkinci olarak da coğrafi ve ulaşım özellikleri göz önüne alınır. 20 milyon istanbullu hak ediyor da geri kalan 65 milyon hak emiyor mu? sorusu bu bakımdan eşitler karşılaştırması olmuyor. 65 milyonun dağılımına ve ihtiyaçlarına bakmak gerekir. Örneğin, nüfusun yaklaşık 30 milyonu kırsal kesimde ikamet ediyor. İstanbul'dan fazla diye 3. havaalanını bozkırda bir yere yapmak akıllıca olur mu? Yatırımlar ekonomik sistemin ihtiyaçlarına uygun dağılım alır; Yani İstanbul'a da hayvancılık yatırımı yapılmaz.

Muharrem Soyek 
 29.01.2018 11:19
Cevap :
Sorgulama amaçlı bir yazı ve siz de çok güzel sorgulamışsınız zaten...Anadolu dağınık olduğu için bu devasa yatırımları nereye yapacağız dediğiniz gibi...  01.02.2018 17:12
 

!5 milyon yerleşik nüfus; hareketli nüfus ile 20 milyon vardır. Böyle bir yere büyük yatırım haksızlık olmaz. Kişi başına düşen yatırım fayda payına göre hesapladım. Anadolu'ya yapılan büyük yatırımlar bile İstanbul kavşağından geçiyor. Anadolu'da büyük bir işletme veya fabrika kurulsa bile İstanbul'un tüketimine muhtaçtır.

Muharrem Soyek 
 20.01.2018 18:23
Cevap :
Haklısınız da ben hani geri kalan 65 milyon bir şey hak etmiyor mu anlamında yazdım...  28.01.2018 12:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4920
Toplam yorum
: 13031
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster