Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '09

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
56632
 

Devedikeni tohumu ve karaciğer hastalıkları

Devedikeni tohumu ve karaciğer hastalıkları
 

Devedikeni bitkisi


Hepatit, karaciğer zehirlenmeleri, hazımsızlık sorunları, karaciğer yağlanması ve sirozda modern bitkisel tedavi olarak Devedikeni tohumu kullanılmaktadır.

DEVEDİKENİ TOHUMU <ı>(Cardui mariae fructus)

Devedikeni tohumu Alman resmi gazetesinde 13.3.1986 yılında (Heftnummer:50, ATC-Code: A05BA) yayınlanarak modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir. Günümüzde de modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır.

Belirtilen kanuna göre devedikeni tohumu doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki maddelerden bazıları ayrılamaz. Çok sayıda firma tarafından hazır ilaç ( Alepa, Cefasilymarin, Legalon, Phytohepar, Silibene, Silicur vb.)olarak da üretilmektedir.

Diğer isimleri:Akkız, Deve kengeri, Kengel, Kıbbun, Meryemana dikeni, Sütlü kengel, Şevkülmeryem, Uslu kenger.

İlaç etkili (Ecza, drog) kısmı: Devedikeni (Silybum marianum L.Gaertner) bitkisinin tüyleri ayrılmış olgun tohumları kullanılır. Bileşiminde flavanol türevleri olan silybinin, silydianin ve silychristin bulunur. Ayrıca; Flavonoid, yağ, phytosterol ve tocopherol ihtiva eder.

Etkisi: Karaciğere zararlı olan çok sayıda maddeye karşı karaciğeri korur.

Kullanıldığı yerler: Kronik hepatit, siroz, karaciğer zehirlenmeleri (Alkol, ilaç, gıda, çevre), karaciğer yağlanması ve hazımsızlık sorunlarında kullanılır.

Kullanılmaması gereken haller: Yok.

İstenmeyen (Yan) etkileri: Tohumu kullanılırken yok. Hazır ilaçları hafif ishal yapabilir.

İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

Kullanım miktarı: Günlük ortalama kullanım miktarı 12-15 gr tohum.

Kullanım şekli: Çayı şöyle hazırlanır: (Mide-barsak ilacı olarak) 1 çay kaşığı öğütülmüş tohum fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10- 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3-4 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir. Uzun süre kullanıma uygundur. Karaciğer hastalıkları tedavisinde kontrollü olması açısından hazır ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı kişiler de koruyucu olarak kullanabilirler.

Kaynak:

Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ,

Pratik Uygulamalar

Gonca Yayınevi (0212)5285076-5286005,

ISBN: 978-9944-790-31-4, İstanbul 2009.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılarınızı dikkatle ve büyük bir memnuniyetle okuyorum. Bana da karaciğer büyümesi ve yağlanması teşhisi kondu. Önerileriniz gereği bitkisel tedaviye yakın bir tarihte başladım. Henüz ikinci .kontrole gitmedim.Ancak şikayetlerim de ciddi anlamda azalmalar oldu. İkinci kontrolden sonra sonucu sizinle paylaşacağım. İçtenlikle teşekkür ediyorum. Başarılar dilerim. Saygılarımla, Ali Mülazımoğlu

ALI MÜLAZIMOGLU 
 27.12.2009 21:57
 

Devedikeni tohumu ile hazır ilaçları (kapsül ya da tablet) arasındaki etkinlik farkını veren araştırma var mıdır..

Bahri Ülküseven 
 25.12.2009 0:25
Cevap :
Devedikeni tohumu ve hazır ilaç şeklindeki kullanımı arasında etkinlik farkı yoktur. Almanya'daki uygulamalara göre; Bitkilerle modern tedavi kanunu gereği olarak devedikeni tohumu doğal halinde kullanılır, başka bir madde eklenemez veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz. Ancak; Önemli karaciğer hastalıklarında kontrollü bir tedavi için hazır ilaç kullanılması önerilir. Günümüz insanı, gıda katkı maddeleri, kimyasal-sentetik ilaç ve koku maddeleri, makyaj malzemeleri, çevre etkileri, içki, sigara vb. zararlı maddeler dikkate alınarak hastalık boyutuna gelmeden destek olarak devedikeni tohumu kullanabilir. Devedikeni tohumu ve enginar yaprağı birlikte kullanılarak karaciğer yenilenebilir. Saygılarımla Dr. Ahmet Toptaş  25.12.2009 6:24
 

Bu konunun canlı bir örneğiyim. Karaciğerimde büyüme ve yağlanma vardı. Doktorum devedikeninin hazır ilaç formunu kullanmamı önerdi. Sonuç inanılmazdı. Karaciğerimin bütün değerleri normale dönmüştü, hem de sadece bir kutu ilaçla. Yazılarınızı merakla, sindirerek, inanarak okuyorum. Kendi adıma size teşekkür etmek istiyorum. Saygı ve selâmlarımla...

Tülin Aksoy 
 26.11.2009 22:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3864
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster