Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1871
 

Devlet Başkanına 'kırbaç' cezası...

Devlet Başkanına 'kırbaç' cezası...
 

Şöyle bir düşünün; yargı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü yargılıyor ve eylemlerinden dolayı sorumlu bulup, sorumluluğun karşılığı olarak da “kırbaç” cezasına çarptırılıyor.

Bir zamanlar MİT Başkanı Hakan Fidan’ı yargılamaya kalkan yargıyı hedef alan ve kendisini yargılamak istediklerini söyleyen Başbakan’ın söylediği gibi…

Sahi Sayın Başbakan yargılanıp, teröristlerle mücadele yerine müzakere yaptığı gerekçesiyle cezalandırılsa ne olurdu?

Şimdi basına yansıyan böyle bir olayı birlikte yorumlayalım.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, dünürü ve başdanışmanı İsfendiyar Rahim Meşai'ye açık destek vermesi nedeniyle, anayasayı ihlalden 74 kırbaç cezasıyla karşı karşıya.

İran'da 14 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir ay kala ülkedeki siyasi tansiyon da iyice yükseldi. Dini Lider Ayetullah Hamaney'e sadık adaylar ile ılımlı ve reformcular arasında kıyasıya mücadeleye sahne olması beklenen seçimler İran medyasını da böldü. Reformcu gazeteler birinci sayfalarına eski cumhurbaşkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani'nin fotoğrafını basarken, ılımlı basın, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın başdanışmanı İsfendiyar Rahim Meşai'yi öne çıkarıyor...

Yani ‘Tencere dibin kara, seninki benden kara’ misali…

Her kim seçilirse seçilsin, demokrasiden uzak, belli bir görüşü temsil eden, halkın refahını düşünmeyen, azınlıktaki dini grupların çıkarlarını koruyacak.

Bu arada basın da tıpkı bizimkiler gibi!..

Muhafazakâr gazeteler çok fazla desteklenecek aday olduğu için birinci sayfalarında ya hepsine yer veriyor ya da direkt olarak reformcu Rafsancani'yi hedef alan manşetler atıyor. Ancak geçen cumartesi adaylık başvuruları kapanmasının ardından Başdanışmanı ile el ele pozlar vererek aynı zamanda dünürü olan Meşai'yi halefi gibi göstermesi Ahmedinecad'ın başına bela olmuş.

İran Anayasası'na göre, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ve onun kurduğu hükümette görev alanların, bir cumhurbaşkanlığı adayına açıkça destek vermeleri yasak. Hal böyle olunca muhafazakârların kontrolünde bulunan 12 üyeli Anayasa'yı Koruma Konseyi hemen harekete geçerek gerekli önlemi almış.

Aynı zamanda adayların seçimlere uygun olup olmadığını da denetleyen konseyden yapılan açıklamada Ahmedinecad'ın anayasayı ihlal ettiği ve suçlama için ellerinde yeterli kanıt bulunduğu belirtildi. Konsey sözcüsü Abbasali Kadkhodai, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Konsey olarak yaptığımız toplantıda oybirliğiyle Cumhurbaşkanının anayasayı ihlal ettiği sonucuna vardık. Ahmedinecad hakkındaki iddiaları da adli makamlara ulaştırdık" ifadelerini kullanmış.

İran yasalarına göre Ahmedinecad, suçlu bulunduğu takdirde, 74 kırbaç veya 6 ay hapis cezasına çaptırılacak. Henüz bir suçlama yöneltilmeyen Ahmedinecad'ın ceza alıp almayacağına Yüksek Mahkeme iddiaları inceledikten sonra karar verecekmiş.

Böylece dünya demokrasi tarihi yeni bir karara daha imza atacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten böyle bir ceza kanunu var ise çok saçma..Şiddet içermeyen başka cezalar verilmeli...Şiddet içeren cezalarda olmalı(mesela facebookta dolaşan ve kendisini özgür suriye ordusu taraftarı ilan eden ve ölülere inanılmaz işkence yapan bir komutan var..Düşmanlarını korkutmak için yaptığını söylüyor...izledikçe midem bulandı insanlığımdan utandım..mesela o adamın bir an önce yakalanıp şiddet yoluyla cezalandırılmasına alkış tutarım...yiğitlik işkence etmek değildir...yakalarsın kafasına sıkar infaz edersin olur biter...bir ölünün bedenine öyle işkenceler yapamazsın..hiç bir din,hiç bir ideoloji adına bu yapılamaz)..konuyla ilgisi yok ama ben yinede duygularımı paylaşmak istedim...iyi çalışmalar..

ahmet demirci 
 20.05.2013 14:53
Cevap :
Merhaba Ahmet bey. Bizim gidişatımızda oraya doğru. Selamlar...  21.05.2013 9:57
 

hocam iyi ki yagli kazik cezasi yok !!!

Newyorker 
 15.05.2013 2:35
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Aslında iyi fikir!.. Selamlar, saygılar...  16.05.2013 9:52
 

çok ilginç gerçekten

Kerim Korkut 
 14.05.2013 23:54
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  16.05.2013 9:53
 

Mesut Bey, neden olmasın, biz de urganla sallandırmıştık küresel Kapitalizm’in rehberliğinde… Bizimkisi laik şeriatçılıktı, onlarınki de dinci şeriatçılık. Ne garip, şeriatçılıkları benzer olduğu gibi kime, neye hizmet ettikleri de benzer. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar…

Rıza Üsküdar 
 14.05.2013 23:46
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Doğru! Daha birkaç ay önce yağlı urganla dolaşanlar, bu gün can ciğer kuzu sarması... Selamlar, saygılar...  16.05.2013 9:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster