Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
627
 

Devlet binalarına saray külliye denilmesi buraların eski anlayışlar barındırdığı duygusunu verebilir

Devlet binalarına saray külliye denilmesi buraların eski anlayışlar barındırdığı duygusunu verebilir
 

AKP karşıtlığı ve partiler arası malum siyasi polemik kargaşasında güme gidiyor ama devlet binalarına saray külliye gibi isimler verilmesi buraların eski anlayışlar barındırdığı duygusunu verebilir. Sizler nasıl modern devletin yönetim merkezine “saray” ya da “külliye” dersiniz. Siz kral ya da padişah mısınız da oturduğunuz yer “saray” oluyor?

Türkiye cumhuriyet değil de hakanlık mı yoksa? “Yönetim binası” dersiniz. Çankaya olmazsa Mankaya olsun ama bizi bin yıl öncesine götüremezsiniz. Siz kendiniz isterseniz gidin. “Saraydan çağırdılar” desek durumu bilmeyenler ne düşünür? Ne sarayı demezler mi? Adının saray olduğuna ya da birilerinin kasten saray dediğine kimseyi inandıramazsınız; çünkü gerçekten saray.

Cumhuriyet saraydan yönetiliyor… Meclis yerine de divan toplantısı diyeceksiniz artık… Padişah efendimiz gibi mebusları sarayda topluyorsunuz. Buradan çıkacak kararlar da saray anlayışına göre olur. AB yasaları sarayda çıkmaz her halde. Sarayda olsa olsa bostancı başını boğdurma yasası çıkar!

Cumhuriyet Türkiye’si saraydan yönetilemez, Osmanlı Devleti şeklinde algılıyorsanız başka. Beyaz Saray’a özendiyseniz oranın adı Beyaz Saray. Yoksa anladığımız manada saray değil. Üstelik bir de merdivenlerinde 16 Türk devletini temsilen kılıçlı mızraklı eski devir askerlerini yürütünce Beş Tepe’deki Ak Saray gerçek bir imparatorluk sarayı oluyor.

Devlet saraylardan yönetilince Osmanlı’ya dönüş söylentilerini ciddiye alıyoruz… Ama hatırlatayım, normalde ileri doğru gidilir. Bu nedenle geriye doğru gitmek zordur. Saray tepki çekti, “Külliye” diyelim dediler. Aman “saray” olarak kalsın;  çünkü hiç değilse ne olduğunu biliyoruz. “Külliye” nin ne olduğunu bu ülkede elli kişi bilmez. “Payitaht” deyin mesela…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şaşkın vaziyetteler... Arabesk zihniyet nereye koysan uymuyor, ne isim versen sırıtıyor. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 27.09.2015 11:00
Cevap :
"arabesk zihniyet" çok iyi bir tanımlama...  28.09.2015 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5109
Toplam yorum
: 13380
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster