Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '11

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
3737
 

Devlet Dili / Resmî Dil / Ortak Dil / Türkiye'nin Lingua Franka'sı: TÜRKÇE

Devlet Dili / Resmî Dil / Ortak Dil / Türkiye'nin Lingua Franka'sı: TÜRKÇE
 

Bütün uygarlıklarda o uygarlık ve ekinin temel aldığı bir ortak dil vardır. Eğitim, ekinsel etkinlik


İSLAM TOPLUMLARININ DİLİ ARAPÇA,
ULUSLARARASI DİL İNGİLİZCE,
TÜRKİYE'NİN DİLİ TÜRKÇE'DİR.
AMA HERKESİN
ANADİLİNİ ÖĞRENME HAKKI DA VARDIR.


İslam'ım temel kaynakları Kurân-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin Arapça olması nedeniyle Arapça İslam dünyasında resmi dil / ortak dil haline gelmiştir. Bilim ve sanatta Arapça kullanılmıştır. Medreselerde eğitim dili konumuna gelmiştir. Arapça İslam Toplumlarıın anlaşabileceği, iletişim kurabileceği ortak dil olmuştur. Osmanlı döneminde ise ortak dil Türkçedir. Devlet dili olarak Türkçe kullanılmaktadır. Dilbilgisi Türkçe, sözük dağarcığı ise dönemlerine göre oranları değişen Arapça, Farsça ve Türkçe sözüklerden oluşmaktadır.

Afrika ülkelerinde birçok soylardan/boylardan oluşan devletler kendi aralarında anlaşabilmek için genellikle bir Avrupa dilini kullanmışlardır. Genellikle Afrika ülkelerinde ortak dil olarak sömürgeci ülkelerin dilleri seçtirilmiştir. Kuşkusuz sömürgecilik hoş bir siyasal uygulama değildir ama ortak olarak bir dil seçilmeseydi hiç bir zaman soylar/boylar bir araya gelip bir devlet olamayacaklardı.

Avrupa'da bin yıldan fazla bir süre bilim ve politika dili olmuş melez dil. Latince 'Avrupa Dili' anlamına gelir. İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça, Grekçe ve Türkçe'nin karışımı ile oluşmuş bir dildir. Kullanılan ortak dil demektir Lingua Franca. Bir Alman, bir Fransız, bir İtalyan, bir Hollandalı bir araya gelse, büyük bir olasılıkla anlaşmak için aralarında İngilizce'yi kullanacaklardır. İşte, İngilizce ana dilleri olmamasına karşın bu iki kişi neden aralarında İngilizce kullanmıştır? Çünkü günümüzde herkesin öğrendiği ortak dil İngilizce'dir ve günümüzün Uluslararası Dili / Lingua Franca'sıdır. Ayrıca gelecekte İngilizce'nin yerini alabilecek bir dil olur mu, olursa hangisi olacaktır tartışmaları da süregelmiştir. İspanyolca başta olmak üzere Çince Arapça gibi dillerin de gelecekte Uluslararası Dil / Dünya Dili olabilecekleri söyleniyor.

Bütün uygarlıklarda o uygarlık ve ekinin temel aldığı bir ortak dil vardır. Eğitim, ekinsel etkinliklerler o dilde yapılır ve iltişim de o dilde kurulur ana dilleri olmasa bile. Türkiye'de de farklı ana diller olmasına karşın devletin bir Resmî Dili / Ortak Dili / Lingua Franca'sı vardır ve olmalıdır da. Ulusal Birliğin sağlanması, ana dilleri farklı olabilecek bütün halkların ortak kullanacaği, eğitimin yapılacağı, devletin vatandaşıyla iletişim kuracaği bir dil olmalı ve o dil de Türkçe'dir.

Ülkemizde tarih boyunca bir çok ülkelerin gözü olmuştur ve kıyamete kadar da olacaktır. Ülkemizi parçalamanın bir yolu olarak da etnik dillerin canlandırılmasını araç olarak kullanmak isteyecektir hain güçler. Bizi biri birimize düşürmenin ve boğazlatmanın bir bahanesi olarak kullanılacaktır emperyalist güçlerce. Bölünmememiz için tek bayrak -ayyıldızlı bayrak-, tek ülke -Türkiye-, tek dil -Türkçe- ortak paydalarımız olmalıdır. Ana dili Türkçe'den başka bir dil olsa bile inadına, emperyalist güçlere inat bayrağımıza, ülkemize ve dilimize sahip çıkmamız gereklidir.

Kardeşliği pekiştirmek için her vatandaşımıza en az ana dili kadar Türkçe öğretildiği gibi yabancı dil yerine yerel diller öğretilebilir. Bir Türk Kürtçe, Arapça veya Arnavutça'yı seçmeli ikinci dil olarak öğrenebilmelidir. Nasıl bir Avrupa dilini öğrenmek bizi bölmüyorsa kendi halklarımızın dilini öğrenmek de bizi bölmez, tam tersine bizleri biri birimize yaklaştırır. Halklar arasında sevgiyi arttırır. Yerel diller öğretilirken Resmi Dil /Ortak Dil / Lingua Franca olarak Türkçe'nin konuşulması çok iyi öğretilmeli ve işe girerken İngilizce puanı değil özellikle devlet memurluğuna girerken belli bir düzeyde Türkçe KPDS puanı istenmeli ki herkes iş bulabilmek için çok iyi bir Türkçe öğrensin. Ayıca Türkçe konuşmayı teşvik etmek için TOEFL tarzında konuşma, dinleme, yazma ve okuma yeteneklerini yoklayan bir sınav olmalı bu TÜRKÇE KPDS sınavı. Ayrıca kamu personeline bu sınavdan aldığı puanlara parelel olarak ciddi ''Türkçe Dil Tazminatı'' ödenmeli. Avrupa dilleri için bu tazminatı ödeyebiliyorsak, ulusal bütünlüğümüzü pekiştirmek için ''Türkçe Dil Tazminatı'' neden ödenmesin?

Sovyetler Birliği dağıldı ama hala Türkî Devletler arasında ortak dil Türkçe olamamıştır. Hala Rusça'yı Lingua Franca / Ortak Anlaşma Dili olarak kullanmaktadırlar. Sovyetler Birliği döneminde öyle bir Rusça öğretildi ki ortak devletleri dağılmasına karşın hala ortak dilleri Rusça'yı kullanmaktan geri duramıyorlar. Türkiye'de Türkçe'nin ortak dil olması konusunda çok ciddi çalışılmamıştır. Bir çok erkek askere gidinceye kadar Türkçe öğrenememiş, büyük çoğunlukla kadınlar hiç öğrenememişlerdir.

Ben bir yıl ilkokul öğretmenliği de yaptım. Güneydoğu'da çocuklarımız ilköğretimi bitirinceye kadar Türkçe'yi tam olarak öğrenememektedirler. Doğu ve Batı dil engelleri yüzünden eğitim fırsatlarından eşit şartlarda yararlanamamaktadırlar. Bu sorunun çözümü için ana dili Türkçe olmayan öğrencilere Anadolu Liselerinde veya üniversitelerdeki hazırlık sınıflarında İngilizce öğretildiği gibi ilköğretime başlamadan en az bir yıl süreyle -okulöncesi eğitim- Yabancı dil öğretim yöntemleriyle tam olarak Türkçe öğretilmeli, Türkçe yeterlilik sınavından sonra İlköğretime başlatılmalıdır. Türkçe'yi tam olarak öğrenen öğrenciler arasında eğitim farkı da kendiliğinden ortadan kalkmış ve ülkenin her tarafında eğitim fırsatlarından eşit olarak yararlanma fırsatını yakalamiş olacaklardır. 

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜN GÜVENCESİDİR. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ülkede yaşayıp da Resmi dil fakiri olan, ne dediği anlaşılmayan, yazdıkları okunamayan devlet memurlarının olması, Resmi dile saygısızlıktır. Bu düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum.Türkçe KPDS, Türkçe Dil tazminatı, Türkçe TOEFL gibi programlar kesinlikle gerçekleştirilmelidir. Hem böylece Türk dili ve edebiyatı, Türkçe öğretmenliği gibi eğitim birimleri de halk tarafından değer verilir hale gelebilir. Saygılarımla.

kuzukulaa 
 26.01.2011 14:57
Cevap :
Güzel düşünceleriniziçin çok teşekkür ederim. Türkiye'de kesinlikle nitelikli bir eğitim yapılabilmesi için ilköğretimden önce okuöncesi eğitim olarak anadili Türkçe olmayanlara bir yıl Türkçe hazırlık sınıfı okutulmalı ve bu sınıflara Türkçe'nin Yanacı Dil Olarak Öğretimi konusunda uzman öğretmenler girmeli derse. Yıl sonunda yeterlilik sınavlarından sonra ilköğretime başlatılmalıdır. Bne İlkokul öğretmenliği yaptım Adıyaman ili, Kahta ilçesinde. Öğrenciler ilkokulu ancak Türkçe öğrenerek 5. sınıfa gelebiliyorlar. Bu da eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaktadır. Onun için önce türkçe yeterlik aranmalıdır. Sayılar.  26.01.2011 15:56
 

Bilgi için teşekkürler www.sorubak.com

burak tan 
 26.01.2011 13:49
Cevap :
Asıl ben teşekkür ederim yazımı okumaya değer bulduğunuz ve okumak için değerli zamanlarınızı ayırdığınız için. Paylaşım güzeldir ve paylaştıkça bilgi varlığımız artar.  26.01.2011 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1814
Kayıt tarihi
: 07.08.10
 
 

1954 doğumluyum. Mersin'de doğdum. Emekli İngilizce okutmanıyım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster