Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '09

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
483
 

Devlet halk dansları Torosları çoşturdu....

Devlet halk dansları Torosları çoşturdu....
 

DEVLET HALK DANSLARI, TOROSLAR’I COŞTURDU...


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu, Toroslar’da sunduğu gösteride izleyenlere büyülü dakikalar yaşattı.

Toroslar Belediyesi’nin ev sahipliğinde sunulan gösteriye, Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Burakgazi, Mersin Üniversitesi yetkilileri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan, mahalle muhtarları ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Program, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın, Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanat Yönetmeni Nilgün Bilsel’e, gecenin anısına bir teşekkür plaketi takdim etmesi ile başladı.

Türk halk danslarına has olan bütün çizgileri, renkleri ve incelikleri büyük bir özenle sunan Devlet Halk Dansları Topluluğunun, tüm dünyada ülkemizi bir bayrak gibi temsil ettiğini belirten Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, şöyle konuştu; “Sanat, tüm evrenin ortak paydası, ruhun incelmesi anlamında her zaman ihtiyaç duyduğumuz, insanların ruhunun incelmesini sağlayan bir unsur. İşte bu gece sanatçı arkadaşlarımızın güzel ülkemizin her yöresinden sunacakları resitalle, hem uluslar arası boyutta şehrimizin reklamını yapacak hem de bu güzelliği seyredeceğiz. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

Daha sonra topluluk, Anadolu’nun zengin dans harmonizasyonuna uyması adına yalın bir renk olmayan turuncu ile benzerliğinden yola çıkılarak adı konulan Turuncu adlı eseri sahneledi.

Türk folkloru içerisinde önemli bir yere sahip olan nişan ve düğün adetlerine bağlı olarak, Anadolu’nun değişik yörelerinin zengin halk danslarından özenle seçilen ve bu yörelerin otantik dans adımlarına sadık kalınarak Anadolu’ya ait gölge oyunu karakterlerinden Hacivat ve Karagöz figürlerinin dansa çevrilmesiyle oluşan eseri geceye katılanlar alkışlarla tempo tutarak izledi.

Program sonunda, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Burakgazi, Devlet Halk Dansları Topluluğu Sanat Yönetmeni Nilgün Bilsel’e bir çiçek takdim etti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster