Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '06

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
424
 

Devlet halkına güvenmiyor!!!

Bugün, öğretmenler günü nedeniyle, bireysel kredi kolaylığı sağlayacaklarını düşünerek, devlet bankası Ziraat Bankasına gittim. Birinci derece devlet memuru olduğumu, zorunlu hizmetimi doğuda(Van'da) yapmış olduğumu söyledim; onbeş saat hiç ücret almadan gönüllü derslere girdiğimi, yaşanılan zorlukları, yaşayanlar bilir ancak. Bankadaki görevli bayan bana başvuru süresinin dolduğunu,ve bana kefilsiz kredi veremeyeceklerini söyledi! Bende birinci dereceye gelmiş, zorunlu hizmetini yapmış bir vatandaş olarak bu güvensizliği çözemedim, biraz şaşırdım, sonra yoğun duygular arka arkaya sıralandı... Bayağı kırıldım doğrusu.Devlet memuruna böylesine güvensiz olursa, halk devlete nasıl güvenecek? Dilenmeden, gasp etmeden, kimseye yük olmadan bireysel kredi başvurum saygıyla karşılanacağı yerde bir kaşı havada gergin bir banka memuresi tarafından reddedildi! Her ay alacağım krediyi ödeyecek gücüm olmasına rağmen benden kefil istediler. Ben kimselere ağız açmadan, yük olmadan ihtiyacım olan parayı geri ödemek üzere devlet bankasına gidiyorum, düştüğüm şu hale bakın.

1927 yılında kurulan ilk Türk bankası " TEB " bana ihtiyacım olan krediyi vermek üzere bir form verdiler. Bu hafta içinde bireysel kredimi alacağım ve arslanlar gibi ödeyeceğim. Anladımki bu ülkede sivil toplum , özel sektör çok daha düzgün çalışıyor. Herşeyi devletten beklemeyin derler, biz doğuda görev yaparken , okulun sınıflarını boyarken, yoksul öğrencilerimize elimizden gelen desteği verirken, kurşunlar burnumuzun önünden vızır vızır geçerken devlet verilen emeğin farkındamıydı? Ziraat Bankası , bir devlet bankası maaşımızı bu banka ödüyor, benden kefil isteniyor.Kefil verdiğimiz emeklerimiz, yüreğimiz. Devlet halkına saygılı olup, güvense böyle olurmuydu hiç?

Benim başvurduğum krediden çok daha fazla maaş alan insanlar var bu ülkede, namuslu, dürüst, iyi niyetli kişiler çok daha güçlü olup, tüm haksızlıklara karşı birleşmeli ve paranın satın alamayacağı gücü oluşturmalı. Para, seks satın alır, ama aşkı satın alamaz. Gerçek değerler paradan çok daha ileride ve çok daha güçlüdür. Benim kefilim verdiğim emek, samimiyetim, ve haksızlıklara karşı savaşmaktan hiç vazgeçmeyecek değerler sistemimdir. Devlet halkına biraz daha güvenmeli, saygılı olmalı. Bir cenaze masrafına bile yetmeyen öğretmen maaşı, bireysel kredi başvurusuyla ağız açıyorsa, devlet gerekli destekte bulunmalı.

Hiç vazgeçmemeli doğruları dile getirmekten. Halk devletine güvenmeli, devlette halkına güvenmeli; eğer güven yoksa huzur yoktur!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru ama eksik söylüyorsun o memur sana ne dedi Neden vermedi bana bir suru sorunlar olmasına ragmen kredi verdi ve tekrar verecek

aykut çavusoglu 
 26.12.2006 18:42
Cevap :
Benden kefil istedi Ziraat Bankası,maaşımızı aldığımız devlet bankası,ben zaten kimseye ağız açmamak ,yük olmamak için böyle bir başvuruda bulunuyordum.Sonra özel bir banka bana istediğim krediyi verdi.Ama devlet bankası vermedi!O nedenle bu yazıyı yazmıştım...  26.12.2006 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2027
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster