Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
301
 

Devlet mal ve hizmetleri bedava sağlasın

Devlet mal ve hizmetleri bedava sağlasın
 

Bedava mal ve hizmet diye bir şey yoktur. Devletin bedavaya veya çok ucuza sağladığı tüm mal ve hizmetlerin bedelini tüm toplum öder.


Çok sık duyarız,Türkiye dahil birçok ülkede insanlar birçok mal ve hizmetin bedava olarak devlet tarafından sağlanmasını ister bunun için bazen şiddet dahi içeren toplu protestolar yaparlar. Devletin sunduğu hiçbir hizmet maliyetsiz değildir, bedava diye sunulsa dahi maliyetinin bir şekilde karşılanması gerekir. Teorik olarak devlet bunu topladığı vergilerle karşılar. Ama uygulamada yeteri kadar vergi toplanamaz ayrıca Türkiye dahil birçok ülkede devlette yolsuzluklar yaygın olduğu icin toplanan vergiler çar çur edilir. Devlet te hizmetleri halka ücretsiz sunabilmek için yüksek faizle Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili ile borçlanır ve /veya Merkez Bankasının kontrolü hükümetin elindeyse para basarak masraflarını karşılar. Sonuç: durdurulamayan yüksek oranda enflasyon. Bu halk için hayat pahalılığı demek. Halk birçok hizmeti devletten bedava olarak alıyorum diye sevinirken bedelini çok daha ağır olarak yüksek enflasyon nedeni ile öder.

Bir zamanlar Sosyalist ülkelerde olduğu gibi devlet herşeyin fiyatını belirler ve düşük tutarsa bu sefer piyasada birçok mal ve hizmetin üretim seviyesi çok düşer ucuz ve kalitesiz mal ve hizmetlerin miktarı toplumun talebini karşılamaz ve karneye bağlanır. Bedava mal ve hizmet diye birşey yoktur. Bu siyasetçilerin eğitimsiz halkı oy için kandırmalarından ibarettir. "There is No such thing as a free lunch : bedava öğlen yemeği diye birşey yoktur." Milton Friedman

Rasih Bensan 29 Aralık 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1932
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster