Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
123
 

Devlet mi, şirket mi?

TC ANAYASASI

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve-- sosyal-- bir hukuk Devletidir

MADDE 5- Devletin temel amaç ve görevleri,

Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, --ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya,-- insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Yeni Anayasa yapmaya çalışan Devlet erkinin, önemsenerek en başa konulmuş 2 ve 5 maddelerinde vurgulanan sosyal devlet ilkesi ile uygulamada tüm devletin görevleri içersinde sayılan hizmetlerin giderinden fazla ücretlerle halka sunulması ile tam bir şirket anlayışı içine girdiğini görmekteyiz. Vergi toplamanın gerekçelendirilmesi için sayılan yol, su, elektirik, eğitim, sağlık, iletişim vs tüm hizmetlerin ücretsiz olması beklentimiz bitmiş, şirketin kar beklenti miktarı insafına kalmış durumdayız. Bir yıl evveline kadar ücretsiz olan hüvüyet cüzdanı yenilenmesi için 1 liralık maaliyetli plastik karta 75 Tl talep eden nüfus müdürlükleri, üstelik halkın tercih ve talebine bakılmaksızın taşınması ve bulundurulması zorunlu olmakla satışı garantilenmiş yer yüzünün en karlı işini yapmaktalar. Çok kısa bir süre sonra bu karlı işin de bir çok temel görevlerde olduğu gibi yüksek bir fiyatla özel sektöre satılacağını öngörmek için kahin olmaya da gerek yok sanırım.

Ülkenin en büyük sanayi, ticari, turistik ve kültür kentinin iç ulaşımında kullanılan köprülerin sanki başka alternatif varmış ve köprü geçişleri tercih ediliyormuş gibi yorumlanıp geçiş fiyatları arttırılıp özelleştirilmeleri gibi. Sosyal devlet tarifi herhalde öncelikle bu ulaşımı sağlamak daha sonra tercih yapılabilecek kalitede ve  talep edenlere ücretli olarak bir geçiş  sunmak olmalıdır.

Her hizmeti bir gelir kapısı olarak görmek, tüm araçları nereye park ettiği bakılmaksızın park aylığına bağlamak şehir içi tüm caddeleri de ücretli yapmakla sonuçlanacaktır sanırım. Her gün gelen küçük küçük zamlara karşı algısı kapanmış bu halk banka kredileri ile geleceğe boçlanırken birde oradan yok bu komisyonu yok şu masrafı adı altında yekünde çok büyük ancak bireysel olarak uğraşmaya değmez miktarları da  KADER sanarak sineye çekmeye bakalım daha ne kadar devam edecektir.

BU ANAYASADA TARİF EDİLEN  SOSYAL DEVLETMİ , LİMİTED ŞİRKETMİ anlayanların yorumlarını bekliyorum. Saygılar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 252
Kayıt tarihi
: 14.10.11
 
 

İstanbul 1946 doğumlu, gazetecilik yüksek okulu eğitimliyim. Müzik ve her türlü spor aktivitesi y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster