Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
127
 

Devlet Okulunda Para İstenmesi

Çocuklarımız bizim en kıymetlimiz.

Ebeveynleri olarak onlar için herşeyi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz.

Ve okul çağında olanlar için yeni bir öğretim yılı daha başlıyor.

Ama veliler pek mutlu değil. Birçoğu da özellikle devlet okullarında, kayıt yaptırırken istenen paralardan şikayetçi. “Para istenmemesi lazım çünkü yasak” deniyor.

Evet, kanunen bu yasak.

Her ne kadar “bağış” adı altında anılmaya çalışılıyorsa da, bağış isteğe bağlıdır. Oysa okul idareleri bunu velinin isteğine bırakmayıp kayıt için zorunlu koşul olarak talep ediyorlar.

Dolayısıyla veliler bu itirazlarında 'esasen' haklı.

Lâkin devlet okulları “eskiden” ancak, isminin hakkını verecek şekilde tüm ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığı okullardı... ama şimdi öyle mi?

Onun için, velileri düşünmeye davet ediyorum:

Bu konuda itiraz etmeleri ve şikayet etmeleri gereken mercî, yani “onaylamamaları” ve asıl kızılması gereken makamlar, okul müdürlükleri midir, yoksa adına kısaca “devlet” dediğimiz devleti yönetmekle sorumlu iktidarlar mı? Yani devletin bu tür işlevlerini anayasal olarak yerine getirmekle bizzat yükümlü olan, ama buna rağmen devlet kendisi olduğu halde bu idari ve yasal zorunluluklarını ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek yine -adı üstünde- kendi okullarına yani devlet'in okullarına yeterli ödeneği vermeyen iktidardaki hükümetler midir?

Öyle ya, bir ticari kuruluş olmayan, kuruluş amaçlarına ve yasalarımza göre bütün ihtiyaçlarını devletten gelecek parayla ancak giderecek olan devlet okullarında, devletten yeterli para gelmeyince okul idarecileri ne yapsın?

Bunun hemen akabinde ise ilaveten en önemli soruyu soralım şimdi de kendimize:

Devletin kendi okullarına yeterli ödeneği göndermeyen o hükümetleri peki, yine biz bu velilerin bir çoğu olarak verdiğimiz oylarla getirmiyor muyuz iktidara?

O halde asıl kızılması gereken, o velilerin bir kısmı, yani bizzat kendimiz olmayayız sakın?

Eğer öyleyse, kendimizden başkasına kızmaya ve şikayet etmeye hiç hakkımız kalır mı artık bu durumda?

Üzgünüm ama, kalmaz maalesef; her birimiz doğru düşünmek zorundayız.

Ne demişler?

Kendi düşen ağlamaz! Sonuçlarına katlanacaksınız; oy verirken düşünecektiniz. Hattâ, bütün bunları asıl, oy verirken düşüneceksiniz...

Filiz Alev
09.09.2019

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eğitim ve sağlık hakkı parasız olmalıdır. Zaten parasız diye de bilinir ama maalesef..Katılıyorum size, duyarlı toplum ön plana çıkıyor burada.

Yalnıztürk 
 04.12.2019 0:38
 

Farklı yönden konuyu ele almışsınız, çok da önemli bir mesele.

Kerim Korkut 
 11.10.2019 7:36
Cevap :
Teşekkürler Kerim Bey...  11.10.2019 22:35
 

Hakikatleri dile getirmişsiniz. Elinize sağlık. MEB para almak yasak diyor, okul idareleri "bağış"ı zorunlu kılıyor! MEB gerçekten para almayı "yasaklasa" herhangi bir idarecinin "bağış" istemeye cesareti olabilir mi? Kimi kandırıyorlar? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 06.10.2019 12:01
Cevap :
Teşekkür ederim değerli katkınıza İsmail Bey, selamlar...  06.10.2019 18:42
 

Çok güzel bir konu sevgili Filiz hanım.Artık eğitim de dahil,her şey özelleştirilmeye çalışılıyor.Bu yüzden,devlet kurumlarının imkanları kısılıyor ki,bu iş çabuk olsun.Bizler para vermezsek okullar kendini döndüremeyecek gibi görünüyor.Ne diyelim,hayırlısı olsun.Sağlıcakla...

fisun gökduman kökcü 
 03.10.2019 9:57
Cevap :
Değerli katkınız için teşekkür ederim Fisun Hnm. Sizin de belirttiğiniz gibi maalesef her şey özelleştirilmeye çalışılıyor. Ancak ülkemizde çocuğunu okutabilecek durumda olan da var, olmayan da var. Dolayısıyla eğitim, milli bir seferberlik konusudur mecburen. Zira cahillerle nerelere vardığımız ortada işte zaten. Sağlıkla ve huzurla diyor, sevgiler gönderiyorum.  03.10.2019 21:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 1652
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 3077
Kayıt tarihi
: 03.03.11
 
 

Ekonomistim, emekliyim. İki evlat annesiyim. Müzikle ilgilenirim, bestelerim vardır. Düşünürüm, a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster