Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
225
 

Devlet Tiyatrolarına "Çirkin" Karalama

Devlet Tiyatrolarına "Çirkin" Karalama
 

Devlet Tiyatrolarına “Çirkin” Karalama

İSTANBUL DEVLET  TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ

 

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 2 Ekim’de  prömiyer yapan ve o tarihten beri 49 temsil yaparak izleyiciden ve eleştirmenlerden son derece olumlu eleştiriler alan “Çirkin” adlı oyunumuza karşı bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olmasından üzüntü duyuyoruz.    Dünyaca ünlü Alman yazar Marius von Mayenburg ’un yazdığı oyun bugüne kadar pek çok dile çevrilerek dünyanın saygın tiyatrolarında izleyiciyle buluşmuştur. Oyun özünde çağımızda insanın geldiği noktayı keskin bir kara mizahla eleştirmekte ve herkesin yaşadığı toplumu ve kendisini sorgulamasını hedeflemektedir.

 

Bir oyun içinde pek çok düşünce tez ve karşı tez taşır. Tiyatromuzun en önemli misyonlarından biri de toplumda, dünyada olanları doğru ve yanlışıyla gözler önüne sererek, halkı eleştirel düşünceyle tanıştırmaktır. Ancak oyunun bağlamından kopartılmış sahnelerinin ve repliklerinin cımbızlanıp kamuoyuna servis edilerek konusunun ve mesajının çarpıtılması, ne yazık ki genelde sanat camiasını, özelde kurumumuzu kamuoyu önünde zor duruma sokma suiniyeti taşımaktadır. Kamuoyunu yansız ve doğru habercilikle bilgilendirmenin tüm basın ve medya kuruluşlarının asıl görevi olduğunu düşünüyor, çarpık ve yanlı haber anlayışıyla tiyatronun ve kurumumuzun önünü tıkamaya kalkanları şiddetle kınıyor ve bu üzücü durumun kısa sürede telafi edileceğini umuyoruz.

 

Oyununun konusuna gelince; Çirkin insanların fiziksel özelliklerine göre değerlendirildiği, güzelliğin başarının olmazsa olmaz ilk şartı olarak nitelendirildiği günümüz toplumuna ilginç bir eleştiridir. Günün birinde tüm dünyanın imreneceği bir güzelliğe sahip olan birinin kariyerinin, eşi ile ilişkilerinin, sosyal yaşamının ve prensiplerinin bundan ne derece etkilenebileceğini gösteren oyun, her şeyin dış güzellikle ölçüldüğü bir dünyada, iç güzelliğin hükmünün nasıl da yok olacağını anlatmaktadır.

 

 

“ Çirkin ” Oyununa Dair Basın Açıklaması

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ                                         

Basında çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberlerden ötürü aşağıdaki basın açıklaması gerekli görülmüştür.

 

“Çirkin” adlı oyunun, yapısı gereği, her oyuncu iki rol canlandırmaktadır. Aynı oyuncu hem kadının oğlu, hem de kadının sevgilisi olarak iki karakteri canlandırmaktadır. Yani oyuncunun canlandırdığı iki ayrı rol, tek bir karakter olarak algılanmış ve haber yapılmıştır. Bahsi konu olan sahne, kadının sevgilisi ile olan sahnedir. Anne-Oğul ilişkisi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

            Devlet Tiyatroları repertuvarı gereği sahneye koyacağı oyunlarda gereken titizliği göstermek zorunda olduğunun bilincinde ve sorumluğunda bir sanat kurumu olarak, oyunun sahnelenme aşamasında her türlü yanlış anlamaya meydan vermeyecek hassas yaklaşımı benimsemiş bir kurumdur.

 

            Kamuoyuna duyurulur. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Önce ekmekler küçülür klasiği vardır ya... Sonra sıra herşeye gelir... Sanat nasibini almaz mı? Herkes yaşayacak kendi payına düşeni... Biz buyuz ne yazık ki...

yeşilsoğan 
 22.02.2013 9:48
Cevap :
Değerli arkadaşım. Umuyorum ki olayı fark edemeyenlerin de gözü açılsın. Umut dünyası işte. Teşekkürlerimle...  28.02.2013 0:25
 

Tiyatro; ve Devlet Tiyatroları bir ülkede sanatın olmazsa olmazıdır. Ve sanatı yemek istemektedirler. Bakalım kimler "Afiyet Olsun!" diyecek! Saygılar.

Erdal Ceyhan 
 22.02.2013 8:40
Cevap :
Çok üzücü ama durum bu merkezde. yedirtmemk için tiyatrolara gitmeliyiz ve koltuklar dolmalı. Teşekkürler...  28.02.2013 0:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1315
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster