Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
371
 

Devletçiliği gören Atatürk'e koşuyor

Devletçiliği gören Atatürk'e koşuyor
 

Atatürkçülük


Yıllar yılı Atatürkçülüğün sol bir ideoloji olmadığını ve ekonomik buhranlardan dolayı zorunlu olarak “Devletçilik” ilkesinin CHP’nin siyasi programını oluşturan ilkeler arasına girdiği söylemişimdir.

Ancak ne denilirse denilsin kendilerine diğer partilerde yer bulamayan “çıkarcı” bir kısım solcu geçinen vatandaşlar Atatürkçü Düşünce Derneklerini işgal etmiş ve CHP tabanında kendilerine yer bulmuşlardır. Bu durum; Atatürkçülüğün toplumda yanlış anlaşılmasına ve itibar görmemesine neden olmaktadır.

ATATÜRK’Ü HERKES SEVEBİLİR AMA İDEOLOJİ AYRI BİRŞEY

Atatürk’ü kadınlara vermiş olduğu haklardan dolayı, saltanatı kaldırdığı için ya da demokratik siyasi hayata geçmek için attığı adımlardan dolayı sevebilirsiniz ancak Atatürk’ü sevmek onun ideolojisine sahip olmak değildir. Atatürk ideolojisi; Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan değişimlerin zaman ile gelişerek gelecek kuşaklara aktarılması ile modern Türk Toplumu’nun yaratılmasıdır. Bu düşünceye sahip olmak, Atatürk’ü anlamak ve onun izinden gitmek demektir.

ATATÜRK’ÜN ASKERİ Mİ? TABİ Kİ HAYIR

Atatürk’ün siyaset ile orduyu ayırıp ayırmadığını bugün bir çocuğa sorsanız bile bilir. Ki bunu yapmasının nedeni de askerin ülke yönetimini ele geçirip diktatörlük kurmamasıydı. Bu ülke Enver Paşa döneminde bunları yaşamasından dolayı gelecekte de bu tip olaylara maruz kalmaması için Atatürk kendisi dahi ordudan uzaklaştı.

Atatürk, düşüncelerini ve fikirlerini O’nu takip eden sivil yurttaşlara emanet etti. Devrim yaparak kitlelere hayatlarının en zor dönemlerini geçirtebilecek askerlere değil. Çünkü askerlerin görevi bizi ve ülkemizi düşmandan korumak, bizim de görevimiz EBEDİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ VE DEMOKRASİ’Yİ korumaktır. O yüzden, Atatürk’ün askeri değil, her zaman O’nun sivil takipçisiyiz.

ARPA SUYU SOLCULARI YA DA HER NEYSE…

Solcusu, sağcısı ve orta yolcusu hepsi bizim değerimiz. Demokratik hayatımızın olmazsa olmazlarıdır. Herkesin tek bir düşünceye sahip olmasını beklemek bizleri diktatörlükten başka bir yöne götürmez. O sebep ile her düşünceden insanla konuşmaktan, onların fikirlerini dinlemekten ve onlarla vakit geçirmekten inanılmaz keyif alırım.

Ancak bir grup var ki onlara sadece acınası gözlerle bakıyorum. Bunlar; kafaları çekerler, sarhoş olurlar ve şarkılar eşliğinde “ŞEREFİNE TAYYİP” derler sonrasında ise kahkahalarla gülerler. Kendilerini solcu olarak tanımladıkları için de ben bunlara “ARPA SUYU SOLCULARI” diyorum. Zaten daha fazlası da olamaz. Muhafazakarların da bu işlerin tam karşıtındaki yaptıklarını aynı şekilde karşılıyorum. Çünkü, her ne düşünceden olursa olsun kendi değerlerini korumak için acı çeken insanları böyle anmak vicdansızlıktan başka bir şey değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 498
Kayıt tarihi
: 30.03.12
 
 

Göksel Topçu, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Şuan Çandarlı Belediyesi'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster