Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
323
 

Devletin "karakutusu" nasıl çözülür?

Devletin "karakutusu" nasıl çözülür?
 

Karakutu tabiri, uçaklar için kullanılır. Seyrüsefer halindeki uçakların her hareketini, pilotların konuşmalarını ve her türlü teknik arızayı kaydeden bir tür kasetler oluyor bu karakutular.

Uçak herhangi bir şekilde kaza yaptığın da, tamamen parçalansa bile bu "karakutular" hiç bir şekilde zarar görmüyor ve uçağın hangi nedenle düştüğü bu karakutuların çözümlenmesiyle anlaşılabiliyor.

Ne var ki, bu "derin hafıza"ların çözümün her ülke yapamıyor. Bunların çözümü için gerekli ileri teknoloji de yine gelişmiş bazı ülkelerde bulunuyor. Örneğin, bir Türk uçağı kaza yapsa, karakutuyu Türkiye'de inceleme imkanı yok.. Bunun için Hollanda gibi, Fransa gibi gelişmiş teknolojiye sahip ülkelere başvuracaksınız...

Karakutu, sadece uçaklarda yok. Devletlerin gizli eylemlerini arşivledikleri "kozmik oda"lar da bir tür "karakutu" özelliği gösteriyor. Bugün pek çok yazar söz konusu "kozmik oda" için, karakutu benzetmesine başvurmuş...

Devletin "derin hafıza"sının kayıtlı olduğu bu "karakutu" nasıl çözülecek?

Herşeyden önce, kafalardaki "karakutu"ların bu çözülmeye onay vermesi gerekiyor. Türkiye toplumu yüzyıllık bir "şifreleme" eylemine uğramış kafayı taşıyor omuzlarında. Bu yüzden kafasındaki "karakutu"yu çözemeyenlerin, devletin karakutusunun çözülmesine karşı çıkmaları doğal sayılmalı..

Unutmayalım ki, uçakların "karakutuları" kaza yaptıkları zaman deşifre edilir..Devletlerin "karakutuları" da, devletler kaza yaptığı zaman okunacaktır. Siz, devletin hukukunu hiçe sayan eylemler yapmasanız, şöyle veya böyle suça bulaşmasanız, kimse karakutuyu çözmek için girişimde bulunmayacaktı.

Ama, öyle mi oldu? Türkiye, faillerinin söz konusu "karakutularda" kayıtlı olduğu, binlerce "faili meçhul"ün, yüzlerce toplumsal provokasyonun, sayısız siyasi cinayetlerin ülkesi oldu.

Yani, bu ülke sayısız "kaza" ya uğradı.. Bunların hangisi "pilotoj hatası", hangisi "teknik arıza" bunları anlamak için karakutuyu okumak zorundayız.

Böylece, daha güvenli ve daha kendimiziden emin "uçuşlar" yapabileceğiz..

Galiba, bugün yapılmakta olan da budur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Bey Karakutu'nun(!) nasıl çözüldüğünü hep birlikte görüyoruz. Önde bir devlet büyüğüne(!) suikast iddoiası, arkasından karakutunun çözümü... Selamlar...

Mesut KARİP 
 29.12.2009 12:11
Cevap :
Mesut bey, karakutu çözüldüğünde neyin iddia neyin gerçek olduğunu anlayacağız...Selamlarımla.  30.12.2009 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 811
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster