Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
183
 

Devletin kadına şiddet konusunda yasaları var ama çocuklar için yok; yani çocukları dövebilirsiniz

Devletin kadına şiddet konusunda yasaları var ama çocuklar için yok; yani çocukları dövebilirsiniz
 

Devletin kadına şiddet konusunda yasaları var ama çocuklar için yok; yani çocukları dövebilirsiniz.

Gerekçesi ne olursa olsun anne babaların, diğer büyüklerin ve akranların çocukları dövmeleri halinde ilgili çocuk ya da yakını, hatta olaya şahit ilgisiz vatandaş çocuk şikayet hattını arayarak şikayetçi olmalı.

Halen ülkemizdeki çocukların en az üçte biri anne baba, diğer büyükler ve akranları tarafından dövülüyor, işkence ediliyor, bazı şeyler ya da istemediği şeyler zorla yaptırılıyor. Büyüklerin öngördüğü şekilde davranmaları için baskı yapılıyor.

Anne babası bile olsa çocuğa istemediği bir şeyin yaptırılması suçtur. Çocuğa hiçbir şeyi zorla yaptıramazsın. "Sözümü dinleyecek yoksa kulaklarını koparırım" Asıl ben senin kulaklarını koparırım, ülkede devlet olmadığı için böyle konuşuyorsun. Bizim düzenimiz geldiğinde kendi çocuğuna bile fiske vuramazsın!

Çocuğun yararına olduğu düşünülen şeylerin yaptırılmasında çocuğa sevgiyle yaklaşmak, onun istemesini beklemek ya da anlatarak ikna etmek dışında şansın yok.

Çocuk şikâyet hattı ilgili aileden sorumlu bakanlık bünyesinde bütün Türkiye’de kolay ulaşılabilen bir sistem olarak kurulmalı. Şikâyetlerin alınması halinde bakanlığın ilgili personeli ve güvenlik birlikte anında müdahale edip suçlu ve mağduru tespit etmeli. Olay nedeniyle zarar görmesin diye çocuk gizlenebilir. Ortada fiziksel ve ruhsal bir mağduriyet hali varsa çocuk gizlice tedavi altına alınır. İlgili kişi babası annesi bile olsa bunun bir müeyyidesi olacak hapse girer yani. Valla ben bir çocuğa bir tokat atanı bile hapse atarım. Zira haketti denilse bile o bir tokat çocuk için ileriki hayatında travmadır. Hem zaten haketti diye bir şey yok. Büyükler de yanlış yapıyor, biz onları dövüyor muyuz? Ben disiplin amaçlı dahi olsa çocukların cezalandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Eskiden tırnak muayenesi yaparlar tırnağımızı kesmediysek elimize cetvelle vururlardı.

Anne baba öğretmen devlet her neyse sevgi göstererek ve anlatarak, biraz tatlı sert ama asla dövmeden ve bazılarının yaptığı gibi(harçlığını kesmek, tuvalete kilitlemek vs) çeşitli cezalar vermeden çocuğa daha küçük yaşından başlayarak temizlik alışkanlıklarını kazandırmalı.

Hangi nedenle olursa olsun çocukları dövenler mutlaka cezalandırılmalı. Bence bunun en hafif cezası bir yıl hapistir. Çocukları dövenleri cezalandırmayan kanunları ben tanımıyorum. Bu ülkede çocukların %40 dövülüp işkence görüyor ve ortada tutuklu ya da hapiste hiçbir suçlu yok. Ülkemizde yüzlerce çocuk dövülüyor işkence ediliyor. Devlet bir kişiyi bile tutuklayıp hapse atmıyor. Yazıklar olsun bu devlete! Çok kızgınım! Devleti AHİM'e şikâyet edeceğim! Annesiymiş babasıymış sittirsin gitsin, dövemez kardeşim! Çocukları dövmenin hiçbir şekilde gerekçesi mazereti yoktur! Türkiye geri kalmış cahil bir ülke, cahil bir devlet. Anne babalar çocuklarını dövmenin kendileri için hak olduğunu sanıyorlar. Tapusu onlardaymış. Ben gösteririm tapuyu onlara! Sanatçıymış, sivil toplum kuruluşuymuş, beş kuruş etmezler! Hiç bir olaya müdahale ettikleri yok! Nefret ediyorum bu ülkeden ya! Çocuklarımızın %40'ı yani 4 milyon çocuğumuz her yıl dövülüyor işkence görüyor. Kerim Korkut düzeni geliyor. Çocukları dövenleri kulaklarından tavana asacağım!

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocuktan önce anne, baba eğitimine önem vermeli.

Berrakça 
 17.08.2014 11:13
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Canan hanım.Selamlar efendim.  17.08.2014 15:31
 

Çocukları dövmemek konusunda söylediğiniz herşeye katılıyorum. Ancak ceza konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira Hukuk'ta da ceza olduğuna göre, çocuk hakettiğinde cezayı kesinlikle öğrenmelidir. Yoksa zanneder ki, ileride hiç bilmeden ama hukuken cezayı gerektiren bir yanlış yaptığında, ne olduğunu şaşırır, afallar kalır. Asıl bu onda travmatik bir etki bırakır. Başına geleceği bilmek, cezanın ne olduğunu, niye olduğunu önceden idrak etmek durumundadır. Ama tabii ki çocuğa verilecek ceza da asla travma yaratacak cinsten ve onur kırıcı olmamalıdır. Selamlar, saygılar...

Filiz Alev 
 09.08.2014 0:06
Cevap :
Ceza, özellikle çocuklara ceza verilmesi konusunda farklı düşünüyoruz...  09.08.2014 18:51
 

Çok önemli bir konuyu yazmışsınız, dileriz ilgililer fark edip gerekeni yapar...

Kadri KANPAK 
 08.08.2014 12:10
Cevap :
Pek olmuyor ama inşallah...  09.08.2014 17:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4777
Toplam yorum
: 12840
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster