Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '13

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
310
 

Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası var mı?

Turizm bir tarla gibidir, kim ne ekerse onu biçer diyeceksiniz bu tarlanın sahibi kim sahip çıkıyor. Köşe yazarlarına bakıyorum yok bu sene böyle olacak, yok şöyle olacak yok, bu kadar fazla verisi var. Yok, bu kadar getirisi artı doğruluk payı vardı, var muhakkak ona şüphe yok ama gerçek olan bir şey var bu tarlayı iyi bir şekilde ekip, biçemiyoruz tam olarak faydalanamıyoruz.

Her yıl turizm teşvik yasasına göre yüzlerce 5 yıldızlı otellerin yapılmasına devlet yardımcı oluyor her türlü desteği veriyor otelin yapımında kullanılacak her türlü malzemeyi bu teşvik yasalarına göre destekliyor bu çok güzel ülkemizin gelişimi için ve insanlara iş imkânı sağlamak.

Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası var mı?

Turizmde çalışan personel sayısı ve aileleri ile milyonları bulmaktadır.

Oteller yazın 6 ay açık 6 ay kapalı çalışanlar yazın çalıştıklarıyla kışın yediklerini ödüyorlar. 

Onun için devletin bir turizm çalışanları için bir destek yasası çıkması gerekir diyeceksiniz ki uzun vadeli bir turizm politikamız yok ki nasıl çalışanın bir destek politikası olsun değil mi?

Bizim atalarımızın güzel bir sözü vardır ( ÖNCE DÜZEN SONRA KAZAN ) turizmde karşılığı önce otel yapılır sonra düzen kurulur sonra kazan konur yani işçi alınır burada sorun  

‘Düzen de değil kazandaki paylaşımda’ 

Önceleri işsizlik maaşı vardı devlet sonra o kanunda değişiklik yaptı bunun alımını zorlaştırdı.

Geçen sene devletin yapmış olduğu denetimlerde turizm çalışanlarının çalışma koşulları gözden geçirildi sekiz saat çalışma sistemine göre çalışılması gerektiğini hatırlatıldı.

Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası çıkarması gerekir bu nereden çıktı derseniz müsadenizle açıklama yapayım.

Turizm çalışanının çalışma süre ortalama olarak altı aydır, altı ay da sezon nedeniyle çalışmamaktadır, yani altı ay içinde almış olduğu ücreti tasarruf edecek ki kışın geçimini sağlasın bu yıllardan beri, aynı şekilde devam etmektedir.

Açılan her otelin personeli diğer otellerin personelinden karşılanmaktadır. Personel tam yetişmeden yeni açılan otele gitmektedir hem bir üst pozisyona ve daha iyi ücrete  iyi yetişmeyen personel hem yeni otele faydası olmuyor hem de kendi tam yetişmediği için eleman yetiştirmekte faydalı olamıyor.

Sonra sezon içinde başlıyor eleman sirkülasyonu bu işletmeler içinde büyük maliyetler personel içinde istikrarsız bir sezon oluyor. 

Her otel yetişmiş personel arıyor detaylarda şöyle iyi maaş, kış garantisi, deneyimli olacak    örnekler  böyle uzayıp gidiyor.

Ama ortada yetişmiş elaman yok. Artık eskisi gibi otel önlerinde insanlar iş aramıyor oteller eleman arıyor.

İşinde yetişmiş bir deneyimli personelin süresi en az 5 yıldır. 

Ekmeden biçmek için sıra bekleyenler gibiyiz.

Tabi burada iyi şeyler de var mesela turizm meslek liseleri bunlardan nasıl faydalanıyoruz bir de o konuya bakalım   

Turizm meslek liselerinde okuyan genç aşçı kardeşlerimizin stajyer olarak çalıştıkları  işletmeler tarafından okulları bittikten sonra, işe alımı çok az olmaktadır çünkü 1,2,3  sınıfta   okuyanlar stajyer olarak tekrar işe alınmaktadır, bu da mezun olan öğrenci kardeşlerimizin işe alınmaması demektir o zaman ucuz adam politikasından dolayı personel olarak turizme dahil olamamaktadırlar. Devletin turizmin ihtiyacı giderilsin diye açmış olduğu okullardan mezun olan  genç kardeşlerimiz ne zaman sisteme dahil olurlarsa kademeli olarak gelecek 5 yılda  kalifiyeli personel ihtiyacı ortadan kalkacaktır. 

Ekmeden biçmek istersen boş tarla görürüz.

 

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1428
Kayıt tarihi
: 25.05.11
 
 

Ramazan Kır; ( Cici oğlu Etem’in) 4. çocuğu olarak 1964 yılında Emirdağ'a bağlı Davulga'da Kasaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster