Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1555
 

Devletler insan olsaydı......

Devletler insan olsaydı......
 

tatilrehberim.us


 

Hep böyle oluyor. Gece uykudayken birden aklıma bir konu geliyor ve uykum kaçıyor. O konu ise ertesi gün benim için bir blog haline geliyor. Bu gece de aklıma birden "Eğer Devletler insan olsaydı, hangisi erkek, hangisi dişi olur? Bunların dünyadaki konumları nasıl olurdu? diye sorular aklımı kurcalayınca sabahın erken saatinde bu konuyu yazmaya başladım.
 
Dünyada akla gelen ilk devlet mi diyeyim yoksa ülke mi? Neyse ikisi de aynı şey nasıl olsa,  ilk akla gelen ABD oluyor. ABD, eğer bir insan olsaydı herhalde etrafında silahlı muhafızları olan zengin bir mafya babası olurdu. Tabii bu mafya babasının yasal bir eşi de olmalıydı. Zengin bir eş. Üstelik sessiz, kocasının işine karışmayan, itaatkar bir eş. Herhalde böyle bir eş Suudi Arabistan olurdu. Bunların da yasal bir çocukları olmalıydı. Bir kız çocuğu, adı Kuveyt. Tabii, baba zengin, ana zengin, kız da dünyanın en zengin kızı oluyor bu durumda.
 
Bir gün bu kıza Irak adındaki bir komşu çocuğu tecavüz ediyor. Annesi perişan bir durumda, babasının bu işe bir el koymasını istiyor. Tabii, babası boş durur mu? Hemen en yakın yandaşı İngiltere ile birlikte bu komşu çocuğunu doğduğuna pişman ediyor. Sadece pişman mı ediyor? Erkek olduğuna bakmadan önce tecavüz ediyor. Daha sonra cinsiyet değiştirme operasyonuna tabi tutarak, önce kadın yapıp, sonra da metresi oluyor bu Irak adlı kişi ABD'nin.
 
İlerleyen yıllarda terörist bir kız ABD'nin ikiz kulelerini yıkmaz mı? Vay sen misin benim kulelerimi yıkan? Hemen bu ABD harekete geçip, bu Afganistan adlı kıza, önce tecavüz ediyor, sonra onu da metresi yapıyor.
 
Bu ABD nin bir de gayrimeşru çocuğu var. Adı İsrail. Genelde babası belli olmayanlara bir ad takılır, ama bu İsrail'in babası belli de anası belli değil. İsterseniz o adı bu anası belli olmayan kişi için de kullanabilirsiniz. Bu İsrail babasına güvenerek, mahallenin kabadayısı oluyor ve kendinden büyük abilerine bile kafa tutabiliyor. Buna gıcık olan bir kişi var. Adı İran. "Ben" diyor, "Seni de babanı da takmam." diyor ama, babası da aba altından sopa göstermeye devam ediyor. Aynı şekilde bu İsrail de her zamanki gibi babasına güvenerek, İran adlı çocuğu tehdit etmeye devam ediyor.
 
Bazı aileler vardır. Ailenin en büyüğü olan büyükbabaları öldüğünde o aile dağılır. İşte bu ailelerden büyük babaları ölen iki aile. Büyük babalarının adları, biri  Sovyetler Birliği, diğeri ise Yugoslavya idi.
Sovyetler ölünce Rusya  eşi Ukrayna'dan boşandı. Çocukları olan Letonya, Litvanya ve Estonya, artık büyüdüklerinden kendi ayakları üzerinde durabiliyorlardı. Büyükbabaları aynı olmasına rağmen, ana ve babaları ayrı olan Azerbeycan ve Ermenistan'ın ise araları hiçbir zaman iyi olmadı. Bununla birlikte Rusya dünyanın ikinci mafyası olarak sahnelerde yerini almaktadır. 
 
Yugoslavya öldüğünde ise anaları Sırbistan çocukları arasında büyük ayırım yaptı. Uzun süre Karadağ'ı bırakmak istemeyen Sırbisten en büyük eziyeti Bosna Hersek adlı çocuğuna yaptı. Ama en sonunda bütün çocuklar analarını tek başına bırakarak kendi geleceklerini çizdiler.
 
Dünyanın en uzun evliliğini sürdüren Çekoslavakya evli kaldıkları 75 yılın sonunda 1993 yılında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ayrıldılar. Ama çiftlerin bu ayrılıkları kavgasız ve dövüşsüz olarak tek celsede sona erdi. Bir kadın olarak buna en çok üzülen Slovakya oldu.
 
İngiltere, Fransa, Almanya erkek olmalarına rağmen her zaman ABD nin yalakası olmaya devam ettiler. 
 
Yıllar önce ise başka kıtalardan köle olarak aldıkları kişilerle daha sonra evlenen ülkeler, İspanya ve Portekiz oldu. Ama yıllar sonra Portekiz, Brezilyayı azat ederek boşadı. Aynı şekilde İspanya'da Arjantin'i azat etti ve boşandılar. Ancak şu anda gerek İspanya, gerek Portekiz'in işleri çok kötü gitmekte her an iflas etmeleri beklenmektedir.
 
İsviçre tarih boyunca tarafsız olduğu için o bir tüp bebektir. 
 
İtalya ise gözüme her zaman bir kız olarak görülmüştür. Ama bakire bir kız olmasına rağmen Vatikan adlı bir erkek çocuğu vardır. Bu yüzden kendisini Hz. İsa'nın annesi Meryem'e benzetenler olmuştur. Belki de bu yüzden Vatikan'ı tüp bebek olan İsviçre korumaktadır. 
 
Doğu Asya'da ise Habil ve Kabil gibi iki düşman kardeş vardır. Bunlardan Kuzey Kore'yi Kabil'e, Güney Korey'yi Habil'e benzetebiliriz. 
 
Doğu'nun yükselen değeri Çin, ise ikinci Dünya savaşından sonra yoksulluk çeken ve kısa zamanda kendisini toparlayan Japonya ile iyi komşuluk ilişkilerini sürdürmektedir.
 
Yakın komşularımızdan Yunanistan ise şu sıralarda üçüncü sınıf pavyonlarda dansözlük yaparak geçimini sağlamaktadır. 
 
Türkiye'ye gelince, ülkemiz için ben şimdilik bir yorumda bulunmayacağım. Arzu ederseniz sizler  Türkiye'yi  yorumlarınızla istediğiniz bir konuma koyabilirsiniz. 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Erol Özışık; Bu yazınızın yazıldığı tarihte MB üyesiydim buna rağmen bu önemli, gerçek ve yazılması gereken yazınızı okuyamamışız.Büyük Şeytanı mafya babasına,Suudi Arabistan'ı itaatkar kadına ve İsrail'i gayrı meşru çocuğa benzetmeniz bana oh dedirdi. Bu Şeytan nasıl olduysa Suudi Arabistan'ı da yanına aldı. Bakın bu günlerde Kudüs için bir açıklamalarını duymadık. Bunlar sözde melekleri temsil ediyorlar.Yazınız bana çok şeyler öğretti.Size yürekten teşekkür ediyorum.Size olan sevgimin, saygımın, güven ve itimadımın değerini bulduğuna inandım. Saygılarımı sunuyorum. Daima sağlık ve mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 09.12.2017 3:08
Cevap :
O tarihte iki bölüm halinde böyle iki yazı yazmıştım sayın Burakgazi. Birincisi dünya devletleri hakkında, ikincisi de ülkemizin komşularıyla ilişkileri hakkındaydı. Ne kadar zaman geçerse geçsin bazı gerçekler hiç bir zaman değişmiyor. Suudi Arabistan, kocasının sözünden dışarı çıkmıyor. Allah onlara petrol vermiş. Onlar da zevk ve sefa içinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Yorumunuzdaki onore edici cümleleriniz için de çok teşekkürler. Beni mahcup ediyorsunuz. Saygılar, selamlar....  09.12.2017 11:47
 

MÜThiş güzel bir yazı. Ülkeler ve bağlantıları bu denli güzel anlatılır. Ülkemizden bahsetmemişsiniz. Bende etmiyeceğim. Çünkü müstehcen duruma düşeriz diye kaygı duyuyorum. Teşekkürler ve saygılar..

hssensoz 
 28.08.2012 19:37
Cevap :
Ülkemizden yazımın ikinci bölümünde söz ettim sayın Şensöz. Bu bölümde yorum yapan arkadaşların görüşlerini almak istedim. Beğeniniz için teşekkürler. Saygılar, selamlar...  28.08.2012 21:35
 

isik hocam, abd basinin da tabir yerinde ise esamesi okunmaz! Ozellikle guney amerika ulkeleri cok daha gorunur. Bunda ticari iliskilerin de rolu buyuk tabi. Arasira parali ilan seklinde bizimkilerin bana gore komik yazilar cikar. Yazarlar da halen ekonominin cok isindigi yonunde bazen! Ama dikkat cekici ne zaman bir aksiyon gerekse ve bizim on saflara surulmemiz gerekse hemen iyi muttefik iyi ekonomi yonunde manipule dilmis haber cikar. Isin gercegi ne kadar kofte o kadar ekmek! Cukulata avrupa ulkelerinin bize de kala kala loly pop kalmis! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 24.08.2012 23:41
Cevap :
Yani, kısaca bizi kullanmak istedikleri zaman ön plana çıkıyoruz demek ki...O zaman bizimkilerin böbürlenmeleri boşuna. Ancak burada kendimizi kandırıyoruz. Açıklamaların için teşekkürler sayın Newyorker. Saygılar, selamlar....  25.08.2012 15:49
 

Atatürk zamanında Türkiye sert görünümlü çocuklarına sahip çıkan haksızlığa sert davranan Hulusi Kentmen di.Baba öldü torun mafya babasının koltuğu altına sığındı kişiliğini yok etti ne denirse yapmak zorunda kalan tıfıl oğlan.Aslında ona sert ama etkili bir şamar vurmak lazım.

metin kebabci 
 23.08.2012 20:46
Cevap :
Ne yazık ki öyle.   24.08.2012 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3368
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster