Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '13

   
  Kategori
  Gezi - Tatil
  Okunma Sayısı
  99
   

  Devletlerin Pasaportları

  Dunya devletleri icerisinde en cok itibar goren, sahibini kolayca sinirlardan geciren pasaport hangi devlete aittir? 

  2012 yilinda yapilan bir arastirmaya gore en gecerli pasaport Danimarka devletinin cikmis. 

   

  1. Denmark: 169 ulke ye vizesiz girebiliyor
  2. Sweden, Finland, Germany: 168
  3. UK, Netherlands, France, Belgium: 167
  4. Luxembourg, Italy, USA: 166
  5. Spain, Japan, Norway, Portugal, Ireland, New Zealand: 165

  Ingiliz vatandasligi almadan evvel, Turk pasaportu ile seyahat ederken, United States e seyahatlerimde hic zorluk yasamadim fakat EU icerisinde hem girislerde hem cikislarda yedinci derece insanmisim gibi uzun uzun sorulara tabi tutuluyordum.

  Ingiliz vatandasligini almami takiben yaptigim seyahatlerde EU icerisinde gulumseme ile 2 saniyede pasaport memurunun onunden geciorum, memur pasaporttaki resimle beni karsilastirip pasaportumu elime verior, 2 saniye suruyor. Bu, EU vatandaslarinin EU sinirlari icerisinde yasamay ve seyehat etme hakkindan kaynaklaniyor.

  US e ESTA visa ile, Avustralya'ya yine electronic visa ile seyahat etmeye basladim. Pasaport kontrollerinden sorgusuz sualsiz  gecsem bile hemen arkadaki gumruk siralarinda ufak tefek sorulara tabii tutulmaya devam ettim. Cogu US vatandaslari avustralyada ozellikle aranir, yine Londrada Ispanyadan gelen ucaklarin kapilarinin onunde kopekli polisler bekler cunku bazi ispanyol vatandaslari guney america baglari nedeniyle uyusturucu tasima riskine sahiptirler. 

  Canada ve Avustralya Commonwealth ulkeleridir, Birlesik Kralligin kralicesi de commenwealthin basidir, fakat ingiliz vatandaslari bu ulkelerin girislerinde yine de sorulara tabii tutulurlar. 

  Dolayisiyla bir ulkeninin pasaportunun gecerliligi o ulkenin kac ulkeye vizesiz seyahat edebilmesi ile alakali degildir. Bu, devlet pasaportlariyle degil pasaport sahibinin risk seviyesi ile belirlenir.

   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Pasaport kişinin ülkeye girişinde kanuni engel bulunmamasını ifade eder. Ülkeye giriş yapılırken ayrıca vizede almak gerekir. Vize ülkeye girişte mutlak hak sağlamaz. Gerekçelendirilerek kişiye neden alınmadığı tebliğ edilir. İlgili kişi girmek istediği ülke mevzuatına göre itirazda bulunabilir. En azından Türkiye için durum böyle. Ülkelere giriş çıkışlar bir risk olmadığı sürece vatandaş-yabancı ayrımı yapılmadan yapılır fakat takdir edilmelidir ki ülkenin kendi halkı için kamu düzeni, güvenliği yada sağlığı gibi haklı gerekçelerle sınırlamalar yapılabilir. Ülkenin yönetim anlayışına göre uluslararası anlaşmalar çerçevesinde vize kolaylıkları, pasaport kolaylıkları sağlanabilir. Blog için teşekkürler

  Muksit Aramis 
   17.01.2014 20:34
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
   
   
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 1
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 99
  Kayıt tarihi
  : 17.02.13
   
   

  17 senedir İngiltere'de yaşıyorum, diş hekimi olarak görev yapıyorum, en büyük zevkim seyahat, ün..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster