Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
109283
 

Devrim nedir ve nasıl yapılır?

Devrim nedir ve nasıl yapılır?
 

Önümüzdeki günleri tartışmaya açarken, bilmemiz gerekenler var. Bundan yola çıkarak şu soruyu soruyorum.

Devrim nedir ve nasıl yapılır?

Önce Türk Dil Kurumu sözlüğünden “Devrim” kelimesinin ne anlamda kullanıldığını öğrenelim.

Devrim (isim)1. Belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik.

2.İhtilal: "Fransız devrimi."

3. Eskimiş: İnkılâp.

4. Eskimiş: Çevrilme, katlanma, bükülme

Karşı devrim (isim, toplum bilimi): Bir devrimi yıkmayı ve onun ürünlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen hareket.

Buradan anladığım “Devrim” belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik yapmak oluyor. Şurayı tekrar vurgulamak gerekirse, devrim olabilmesi için o hareketin “Nitelikli” olması gerekmektedir.

Buna göre “Devrim” bir anlamda da “İlericilik” demek oluyor.

Bir başka devrimcilik daha var. O da “Karşı devrimcilik” hareketidir. Yani, yapılmış ileri ve güzel şeyleri yıkmak, ortadan kaldırarak eskiye dönmek.

Buradan hareketle Atatürkçülük veya Kemalizm, gericilik, geriye götürmek mi?

Ne yazık ki bu gün bunları “Fikir özgürlüğü” içinde tartışıyoruz. Daha doğrusu tartışmıyoruz da “Karşı devrimci” olanlara karşı, devrimleri savunmak durumunda kalıyoruz.

Burada Atatürk’ü “Tabu” yapmak yerine, anlamak gerekir.

Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR’in Remzi Kitapevi yayınlarında çıkan “Atatürk’ün Liderlik Sırları” adlı kitabını okumanızı dilerim. Okumanız gereken sayfa sayısı sadece 128… Bedeli ise sadece 7, 50 YTL. Yani herkesin alıp okuyabileceği bir kitap olduğu için öneriyorum. Öz ve belgeye dayalı örneklerle Atatürk’ün liderlik vasfı ile devrimlerini okuyabilir ve öğrenebilirsiniz…

Prof. Dr. Hikmet ÖZDEMİR’in söz konusu kitabından alıntı yapmak mümkün olmadığı için burada içeriğinden söz edemeyeceğim. Ancak, mutlaka alıp okunması gerektiğini üzerine basa basa söylüyorum.

Şimdi biz Atatürkçülük veya Kemalizm ya da Atatürk Devrimlerini niye tartışıyoruz böyle?

Yukarıda da belirttiğim gibi, Atatürk devrimlerinden bıkanlar, bunlara karşı çıkanlar var. Oysa “Atatürk devrimleri” bir süreçtir. Devletin ve ülkenin her kademesinde Atatürk tarafından başlatılan ve devrim niteliği taşıyan ileri gidiş henüz bitmemiş ve bitmesi de mümkün değildir.

Atatürk devrimlerini bu şekilde anlamak gerekir.

Bunu anlamayanlar var.

Bunu anlamayanlar ve Atatürk’e karşı çıkanlar, AB’nin Türkiye üzerindeki oyunlarına alet olmaktadırlar.

Bakın bu gün Atatürk devrimlerine karşı çıkanlara. AB’nin dediğin yapmaktadırlar.

Bu kişiler Atatürk’e karşı çıkarak AB emellerine alet olurken, diğer taraftan ülkeyi “Şeriatçı” bir yönetime götürmek isteğindedirler.

Leon CAETANİ’nin “İslam Tarih” adlı dokuz ciltlik kitabında “Tarih, ilerisini göremeyenler için acımazsızdır” der.

Kitabı okuyan ve üstün tarih bilgisine sahip de olan Atatürk, bu sözün altını çizmiş ve yanına da iki çarpı işareti koymuş.

Bu sözü değiştirerek şöyle de diyebiliriz. Tarihe rağmen ilerisini göremeyenler için gelecek acımasızdır.

Bu gün Atatürk üzerinden prim yapmak isteyenler de, geçmiş tarihi bilmekten yoksun oldukları için, gelecek onlara acımasız davranacaktır.

Türkiye, 19 Mayıs 1919 günü neredeydi, bu gün nereye gelmiştir?

Seksen beş yıl süren bu yürüyüşte geçtiğimiz yollarda neler yaşanmıştır?

Şeriat özlemi çekenler, Atatürk ilke ve devrimlerine inanmayanlar, tarihi bilemediklerinden gelecekleri de acınacak olacaklar ama onlar bunun farkında değiller.

Bir de “DEVRİM” nasıl yapılır, birkaç cümle ile söyleyeyim. Birincisi, devrim millete inanılarak ve güvenilerek yapılır. Millete rağmen, milletten ayrı, tek başınıza devrim yapamazsınız.

İkincisi, devrim millete karşı şeffaf olarak yapılır. Millet, nereye gideceğiniz bilmelidir. Aklınızın arkası ile devrim olmaz. Milletten destek gelmeyen devrim, devrim olmaz ama diktatörlük olur.

Ve…

Millet, liderine güvenmelidir.

İşte Atatürk, 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkarken bütün bunları dikkate aldığını görüyoruz.

Onun içindir ki Atatürk liderdir…

Onun içindir ki, Atatürk devrimcidir…

Onun içindir ki, Atatürk başarılı ve bir kadar da mazlum milletlere de örnek olmuştur.

3 NİSAN 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ATATÜRK'ün ilke ve inkilap(devrim)ları vardır demişsiniz gökhan bey güzell..kendinizde kabulllenmişsiniz inkilapları ve ilkeleri olduğunu ama biraz inceleme yapın yorum yazabilmek için.tarihi bilmeyenler karaladığı için zaman eskiye akmakta.eminim bi gün şu sözü duyacağım sizden'şeriatın kestiği parmak acımaz' dersiniz eminim.birilerinin baskısı altında yaşamayalım lütfen bağımsız olalımmm..saygılarımlaaa

çaglar karahan 
 21.01.2009 1:33
 

Atatürkün ilke ve inklapları vardır. Atatürkün devrimleri yoktur. Atatürkün devrimlerinide nereden çıkardınız ? Asıl konuya gelince Türkiyede şunu anlayamayan kişi sayısı çok fazla. Artık eskisi gibi savaşarak kırarak dökerek kazanamayız, ilerleyemeyiz bu bariz ortada. Türkiye olarak ilerlemek isteyen bir kişi ilk önce kendini yetiştirmeli ve kendisine olan sorumlulukları yerine getirmelidir ki malesef ben bunu türkiyede göremiyorum. Kesinlikle şeriatçi deiğim şeriattende nefret ederim. Birebir gericiliktir. Felsefede Devrim : 1.Kurulu bir hükümetin veya politik sistemin zorla ve tamamen yıkılması; 2. Toplumsal yapıda aniden meydana gelen, genellikle şiddetle yaratılan, radikal ve yaygın değişiklik; 3. Herhangi bir şeyde meydana gelen bütünsel ve bariz değişiklik; 4. Mekanik ve astronomide bir cismin kendi etrafında veya başka cisimler etrafında dönüşü. Devriminde burada iyi bişey olmadığı ap açık ortada gelişmek istiyorsak ilerlemek istiyorsak hepimiz kndmzi glştrmliyiz

Gökhan Abanoz 
 03.04.2008 23:48
Cevap :
Sayın Gökhan ABANOZ... Yanlış kullandığım yada "Nereden çıkardığım" bir şey yok... İnkılap kelimesi arapça, devrim kelimesi Türkçe... Ayrıca, savaş yanlısı da değilim. Ama, ülkem ve halkım için gerektiğinde savaşmayı da bilmemizs gerekir... Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  04.04.2008 12:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 908
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster