Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1711
 

Devrim türküleri söylerdik bir zaman

Devrim türküleri söylerdik bir zaman
 

Yıllar yılları kovalıyor. Daha dün gibi anımsadığınız olay bir bakıyorsunuz kırk sene öncesinin anılarından çıkıp gelmiş.

Yollarda gençler yürüyordu "Tek yol devrim" diye bağıra bağıra. Sendikalar vardı bir zamanlar, işçi sendikaları. İşçilerin haklarını korumak ve savunmak üzere kurulmuşlardı. Dünyada kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramını büyük kitlelerle bir bayram havasında kutlardı meydanlarda bu sendikalar.

Sol guruba üye dernekler, kuruluşlar, partiler vardı. Ellerinde orak-çekiçli kızıl bayraklarla doldururlardı meydanları. "Kahrolsun Amerika!" diye bağıra bağıra. Sel gibi akarlardı caddelerden, yollardan. Dönem, kimi zaman Demirel'i, kimi zaman da Ecevit'i Başbakan yapıyordu.

Nice gençlik lideri vardı. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan bu liderlerden en tanınmışlarıydı. Deniz Gezmiş yakalandı, tutuklandı, yargılandı ve ilkbaharın ilk günlerinde daha açmayan bir fidan gibi asıldı iki arkadaşıyla birlikte. Mahir Çayan ise Kızıltepe bir baskında ele geçirildi ve oracıkta öldürüldü arkadaşlarıyla birlikte. Şimdi yaşasalardı altmışlı yaşlarını sürüyor olacaklardı. Ama, eminim ki bugünkü diktatoryaya karşı çıkacak yine onlar olurdu. Onların "ölüme" koştukları yaşlardaki gencecik çocuklar hükümeti protesto etmek için Taksim'de toplanıyorlar ve görülmedik bir baskı ile karşılaşıyorlar. Oysa, iktidarı eleştirmek ancak ve ancak totaliter rejimlerde olası değildir. Belki o protestoya katılan gençler siyasal bilimler dersinde bunu böyle okudular.

Biz yetmişli, seksenli yıllarda devrim türkülerini söylerdik meydanlarda. Cem Karaca, Timur Selçuk, Ruhi Su, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli bangır bangır söyler ve söyletirdi devrim türkülerini.

Nazım Hikmet, İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u eleştirirken yine de "inanmış adamdır" der. Ve Akif'e yazdığı şiire, inancı hata yaptırdığını savunur. Biz de inanmıştık Kemalizme. Mustafa Kemal Atatürk'ün tam bağımsızlık tutukusuna inanmıştık. Fakat, 1938 yılının 10 Kasım'ından sonra bağlandığımız Amerikancı tutuma karşı geliyorduk. Çünkü, bu bağlanmanın bugünleri doğuracağını biliyorduk. "Protesto" ediyorduk ABD'yi ve onun yerli işbirlikçilerini.

"Günlerin bugün getirdiği baskı, zulüm ve kandır
ancak bu böyle sürmez, sömürü devam etmez
yepyeni bir hayat doğar bizde ve ülkelerde!"

Gelecek günlere ne çok inanırdık. Kemalizmin Kurtuluş Savaşı'nı okudukça bilendik. Bilendikçe "Tam bağımsız Türkiye" diye yollara düştük. Bugün geldiğimiz noktada 13 Milyar dolar için IMF denen tefecilerin kuklası olmak istemiyorduk. ABD'nin jandarması olmak istemiyorduk.

"Panzerleri, jopları ve tüm silahları
Partileri ve iktidarları hepsi halka karşıdır
Durduramayacaklar halkın akan coşkun selini!"

Biz devrim türküleri söylerdik. Zülfü Livaneli, Nazım Hikmet'in coşku dolu şiirlerini okurdu bağlaması eşliğinde. İstediğimiz kötü bir şey değildi. Yalnızca sömürülmeyen bir Türkiye'yi savunuyorduk. Oysa, Türk sermayesi yeni yeni palazlanıyordu. İktidarlar da bu sermayeye bütün ülkenin olanaklarını veriyordu. Emeğin bugünkü gibi üç kuruşa sömürülmesi yine uygulanıyordu.

Aynı soruyu 1938 yılının 10 Kasım'ından beri soruyoruz: Nedir bu Türkiye'deki iç kavga? diye.

Oysa yanıt 1970'li yılların gençliğinin devrim türkülerinde saklı duruyor.

Türkiye'nin yoksul halkı bunca özveriden sonra hâlâ sömürülüyor ve üç kuruşa emeğini satıyorsa, dönün de devrim türkülerini dinleyin. Çünkü, "Bu böyle sürmez" elbet bir yerden patlak verir. Dün üniversite gençliği ve işçi sınıfıydı, bugün başka bir kitle...

Dün gençleri asarak kurtardığınızı mı sandınız ülkeyi?

Tabi ki hayır! Çünkü, suçlu sizlersiniz 10 Kasım 1938 tarihinden sonraki iktidarlar. Suçlu sizsiniz!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O günleri çok iyi bilen birisi olarak, yazınızı çok içten gelen öfke ve kinle okudum.. Ve o üç fidanı asanlara, Mahirlere kıyanlara karşı kinimin hala geçmediğini hatta daha da arttığını gördüm.. Fakat şu varki sevgili arkadaşım, tarihin tekeri hep ileri döner.. Ülkemizi ABD Emperyalizmine göbekten bağlayan Menderes ve sonrası jenerasyon, tarihin çöplüğündeki yerlerini nasıl aldılarsa günümüzdeki uşaklarda er geç o çöplüğe düşeceklerdir. Buna sonsuz inanıyorum. Ve inandıkça varolacağız çoğalacağız.. Gün ve gelecek bizimdir. Elinize sağlık..

cevodem1957 
 01.11.2008 16:17
Cevap :
Ne yazık ki "Bağımsız Türkiye" düşüncelerinden başka bir düşünceye sahip olmayan o yılların gençlerini katlettik. Katledenlerin arkasında ABD vardı. Düşünün, İstanbul'a bir işgâl kuvveti gibi gelen 6. Filoyu protesto etmek idamları hazırlayan neden sayıldı. Birçok sabotaj yapıldı, gemiler yandı, kültür merkezi ateşe verildi. Bütün bunların suçlusu olarak Deniz Gezmiş ve arkadaşları gösterildi. Amaç belliydi, ABD'ye karşı gelen ve gelecek Türk gençliğine korku vermek. Olan ne yazık ki Türkiye'ye oldu. 10 Kasım 1938 tarihinden sonra geldiğimiz noktaya bir bakın. Tamamen geriye gidiş. Şimdi "ilerledik" diyenler ihracat, ithalat rakamlarına bakıyor. Kişi başına düşen araba sayısına bakıyor. Fakat ABD'siz ve İMF'siz bir halt edemeyeceğimizi hiç kimse açıklayamıyor. Bu nedenle Türk işçisinin emeği bugün sömürge ülkelerinin ücretleriyle aynı. Bu nedenle bütün sağlık hizmetlerinden yoksul halkın yararlanması kesildi. Türkiye "Doğu" demektir. Doğunun durumunu izliyor musunuz? (Saygılar)  01.11.2008 19:33
 

Yorumunuza yanıt yazarken "anladınız değil mi" yazacağıma "anadınız değil mi" diye yazmışın. Yorumu düzeltmek olası olmadığından bu düzeltmeyi yapıyorum. Özür diliyorum. (Esat Sönmez)

ESAT SÖNMEZ 
 28.10.2008 12:42
 

'Günü gelir çark düzüne çevrilir, günü gelir hesabınız görülür, günü gelir sualiniz sorulur, beyler bu vatana nasıl kıydınız' Sevgiler sana ve satırların...

yeşilsoğan 
 26.10.2008 21:28
Cevap :
Ne yazık ki hesap sorulacaklardan değil de, hesap soracaklardan hesap soruyoruz. Anadınız değil mi? (Sevgiler saygılar)  28.10.2008 10:35
 

Aslında şimdi de çıkılıp bağırılabilir.fakat tek şartla arkamıza yastık bağlayıp,gaz maskesi takacağız. Öyle ya terör yandaşlarının molotoflarına suyal karşılık veren polis bize tekme ve jopla müdahale edebilir hatta gaz bile kullanabilir.

Bumerangs 
 26.10.2008 18:02
Cevap :
Demokrasi diye diye nasıl bir diktatörlüğe teslim olduk gördünüz mü? (İlginize teşekkür ederim. Selamlar)  28.10.2008 10:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 681
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3132
Kayıt tarihi
: 26.05.07
 
 

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde doğdum. Bir daha da Kadıköy'den ayrılmadım. İstanbul Üniversitesi, Ede..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster