Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '06

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
719
 

Devrin hoca Nasrettini, Kenan Emmi

Devrin hoca Nasrettini, Kenan Emmi
 

Nevi şahsına münhasır Kenan emmi Arguvan’ın renkli siması , espirili kültürlü ve hayat dolu bir adam. Hiç ayık gezdiği görülmemiştir. Hep hayyam misali yaşamı seçen bir evvel zaman adamı. Hoca nasrettin misali anıları vardır sizlere birkaç anlatı da benden.

RAKIYI KAPAKTA İÇMEK

Düğünde Kenan emmi kurulan sofrada yerini almıştır. Görevllerden biri rakı şişelerin,i dizmekte, diğeri bardakları arkadan diziyor. Şişe kenan emmi nin önüne konunca hemen açı kapaktan içmeye başlar.

Hayırdır der yanındaki ne acelenmi var yahu kadehler geliyor der.

Kenan emmi; yahu servis kötü bardak yetiştiremiyiler ben rakıyı bekletmeyi sevmem.

MÜDÜR SIRA SENDE

Hizmetlidir kenan emmi bir kamu kuruluşunda vakti zamanda. Bir sabah çakırkeyif gelir işe. Mevsim bahar, hava hafif güneşli ve çiçeklerin kokusu Kenan emmi yi mest eder. Ne kapıları açar, ne sobaları yakar nede masaları siler, günlük rutin temizlik ise beklemektedir.

Kurum amiri daireye gelir (yeni atanmştır pek tanımazda kenan emmiyi) bakar kapılar kapalı işler orta yerde.Kenan kenan seslenir ve ses yoktur. Bari kendi sobamı yakayım der ve kovayı alır kömürlüğün yolunu tutar. Birde arka bahçede kömürlüğün yanında Kenan efendi kayısı ağacını dibinde güneşe göbeğini verip keyif yapmakta.

Müdür; Yahu kenan efendi ne kapıları açmışsın, ne sobaları yakmışsın burada keyif çatıyosun. Cevap hazırdır; müdür müdür 30 yıldır ben yapıyorum bu gün sıra sende.

Müdür haklısın kenan efendi rahatını bozma der ve kömürlüğe yollanır.

1000’İNLEDE BEN GELİYOM

Kenan emmi ve birkaç emekli arkadaşı ile, donmuş havuzun başında rakıları içerler. Sonra havuzun üzerinde aymaya başlarlar çocuklar gibi, maaşları yeni almışlardır. Brden havuzdaki buz kırılır ve Hüseyin efendi havuzun soğuk sularına dalar. Feryat içinde maaşı düşünmekte, kenan 500 ‘ünen gittim. (500 emekli maaşıdır); Kenan emmi koşarak suya dalar aha 1000 ‘nenlede ben geliyorum der. Arkadaşını kurtarmaya çalışır fakat nafile. Arkadaşı buz tutmuş havuzun kenarlarına tutunamamaktadır, her seferinde yeniden havuza düşmektedir. Kenan emmiyi gülme krizi tutat o buz tutmuş suyun içinde, kahkahayla gülmektedir. Hüseyin efendi sorar hayırdır dellendinmi kenan.

Kenan emmi; yahu hüseyin yazın bizim dana düşmüşt bu havuza, çıkmaya çalışırken habire tekrar düşüyodu suya o aklıma geldide.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşkolsuuun.Hep konuşuruz da bir düğün diye söz edersin ha?Canım, O Düğün benim düğünüm dü:)Hani şu sudan çıkmş balık olduğum tarihler...Sivas Malatya arasında ki Tüneli geçtiğim de burası ayrı bir Çağ damı yaşıyor?Ne oluyor?Ben nerdeyim dediğim tarihler.Öptüm.Mavişi daha çok tabii...

GÜNEŞİNSULARI 
 22.09.2010 11:03
Cevap :
sana sormadan nasıl ilan edeyim. sevgiler.  24.09.2010 10:20
 

Şişe kapağında rakı içmek..ilk kez duyduğum için değişik geldi...Aşırıya kaçınca düşülen durumlar ortada... :-)) Paylaşımınız, güldürdüğünüz için teşekkürler. Selam ve saygılar.

Tuğba 
 23.11.2006 20:51
Cevap :
teşekürler zaten resimlede belgeledim olayı.  24.11.2006 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster