Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '17

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
551
 

Dicle Fırat’ta bir şampiyon Asmin Kaya

Dicle Fırat’ta bir şampiyon Asmin Kaya
 

ASMİN KAYA


TEOG Şampiyonu Asmin Kaya ile başarı üzerine söyleştik

Asmin’le okulda başlayarak kendi evlerinde, sıcacık aile ortamında tamamladığımız güzel bir söyleşi yaptık. Oldukça mütevazi ve gülen bir yüzle başarılarının sırlarını, nasıl başardığını, hedeflerinin neler olduğunu ve arkadaşlarına tavsiyelerini paylaştı bizimle.

Birsen İNAL: Asminciğim, öncelikle başarından dolayı seni, aileni ve sizleri yetiştiren öğretmenlerinizi tebrik ederek başlamak istiyorum. Hiç şüphesiz başarı kolektif çalışmayla elde edilir. Öğrenci aile ve okul üçgeninin birbirini tamamlamasıyla başarının geleceği hiç tartışılmazdır. Bir sınavda başarılı olmak yetmiyor. Bu başarıyı sürdürmek çok daha önemlidir. Suyun sürekliliği nasıl ki kayayı delen bir unsursa, başarıda da istikrar çok önemlidir. Asmin’ciğim, sizler ne kadar başarılı olursanız bu ülke o kadar gelişecektir. Sen sınav denen bu maratonda birincilik ipini göğüslerken en az senin kadar başarılı olup küçük farklarla ikincilik ve üçüncülüğü göğüsleyen arkadaşların da oldu. Hiç şüphem yok yıldızlar listemize ikinci sınavda katılacak olan onlarca öğrencimiz daha olacaktır. Sizlerde bu azim ve istikrar oldukça geleceğe bakışımızın ufkunda umut kıvılcımlarımız sürekli ışıyacaktır.

Sözü çok mu uzattım? Söz konusu siz geleceğimizin Umut Çiçekleri olunca sözler diziliveriyor ardı ardına. Asminciğim, kısaca kendini tanıtır mısın? Asmin kimdir, nelerden hoşlanır ya da hoşlanmaz? Hobileri, fobileri var mıdır?

Asmin KAYA: Eğitimci bir ailenin 2. çoçuğu olarak dünyaya geldim. 5. Sınıftan beri Dicle Fırat Koleji öğrencisiyim. Arkadaşları tarafından sevilen, dost canlısı, hayattan zevk almayı bilen biriyim. Gezmeyi, farklı kültürleri tanımayı, farklı yerleri görmeyi severim. Aynı zamanda fantastik ve bilim kurgu kitapları ve filmleri ilgimi çeker. Bunların yanında dans ve müzik vazgeçilmez hobilerimdir de diyebilirim. Yalnızlık ve sevdiklerimi kaybetmek en fazla korktuğum şeyler arasındadır

Sınav hazırlığınla ilgili ayrıntılı bilgiler verebilir misin? Örneğin; günde kaç soru çözüyorsun, kaç saat çalışıyorsun?

Asmin KAYA: Ortalama bir öğrenciden daha fazla çalıştığımı söyleyemem. Ancak okul öğretmenlerim ve ailemin yönlendirmeleri ışığında düzenli ve disiplinli bir çalışma ile başarılı olduğumu düşünüyorum.

Sınava hazırlık sürecinde hiç isyan ettiğin, sıkıldığın dönemler oldu mu? Eğer oldu ise bu süreci nasıl atlatabildin?

Asmin KAYA: Elbette oldu. Yaşımızın gerektirdiği, ihtiyaç duyduğumuz birçok sosyal etkinlikten mahrum kalmanın beni de zaman zaman herkes gibi bunalttığı anlar oldu. Dicle Fırat ‘tan ve ailemden aldığım motivasyon ile bu zoru atlattım.

Sadece kitap okumak ve dersini çalışmak mı sana bu başarıyı getirdi?

Asmin KAYA: Elbette ki kitap okumak veya ders çalışmak bizlere başarıyı sunar ancak bunlar tek başına yeterli değil. Bunların yanında bence başarı getiren en önemli etkenler özgüven sahibi olmak ve sınav stresi taşımamaktır. Ben de sınava gayet iyi hazırlandığımı düşünerek girdiğim için kendime güvenim vardı ve hiçbir zaman stres yaşamamıştım.

Sınav anında izlediğin stratejiyi kısaca paylaşır mısın?

Asmin KAYA: Bu sınavı da okulumun daha önceden uyguladığı sınavlar gibi gördüm ve bu nedenle bir kaygı taşımadım. Sınavda rahattım.

Sınavda zamanı kullanamama ve dikkatsizlik gibi hatalar yaptın mı?

Asmin KAYA: Hayır, bu konularla ilgili herhangi bir sıkıntım olmadı.

TEOG’da sorulan sorular ile Dicle Fırat’ta yapılan deneme sınavlarında sorulan soruların bir karşılaştırmasını yapar mısın?

Asmin KAYA: Kamp döneminde İlyas Hoca’mızın düzenlediği seri denemelerin TEOG Sınavındaki sorularla benzeştiğini gördüm ve bunun kitlesel başarımıza büyük katkı sağladığını düşünüyorum.

Başlarken demiştim Dicle Fırat Okullarında kitlesel başarı oranımız da çok yüksek. ‘Başarın’ demeyeceğim de başarılarınızda hocalarınızın rolü nasıldı?

Asmin KAYA: Tüm öğretmenlerim kamp dönemimizde ve öncesinde başarımız için akşam 19.00’ a kadar büyük bir sabırla ve emekle bizleri çalıştırdılar. Ayrıca önceki yıllarda öğretmenimiz olan eğitmenlerin de başarımıza büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Bizlere emek vermiş tüm öğretmenlerime tüm arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelen sonuç sana ve ailene sürpriz oldu mu? TEOG’da derece yapayım diye bir niyetin var mıydı? Çalışmalarını bu hedefe göre mi sürdürdün?

Asmin KAYA: Büyük hedeflerim vardı ve bu hedeflerime ulaşmak için bir çaba sarf ettim. Elbette ki bu çabanın sonucunu almayı bekliyordum. Yine de gelen sonuç benim için de ailem için de gayet güzel bir sürpriz oldu.

Hedefinin hangi okul olduğunu sorsam?

Asmin KAYA: Robert Koleji’ni çok istiyorum.

İstanbul, malum büyük hem de çok büyük bir şehir. Büyük şehir seni korkutmuyor mu?

Asmin KAYA: Evet doğrudur ama korkularım hiçbir zaman başarımın önüne geçemeycektir.

Uğurun var mı? Ne bileyim bir oyuncak, bir sembol…

Asmin KAYA: Var var Birsen Öğretmenim. Bakınız işte, vazgeçemeyeceğim bir kuzum var.

Sınavdan çıkınca ne yaptın? Evde tepkiler nasıldı? ‘Ben birinci olacağım!’ dediğinde annenin ya da babanın tepkisi ne oldu? Örneğin; annen, ‘Hadi ordan!’ dedi mi yoksa, ‘Ben kızımı tanıyorum, başaracağını biliyordum.’ mu dedi?

Asmin KAYA: Sorular bana kolay geldiği için ve de tüm soruları doğru yanıtladığımı düşündüğüm için sınav sonrasında rahatlamıştım. Sınavımın iyi gecmiş olması bütün ailemi sevindirdi. Ailem de benden bu sonucu bekliyorduk ve ben de onların güvenlerini boşa çıkarmamış oldum.

Şampiyoncuğum, hiç kuşkusuz çok büyük bir başarıya imza attın. Helal olsun sana… Eminim ailenin de bunda emeği büyüktür. Sana verdikleri en büyük tavsiye neydi?

Asmin KAYA: “Gerçek hedefi olanlar için imkansız diye bir şey asla olmaz.” Diyerek kaygılarımı azalttılar. Ayrıca şu anda tıp eğitimini sürdüren ablam Helin’in destekleyici konuşmalarının da başarımdaki etkisini inkar edemem.

Asmin KAYA’nın sosyal yaşamı nasıldır acaba?

Asmin KAYA:Derslerin yoğunluğu sosyal yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Yine de zaman buldukça sosyalleşmeyi seven bir insan olarak arkadaşlarım ve sevdiklerimle vakit geçirmeyi ihmal etmiyorum, sosyal yaşamıma da zaman ayırıyorum.

Ödün verdin mi?

Asmin KAYA: hedefleri olan herkes gibi benim de yaşantımda bir süreliğine de olsa sevdiğim bazı şeylerden vazgeçmem gerekti.

Asminciğim, demin sosyal yaşama da zaman ayırdım dedin. Bunu biraz daha açabilir misin? Örneğin; haftada kaç saat kendine zaman ayırıyorsun ve bu zamanlarda neler yapıyorsun?

Asmin KAYA: Günde ortalama 2 -3 saat serbest zamanım olabiliyor. Daha çok bende iz bırakan yazarların eserlerini incelemek, kişisel gelişimime katkısı olan filmleri izlemek hoşuma gidiyor.

Dicle Fırat Okulları, öğretimin dışında Asmin Kaya’ya ne kazandırdı?

Asmin KAYA: Her şeyden önce benim gibi içine kapanık bir öğrencinin özgüven sahibi olmasını sağladı. Hayata farklı pencerelerden bakmayı, geleceğe kararlı adımlarla yürümeyi, insanlara her türlü farklılıklara rağmen değer vermeyi öğretti. Bu yüzden Dicle Fırat ailesine çok şey borçluyum.

TEOG 2’ye hazırlık yapan akranlarına önerilerin neler olacak?

Asmin KAYA: Akranları olarak çok şey söylemem doğru olmaz. O yüzden sadece benim yaptığım gibi ailelerinin ve öğretmenlerinin direktiflerine uygun hareket ederlerse başarının onlar için de kaçınılmaz olacağını düşünüyorum.

İzinizle Birsen öğretmenim, bizden küçük kardeşlerime bir öneride bulunmak istiyorum: Sadece 8. Sınıfta çalışmak yeterli olmaz. Sistemli bir şekilde ortaokul 1. Sınıftan itibaren çalışmaları gerekiyor. Zira biz de 6. Sınıftan beri planlı ve sistemli bir şekilde sınava hazırlandık. Öğretmenlerimiz, mesai mefhumu gütmeden büyük bir özveriyle bizleri bugünlere getirdiler. Başarımızı hem okulumuza hem de elleri öpülesi öğretmenlerimize borçluyuz.

Asmin’imiz eğitimci bir ailenin kızı. Durum böyle olunca anne ve babasına da söz vermek gerekir.

Sayın Hocalarım, evinizde konuk olmak çok güzeldi. Ne mutlu size ki böylesi akıllı ve cici bir kıza sahipsiniz. Handan ve Mehmet KAYA öğretmenlerimiz bu konu hakkında ne düşünürler acaba? Ekleyeceğiniz bir şeyler mutlaka vardır hocalarım…

Handan KAYA: kızımla gurur duyuyorum. Emeğinin karşılığını aldığını düşünüyorum. Asmin’imin ileride de büyük başarılar elde edeceğine inanıyorum. Bunda katkısı olan tüm eğitimci arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım. Size de bu sevincimizi paylaşma imkanı verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim, Birsen Hocam.

Mehmet KAYA: Her şeyden önce en doğru değerlendirmeyi kızım Asmin’in yapacağına inanıyorum. İlk çocuğumuzda eğitime dair yaşadığımız birçok sıkıntıyı Dicle Fırat sayesinde Asmin kızımızda yaşamadık. Bu yüzden kızımın bu gurur verici başarısında Dicle Fırat’ın tüm emekçilerine ayrı ayrı teşekkürü borç biliyorum. Bir çocuğum daha olsaydı hiç tereddüt etmeden onların büyük yüreklerine emanet ederdim.

Çok sevecensin Asminciğim. Ben konuşurken sürekli gülümseyerek yüzüme baktın. Umarım yüzünden gülücükler hiç eksik olmasın.

Bir öğretmen-yazar olarak bir şampiyonla konuşmak nasıl da güzeldi anlatamam doğrusu…

Söyleşi için Teşekkürler Asmin ve KAYA Ailesi.

Söyleşi: Birsen İNAL

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 122
Toplam yorum
: 62
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 385
Kayıt tarihi
: 01.04.11
 
 

Diyarbakır’da doğdu, tam bir Diyarbakırlı olarak büyüdü. İlk okulu İsmet Paşa İlkokulu’nda, orta ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster