Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
951
 

Didim Barış Şenlikleri (Sevgi Özel, Söyleşi)

Didim Barış Şenlikleri (Sevgi Özel, Söyleşi)
 

Atatürk'ün, "Yurtta Barış, Dünyada Barış ve "Zorunlu olmadıkça savaş cinayettir..."sözlerini temel alan bir anlayışla,Didim Belediyesinin öncülüğünde gelenekselleştirilen 13. Barış şenlikleri başladı.

31 Agustos- 1-2 Eylül 2008 tarihleri arasındaki şenlikler, bir program planı içinde devam ediyor.

İlk gün, Sevgi Özel'in, "İktidar Benim Ne İstersem Söylerim" Konulu söyleşisi, Belediye Barış parkı içindeki, belediyeye ait çay bahçesinde yapıldı. Söyleşiye ilgi yoğundu.

Sevgi Özel, içten, yüreğinin sesiyle, ülkemizin içinde bulunduğu sorunları ve anlayışları dile getirdi.

Bir yazın ustası ve dil uzmanı olan sevgi Özel, liderlerimizin, siyasilerimizin dil mantıkları üzerinde durarak özellikle" yanlış anlaşılma, yanlış anlaşıldım" demelerinin temelindeki anlayışları ortaya serdi.

Plastik ve naylonun yaşamımıza girmesiyle yaşadığımız çevre olumsuzlukları yanında naylonlaşan duyguları, acımazsızlıkları örnekleriyle ortaya koydu.

Bizi yönetenlerin, milletvekillerinin hangi ortamlardan geldiklerini bir sorgulayalım, örneğinde,"Başbakanımız Tayyip Erdoğan'ın katıla katıla güldüğünü göreniniz var mı ! sorusuyla başbakanımızın gülüşlerini hatırlamaya çalıştığımızda, hayal kırıklığına uğradık.

Politikacılarımızın dili konusuna da değinen Sevgi Özel, Dilimizi koruma konusunda duyarlı olmadıkları, Yabancı sözcük ve terimleri kullanmaya devam ettiklerini, dilimize gerekli özenin gösterilmediğini dile getirdi.

İktidar benim, ne istersem söylerim anlayışı yerine, ortak aklı öne almalıyız.

Kurnazlık, kurnazlığın politikaya etkisi, kurnazlık yoluyla iktidara gelenlerin, gerçek yüzlerini anlamak çoğu kez zorlaşıyor.

Cumhuriyet tarihi sürecinde düşünsel ve siyasal alanlardaki değişimler ve anlayışlara, ilgili anektodlarla örnek veren Sevgi Özel,1946 yıllarında Demokrat Parti kurulduğunda, CHP'lilerin, Demokratik Parti için, "Koministler Moskova'ya" demelerini ve süreci akıcı bir dille anlattı.

Sevgi Özel, dinleyicilerden gelen soruları, içtenlikle yanıtladı. Dinleyiciler arasında, Almanya'nın Berlin kentinde yaşayan ve bir Almanla evli olan, elli yaşlarındaki Türk kadının güzel Türkçesiyle yaptığı kısa konuşmada : Kendilerine, Almancı, gurbetçi denilmesine üzüldüklerini, bunun dilimizin kurallarına uyup uymadığını, Sevgi Özel'e sordu.

Sevgi Özel' de: "Laikçi, laikçiler" uydurmasındaki anlayışlardan da örnekler vererek, Almancı vb kavramlarının doğru olmadığını, dilimize uymadığını dile getirdi. Her ekin her sözcüğe getirilemeyeceğini söyledi.

Sevgi Özel , daha sonra kitaplarını imzaladı, okurlarıyla söyleşi yaptı.

Didim Belediyesinin gerçekleştirdiği Barış şenlikleri, Didim'in turizm sezonunun uzaması açısından da önemli amaç teşkil ettiğinden, Turizme de önemli bir katkı sağlıyor.
Şenlikler bugün, Barış koşusu, plaj voleybolu, kumdan heykeller yarışması, Didimli Çocuklar Barışı Çiziyor sergisiyle, Rize ve Urfa Belediyesi Halk Oyunları gösterisi, Barış yürüyüşü ve meşale'nin yakılması, Tekne gezileri, Yunanistan Samos Adası Halk Oyunları, Ümit Zileli Söyleşisi , Grup Mavi konseri ve Tolga Çandar'ın konseriyle devam edecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgi Özel'in söyleşisine katılamamıştım. Haberi sayfalarınızdan okumak iyi geldi. Gerçi ertesi gün kendisi ile görüştümse de söyleşinin de ayrı bir tadı vardır. İktidar benim ne istersem söylerim adlı son kitabını okuyorum Sevgi Özel'in. İlk bölümünde "ağız'"la ilgili çok güzel muhteşem bir anlatı var. Dil meselesine gönül vermiş kişilerin yazdıkları da bakış açıları da çok farklı ve yararlı oluyor. Ben de duyurayım istedim buradan bu güzel ve yararlı kitabı. selam ve saygılar.

Ezgi Umut 
 07.09.2008 23:40
Cevap :
Ezgi Hanım merhaba, Sevgi Özel'in dilimizi katkılarını çok önemli buluyorum, önemsiyorum. Ben de Özel'in kitaplarını okuma gayreti içindeyim. Teşekkürler eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  08.09.2008 11:46
 

bu eglenceli ve kültürel içeriği yüksek şenliğin benim didimde bulunduğum tarihe denk gelmesini çok isterdim.. Tolga Çandar'ın Ankara'daki bi konserinde bulundum ama, onun Ege türkülerini Ege'de dinlemek bambaska bi zevk olsa gerek, bulunabilseydim keşke.. saygılarımla..

yusuf alkınoğlu 
 03.09.2008 13:14
Cevap :
Yusuf Merhaba. Tolga Çandar ve Ege Türkülerinin uyumu çok güzeldi. Tolga Çandar'da Odtü mezunu. Benim üzerimde çok olumlu izlenimler ve duygular bıraktı. Keşke burda olsaydınız. Sağlık olsun. Sevgilerimle.  03.09.2008 19:36
 

Bir nebze de olsa amacına ulaşır, dünya barışına katkı sağlar. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 01.09.2008 14:24
Cevap :
Merhaba, Barışdan bahsetmek, festivalin adının , özünün barış olması çok güzel. Sizin dileğiniz gibi, umarım amacına ulaşır. Teşekkür eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  01.09.2008 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1400
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1033
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster