Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '11

 
Kategori
Mimarlık
Okunma Sayısı
11977
 

Didim’deki Apollon Tapınağı tarihin kimlik kartı gibi karşımızda

Didim’deki Apollon Tapınağı tarihin kimlik kartı gibi karşımızda
 

Didim’deki Apollon Tapınağı tarihin kimlik kartı gibi karşımızda


Didim Apollon Tapınağı antik dünyanın 3. büyük tapınağından biridir. Bu tapınağı hemen hemen herkesin gözü bir yerlerden ısırır. Özellikle kartpostallardaki çatlamış insan suratı heykeli bulunan figürü hepimiz görmüşüzdür. Apollon Tapınağı Aydın ili sınırları içinde Didim’e bağlı Yenihisar köyü mevkiidir.önceden araçlar tapınağın yanına kadar gidebiliyormuş, trafik karmaşasından sonra bu uygulama kaldırılmış ve iyi de olmuş. ama tapınağa 200 m kala sizi bekçi karşılıyor ve aracınızı girişte park etmenizi söylüyor. Araç park yeri de antik yolun hemen yanı , devasa sütunları izleyerek yolumuza devam ediyoruz. Tapınağa yaklaştıkça sütunların heybeti de insanı ister istemez etkiliyor. Ama Tapınakta en çok dikkat edeceğiz nokta kartpostallardaki çatlamış insan suratı (medusa) oldu. Acaba bu surat define avcılarının balyoz darbesine mi maruz kaldı, nasıl oldu onu da bilemiyoruz. Didim Apollon tapınağının gişelerinin özelleşmesi ile daha önce bir haber gündeme düşmüştü. Didim Apollon tapınağının surlarının yıkımı ve oraya gişe ve büfe yapımı vs. gibi , hemen hemen basını takip eden çoğu insan bu haberi bir yerlerden gözü ısırmış olsa gerek. Didim’in CHP li belediye başkanı Mümin Kamacı yıkım işlemini durdurmuş, hatta bazı eserlerin tahrip olduğu basında yer almıştı. Mümin Kamacı Didim halkı tarafından çok sevildiği söylenen, 2004 yılından beri belediye başkanlığı yaptığı, Didim’in yerlisi olduğunu, AKP nin onu yıkmak için kimi karşısına dikerse diksin çuvalladığını çevre esnafı söylüyor. Havran ilçesinin Mustafa İrtürk’ü gibi karşısına çıkan her rakibe vurmuş tokadı. Kamacı’nın dik duruşlu ve Didim’de yıkılamayacak bir abide olduğu söyleniyor. Daha önce bir çok soruşturma geçirdiği ama alnının akı ile bu soruşturmalardan çıktığını, 10 seçim adaylık koysa 10 seçimi de alabilecek güçte olduğu söylentileri bazı liderlerin artık bir fenomen olduğu varsayımını bizlere hatırlatıyor. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK KEHANET AVLUSU APOLLON TAPINAĞINDA 

Milattan önce dönemlerde yaşayan insanlar büyü, fal gibi şeylere çok inanırlarmış. Onun içinde kendilerine faydalı her şeyin bir tanrısı vardır ve çok tanrılı din vardır. Didim Apollon Tapınağı’nda Kenahet Avlusu’nda kahinler türlü hünerlerini sergilermiş. Antik Apollon tapınağının kehanet avlusunun büyüklüğü yarım futbol sahası ve 10 m ye yakın yüksek duvar ile çevresi örülü bir vaziyette yapılmış. Antik Tapınak asırlarca tadilatı sürmüş. Bir türlü bitirilememiş, taş duvarı ustalarının bile alamadığı paralarını yansıtan ibareler duvarlarda mevcutmuş. Tapınak pers istilası ile yerle bir edilmiş ve 180 yıl boyunca harabe olarak durmuş. Büyük İskender Persleri kovmasından sonra tapınağı yeniden inşa etmiş. Apollon Tapınağı’nın projesi çok geniş tutulmuş, inşaat MS 200 lerde bile tamamlanamamıştı. Roma İmparatoru desteklemesine rağmen inşaat halen tamamlanamadı. Tapınağı gezerken halen bitmemiş proje olduğu hemen anlaşılıyor. Traş edilmemiş taşlar, yivsiz sütunlar, ücretini alamamış taş ostalarının imzalarının durması gibi. Hıristiyanlığın yayılması ve çok tanrılı inancın çökmesiyle içine bir kilise yapıldı ama bir yangın sonucunda tüm yapı zarar gördü. MS 395´de İmparator Theodosius; "tüm kehanetleri boş iş ve umut" ilan ederek yasakladı. "Orakl"ın sonu gelmişti. Bizans döneminde askeri garnizon olarak kullanıldı ve ikinci bir yangın yaşandı. 1493´deki büyük deprem tapınağa çok zarar verdi. Ve bundan sonra tamamen terk edildi; ta ki 18. Yüzyıl´a kadar... Tapınak´tan ilk kez ünlü gezginler Texier ve Nevton söz ettiler; 1858´de İngilizler, 1872´de Fransızlar çalışmalar yaptılar. 1904´ten sonra Wiagand başkanlığındaki Alman ekibi Tapınağı şimdiki haline getirdi. Tarihi gezimize Söke sahil yolundan 7 uyuyanlar, Meryem Ana ve Efes Antik kenti olarak devam ediyoruz. 

Beytullah Yılmaz ( Araştırmacı Gazeteci Yazar ) Mail: korfezdepolitika@gmail.com, web: www.korfezdepolitika.com web: www.beytullahyilmaz.com.tr gsm: 0 544 864 95 26 - Basın Büro: 0 266 432 42 89 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2071
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 749
Kayıt tarihi
: 04.01.11
 
 

Beytullah Yılmaz 1977 Yılında Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde doğdu.   İlyada fotogrametri Har..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster