Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
455
 

Didim Sivil Toplum örgütleri, ilçelerine kurulması düşünülen Balık çiftliklerine karşı tavır aldılar

Didim Sivil Toplum örgütleri, ilçelerine kurulması düşünülen Balık çiftliklerine karşı tavır aldılar
 

 

Didim Akbük Kültür ve Çevre Derneği, Didim Derneği, Diş Hekimleri Odası Didim Temsilciliği, Engelliler Derneği, Didim Rotary Derneği, TEMA Didim Temsilciliği, Turizm Derneği ve Didim Çevre Platformu (DİÇEP) temsilcileri,  Didim ilçesinde kurulması düşünülen balık çiftliklerine karşı ortak tavır belirlemek için bir araya geldiler…

Hepinizin bildiği gibi, Bir Turizm kenti olan ilçemiz,  çevresinde bulunan tabiat parklarıyla, sit alanlarıyla,  ören yerleriyle, doğasıyla, deniziyle turizm için tam bir bütünlük ve çeşitlilik oluşturmaktadır… Ayrıca, leylekler başta olmak üzere çok sayıda kuş türünün beslenme alanları ve göç güzergâhı üzerinde bulunmaktadır…

Çevre ile turizm birbirine bağlı bir ikilidir… Bir yerde çevre sorunu varsa o bölgede turizm yoktur veya gelişemez… Turizm, çevre sorunu olmayan yerlerde gelişir ve güçlenir… Didim’in temel geçim kaynağı turizmdir. Bu yapısıyla da ekonomimize büyük katkı sağlamaktadır… Balık çiftliklerinin çevre sorunu yarattığını geçmiş deneyimler ve bilimsel veriler ortaya koymuştur… Tüm bu yaşanmışlıklar ve bilimsel veriler ortadayken, Didim’e Balık çiftlikleri kurmaya çalışmak Didim’e dolayısıyla Türk turizmine kötülük yapmak demektir…

Didim Sivil Toplum örgütleri adına konuşan; bir dönem Didim’e büyük katkısı olmuş Belediye Başkanlarımızdan ve halen Didim Derneği Başkanlığını yürüten Mehmet Soysalan, geçmiş dönemlerde de bunun mücadelesini verdiklerini, şimdi yeniden bu sorunla karşı karşıyayız diyerek, açıklamasına şöyle devam etti:

Bu konuda ilgili Bakanlığa yasal süresi içinde toplu olarak görüşlerimizi ilettik ve söz konusu girişimin çevrede yaratacağı zararlı etkileri ayrıntılarıyla bildirdik.

Biz aşağıda imzası bulunan “çevre değerlerine duyarlı” dernek ve temsilcilikler olarak Didim halkına kısaca bu konudaki düşüncelerimizi açıklamak istiyoruz:

Balık üretme çiftlikleri için seçilen alan Türkiye’nin en önemli 10 sulak alanından birisidir. Bilindiği üzere Büyük Menderes Deltası yaklaşık 256 kuş türünün üreme, barınma ve beslenme gibi nedenlerle kullandıkları doğal bir alandır.

Büyük Menderes Deltası levrek ve çipura balıklarının üreme amacıyla kullandığı iki alandan biri olması nedeniyle, ülkemizdeki ender ekosistem ve rezerv alanlarından bir tanesidir.

Söz konusu alanda bol miktarda ahtapot, subye, kalamar, levrek, papaz, ısparoz, sarpa, çipura, mırmır, karagöz, barbun, eşkina, kömürcü, sinagrit, gümüş, hani, kefal, melanur, mığrı vb. gibi balıklar, kırmızı denizyıldızı, pina, denizhıyarı, triton, salyangoz, karavida, böcek, ıstakoz gibi sualtı canlıları yaşamaktadır. Bu doğal oluşum bölgedeki kıyı balıkçığı için de çok önemlidir. Dilek Yarımadası’nın güney kıyıları da, nesli tehlike altında bulunan orfoz balıklarının en yoğun olduğu bir alanı oluşturmaktadır.

Oysa balık üretme çiftliklerinin bu alanın içinde kurulması, binlerce yıl kendi ekolojik dengesi içinde devam eden bir doğal döngüyü değiştirecek, tahrip edecek ve zaman içinde yok edecektir.

Yukarıda belirtildiği gibi son derece önemli ve hassas olan alanın, balık çiftliklerinin getireceği kirlilik nedeniyle doğal yapısının bozulacağı, sualtı ekosisteminin etkileneceği ve bölgede yapılan geleneksel balıkçılığa zarar vereceği çok açık bir gerçektir.

Masa başında hazırlanan ÇED uygunluk raporları bu sorunu çözecek bir nitelik taşımamaktadır. Ayrıca Didim, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Turizm kenti” ilan edilmiş bir yöredir ve ülkemizin turizm potansiyelleri ve yatırımları açısından öncelikli ilçeler içinde yer almaktadır. Didim her yıl kıyı şeridi boyunca çok sayıda koyu ve plajı ile Mavi Bayrak ödülüne layık görülmekte ve her yıl Mavi Bayraklı koylarının sayısı artmaktadır. Ancak balık üretme çiftliklerinin denizde [ve giderek çevrede] yaratacağı kirlilik ve Didim’de, Mavişehir doğal limanı başta olmak üzere, bölgenin tüm kıyılarını olumsuz yönde etkileyecek ve dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Biz Didim’de yaşayan ve ortaya çıkacak tüm olumsuz ekonomik, çevresel sorunların bizzat muhatabı olan vatandaşlar olarak, Taşburun- Akköy açıklarında kurulacak Balık Üretim Tesisleri’ne açıklamış olduğumuz nedenlerle karşı olduğumuzu belirtiyoruz…

***

Didim’de büyük çevre sorunları yaratarak, turizmi olumsuz yönde etkileyecek olan “Balık Çiftliklerinin” ilçemize kurulmaması için, parti farkı gözetmeden, partiler üstü davranarak karşı çıkmalıyız… Didim’in geleceği için bunu yapmak bir Didim severliktir… Birkaç şirket para kazanacak diye, çevremizin kirlenmesine, çevre sorunları yaşamaya razı olamayız…Gerçek Didimli olduğumuzu göstermenin zamanıdır..

 

   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...Sevgili ERDOĞAN beyciğim :-)) *DÜNYAMIZ ELDEN GİDİYOR..! *Daha Yeşil Bir Dünya için* http://blog.milliyet.com.tr/dunya-miz-nereye-gidiyor-/Blog/?BlogNo=393112 ** Çevreci ve Doğayı sevenler arkadaşlarımı canı gönülden destekliyorum kendimce :-)) Sevgiler ve saygılar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 19.12.2012 22:08
Cevap :
Desteğiniz için Didimliler adına teşekkür ediyorum...Didimden sevgilerimizle..  19.12.2012 22:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1407
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster