Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
367
 

Didimliler, Uğur Mumcu'yu andı.

Didimliler, Uğur Mumcu'yu andı.
 

Korkmadan öldük ey halkım,

Unutma bizi...

Birgün mezarlarımızda

Güller açacak ey halkım;

Unutma bizi... (Uğur Mumcu, Sesleniş 1975)

Uğur Mumcu, 16 yıl önce evinin önünde, bombalı hain bir saldırıya kurban gitmişti.

Araştırmacı yazar, Uğur MUMCU, haksızlıkların, yolsuzlukların, mafyanın, çetelerin,irticanın, yobazların karşısındaydı.

Araştırır, bulur ve korkmadan gerçekleri yazardı. Yurtsever, devrimci bir yazarımızdı.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya kalkanlara çok kızardı. Yürekliydi, korkusuzdu, bu uğurda da canını verdi.

Didimliler onu unutmadılar. CHP Gençlik Kolları'nın düzenlediği Anma etkinlikleri, Didim Uğur Mumcu Parkındaki Uğur Mumcu Anıtına Çelenk ve karanfillerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.CHP Gençlik kollarından bir genç, kısa bir konuşma yaptı. Katılım yoğundu. Didimliler, Anıtı karanfillerle doldurdular. Saat 19.00'da da, Belediye Düğün Salonunda Anma etkinliklerine devam edilecek.

Geçmiş yıllarda da, bu anma törenlerine katılmış biri olarak, bu sene katılımcılardaki durgunluğu, sessizliği, umutsuzluğu gördüm. Bunun temel nedeni, ülkemizin gündemini oluşturan nedenler olmalıdır diye düşünüyorum. Ekonomik sıkıntılar, işsizlik, gitgide kötüye giden ülkemizdeki siyasi anlayışlar ve çıkmazlar bunun nedenleri olabilir.

Ülkemizin insanları ne yazık ki, bir yılgınlığın, umutsuzluğun içindedirler. Sanki üstümüze ölü toprağı serilmiş gibidir.

Gün, sesimizi çıkarma, haksızlıklara, yolsuzluklara, adaletsizliklere, karşı koyma zamanımızdır. Uğur Mumcular, bu yolda, bu ülke için canlarını verdiler.

Uğur MUMCU, aramızda , yüreğimizde yiğitliğiyle, cesaretiyle, düşünceleriyle kitaplarıyla hep yaşayacaktır.

Onun gibi cesur ve yiğit olmalıyız. Onun gibi haksızlıklara korkmadan karşı gelmeliyiz. Onun gibi araştırıcı, bilgili olmak için gayret etmeliyiz.

"Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi..."

Uğur Mumcu'yu, sevgiyle, saygıyla anıyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uğur Mumcu her zaman aydınlık yayacak, kitaplarıyla düşünceleri ile ve dürüstlüğü ile. Ama katillerini yargı önüne getirmeyenler de lanetle anılacak. Didimlilere selam ve sevgiler.

Ezgi Umut 
 27.01.2009 22:28
Cevap :
Ezgi Hanım Merhaba, Uğur Mumcu hakkındaki görüş ve dileklerinize aynen katılıyorum. Yorumunuz için teşekkürler ediyorum. Didim'den sevgiler saygılar.  28.01.2009 11:45
 

"Elinde bir buğday tanesi/Yalnız kaldım sanma sakın/Düştüğün yerde/Başaklar dolusu tarlalar kalır." Nasıl unuturuz. Unutmayanlara, dik duran insanlara selam olsun. Teşekkürler Didim. Teşekkürler Öğretmenim.

Ş ODABAŞI 
 25.01.2009 22:33
Cevap :
Merhaba, asıl ben teşekkür ederim bu güzel dizeler için, o dürüstlüğüyle, yurtseverliğiyle, hep kalbimizde olacak. Teşekkür eder, sevgilerimle esenlikler dilerim.  25.01.2009 23:57
 

Merhaba...Kimse Uğur Mumcu'yu şu veya bu tarafa çekmesin. Bence, Uğur Mumcu, temiz ve aydınlık bir Türkiye isteyenlerin başta geleni idi. Eğer katledilmeseydi, Susurluk olayı daha Ergenekon'a ulaşmadam çözülürdü. Hayatının kaybetmesinin tek nedeni, kiri ilişkileri açığa çıkarmak istemesiydi.Ölümünden sonra, Cumhuriyet gazetesinde açılan deftere de yazmıştım bu düşüncelerimi. Onun bu uğraşı, Atatürkçülükten ve ulusalcılıktan da öncelikliydi. Onun için. Şimdiki sözde Atatürkçülerin ve sözde ulusalcıların onadan ders almaları gerekir. Selamlar.

cdenizkent 
 25.01.2009 13:37
Cevap :
Merhaba, Yorumunuza aynen katılıyorum. Ben de bu konuda sizin gibi düşünüyorum. Teşekkür eder sevgilerimle esenlikler dilerim.  25.01.2009 17:08
 

AYDINLIKLARDAN korktukları için zifiri sever, kan döküp nemalanırlar. Bilmezler oysa her ölüm yüzbinleri DOĞURUR, ve MUMLAR aydınlatır ülkemizi. Duyarlılığınızı tebrik eder, sevgilerimi sunarım, selam...

Yalnıztürk 
 24.01.2009 21:38
Cevap :
Fahrettin Bey, asıl ben size teşekkür ederim bu güzel dizelerle katılımınızdan dolayı... Sevgilerimle esenlikler dilerim.  24.01.2009 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1394
Toplam yorum
: 1902
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1027
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster