Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '14

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Difteri Boğmaca Tetanoz aşısı

Bu aşı aşağıda  adları yazılı olan 5 hastalıktan korur. Halk  arasında  karma  aşı  diye  de  bilinir  ve  tek  enjeksiyon 5  aşıyı  birden  içerir. Karma  aşı 2-4-6.  aylarda  3 kez uygulanır, 18.  ayda  ve  4-5  yaş  civarında  2  kez  hatırlatma  dozları  yapılır.  4  yaşında  yaılan  aşı  4’lü  aşıdır,  içinde  Hib  bulunmaz.

Karma aşı yan  etki  açısından  yıllarca  en  çok  endişe  uyandıran aşı olmuştur. Çocukluk  çağı  aşılarında  ateş  ve  yapılan  bölgede  şişlik  yapma  olasılığı  en  yüksek  olan  aşı  karma  aşıydı. Ancak günümüzde uygulanan  5’li  karma  aşının içindeki  boğmaca aselüler dediğimiz  hücresiz  yapıda  üretildiğindenen  ateş-şişme  reaksiyonları çok  nadir hale  gelmiştir.

Daha  da  önemlisi bu  yeni  tip  aşılarla,  yüksek  ateşe  bağlı  havle  geçirme ihtimali  hiç  yoktur.(Diğer  aşı  ile  de  bu  olasılık  çok  düşüktü).  Daha  da  önemlisi  2008  yılı  itibariyle  Sağlık  Bakanlığımız da  bu  aşı  uygulamasına  geçmiştir. Artık sağlık  ocaklarında  da  ateş  riski düşük, içinde Hib  menenjit aşısı da bulunan 5’li  karma  aşılar  uygulanmaktadır.  Nadiren  reaksiyon  olursa  yine ağrı kesici-ateş  düşürücü ilaçlar  kullanılabilir.

Boğmaca

Bakterilerin yol açtığı diğer bir ciddi hastalıktır. Özellikle bir yaşın altı bebekler için tehlikelidir. En önemli belirtisi güçten düşürücü ve ızdırap verici bir öksürüktür.  Son  yıllarda  erişkin  boğmaca  vakalarının  artışı  ile yeniden  gündeme  gelmiştir. Eskiden  6  yaş  üzerine yapılacak boğmaca  aşısı  yoktu. Artık  günümüzde  erişkinlere de  yapılabilen  aşı  formalrı mevcuttur.

Tetanoz

Özellikle paslı metal,  kirli  toprak ile  olan  yaralanmalarda gelişen ve sinir sistemini etkileyerek kas kasılmalarına sebep olan bir toksinden kaynaklanır. İyi tedavi  edilemzse  ölüme  yol  açablilir.  
 
Difteri
 
Solunum  yolları, sinir sistemi ve kalbi etkileyen ciddi bir hastalıktır. Sinir sistemi ve kalbi etkileyen toksinleri üreten bir bakteriden kaynaklanır. Kalp krizi ve felç gibi sonuçları olabilir. Hatta ölümle  sonuçlanabilir. Bugün  yoğun  aşılama sayesinde nerdeyse  artık  hiç görülmemektedir.

Çocuk felci

Aşı  uygulaması sayesinde dünyadan  yok  edilemsi planlanan 2.  hastalıktır. Sağlık  Bakanlığımızın  yoğun  aşı  kampanyaları  sayesinde ülkemizde  de  son 6-7 yıldır çocuk  felci  vakası  görülmemektedir.  Ancak  bir  süre  daha  ağızdan canlı  aşıyı  uygulamamız  yerinde  olacaktır.  Aşının  sık  görülen  bir  yan  etkisi  yoktur. Aşıda  sonra  1  saat  boyunca ağızdan bir  şey  verilmemesi  gerekir   Karma  aşılara  birlikte  2-4-6 ve  18.  aylarda  bir  de  4-5  yaşında  uygulanırdı. Ancak  Sağlık  Bakanlığı  5’li  karma  aşı  takvimine  geçitğinden  beri damla  aşıyı  sadece  6 ve  18.  aylarda iğneye  ek  olarak  uygulamaktayız.

Kaynak: http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/karma-asi/705

Uzm.Dr. Anıl Yeşildal

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1169
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster