Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '12

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
339
 

Dikili'ye göç eden caretta carettaların ulusal kimlikleri hakkında birkaç varsayım

Dikili'ye göç eden caretta carettaların ulusal kimlikleri hakkında birkaç varsayım
 

denizde çözülecek bir süreç


Biyolog ve 9 Eylül Üniversitesinde bölüm başkanı Barbaros ÇETİN bey, tesadüflerin en güzeli ve en mutlu edicilerinden birisiyle, meslek aşkıyla eşleşen Caretta Caretta (kısaca kerataların) yumurtlama bölgesinde, hem de güpegündüz yumurtadan çıkmış, anayurdu denize gidecek yavrucuklarla göz göze kalır. Sonra el ele, şlolop  denize bırakılırlar…

Barbaros Hocanın duayenliği ile kerataların bizi nerelere götürebileceğini, ekolojik,zoobilim ve insan geleceği açısından ne anlam taşıdığını biliyor ve bildiklerini aktarıyor.

Aktarılanlardan biri olarak önce kafamda oluşmuş soruların cevabını buldum. Örneğin; Hocamın karşılaşması öncesinde de  Dikiliye gelmedikleri anlamı çıkar mı? Çıkmaz mı? Anamur ilçesinde  keratalar üniversite denetiminde yumurtlama bölgeleri korunuyor ama turizm ve ticari bir katkısını görmedim. Acep Dikili’ye bir katkısı olur mu?

Barbaros hoca önce beslenme zincirini anlattı. Bu kerataların beslenme zincirinde yer aldıkları önemini çok zekice, bize kavrattı.

Ve hoca, işin ekolojik boyutundan seksüel tercihlerin şekillenişini; Deniz ve toprak sıcaklığının derecesi cinsiyet belirlenmesinde etkin olup, 29 dereceyi aşan sıcaklıklar kerataların yumurtadan çıkışlarının dişi cinsiyetli olmasına neden olurken, 29 derece altı erkek caretta caretta’ların çoğalmasını sağlıyormuş. Son yıllarda ısınan dünyanın ve Akdeniz’in deniz suyu ve kumunun 29 derecenin üstüne çıkışı dişilerin sayı olarak çoğalmalarına, %90’nı aşmaları kerataların doğal korunma güdüsüyle nesillerin devamının sağlanması adına,  hem de oksijeni bol ve temiz deniziyle Dikili’yi tercih etmişlerdir demektedir.

Hani Noel Baba’nın Dikili tercihini reklamlar sayesinde dünya alem duydu. Eh! Ben de  yıllar sonra yaşadığım kentten Dikiliye sığındım. Bu durumda keratanın tercihinde bir anormallik yok.

Yokta!.. Bir kuşkuda dürtüyor insanı, yaşananlardan ötürü. Barbaros Hocanın anlattıkları nedenlerden mi geldiler?

-Caretta caretta’ların Kürt olmaları nedeniyle köylerinden zorla boşaltılmış olmasınlar ihtimalini düşünüyorum mesela.

-Ermeni tehcirine de uğramış olabilirler?

-Beki Rum asıllı olmaları ve esen barış havası nedeniyle eski topraklarına geri dönen Rum Caretta caretta’lar olabilirler.

- Feminist Caretta caretta’lar olmaları ve  nüfus sayılarının hepsi dişi olması nedeniyle kendi kendilerine egemenlik kurmanın  pek sorunlu olduğunu  gördüklerinden illa erkekler üzerinde egemenlik kurmak için erkek nüfusu artırmak istemiş olabilirler ki bu en zayıf tespit çünkü Barbaros hocanın seksüel seçim ve doğal koruma tezine benziyor. Kuşku duyacaksam Barbaros hocanın benzerini niye düşüneyim ki?

- Kaçak işçi kuşkusunu da taşıyorum; Geride kalanların Barbaros hocaya yakalanmaları bu kuşkuyu belirgin kılıyor, çünkü kaçak olaylarında mutlak ele geçirilen kişi oluyor. Burada tek sevinilecek nokta Dünyanın en güzel kentlerinden birinin sahiline bırakılmak var. Oda kaçak tezini çürütüyor.

Elimde tek ve kuvvetli tezim kaldı:  Caretta caretta’lar,  Zaza Kürdü. 1938 yılından beri kent kent gezmiş ve hep saklanmış ta ki deşifre edilene kadar. Çünkü bir Zaza olarak bunu biliyor anlıyorum. Bakın bu yaz onlarla Zazaca konuşarak bu olayın hakikatini ortaya çıkartacağım. Kimsenin onlara zarar vermesine izin vermeyeceğim ve onları korumam altına almış bulunuyorum. Onlar üzerinde siyasal,dinsel ve ırksal bir baskıya tahamülüm kesinlikle yok. Küreselci arkadaşlar kızacak belki ama kansal ve dilsel bağlarım hortladı. İsteri gibi ırkçılık fırtınasına tutuldum. Bir hastalık ama tutuldum. Bakın onların kılına zarar gelirse Dikili Meydanında kendimi yakarım . Yakarımmmm….

Salih ERDAGI bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 287
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

Denize yakın adam... İzmir'de yaşıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster